سامانه نمایشگاه مجازی کتاب و پاسخ‌دهی مناسب به نیاز مخاطبان

  0
  57
  سامانه نمایشگاه مجازی کتاب

  11 هزار و 500 کاربر در سامانه نمایشگاه مجازی کتاب حضور یافتند

  به گفته مدیر فنی نمایشگاه مجازی کتاب، در روز نخست نمایشگاه ۱۱ هزار و ۵۰۰ کاربر به طور همزمان روی سامانه نمایشگاه مجازی کتاب کتاب فعال بودند و سامانه این نمایشگاه توان پاسخگویی تا ۱۰ برابر ظرفیت روز نخست را دارد.

   

  به گزارش چاپ و نشر آنلاین به نقل از ایبنا فرشید فرح‌ خواه، مدیر فنی نمایشگاه کتاب مجازی تهران؛ با اعلام اینکه در ۳۰ روز گذشته تا نخستین روز نمایشگاه مجازی کتاب- به ۱۲۷ میلیون درخواست بر روی تمام سامانه نمایشگاه مجازی کتاب پاسخ داده‌ شده‌است، گفت: در ماه جاری میلادی که بحث ثبت‌ نام در نمایشگاه مجازی کتاب مطرح بوده‌است، در حوزه کاربران فعال ۲۶۳ درصد رشد داشتیم و در زمینه کاربران جدید که وارد سامانه ما شدند، ۲۸۷ درصد رشد کاربر داشتیم که عدد قابل توجهی است. در روز نخست نمایشگاه ۱۱ هزار و ۵۰۰ کاربر به‌طور همزمان روی سامانه نمایشگاه مجازی کتاب فعال بودند.

  فرح‌ خواه درباره توان  روی سامانه‌ های نمایشگاه مجازی کتاب برای پاسخ‌ دهی به نیاز مخاطبان و ازکار نیفتادن آن گفت: معمولا توان پردازشی و محاسباتی سامانه‌ های الکترونیکی اطلاعاتی محرمانه است، زیرا با بیان آن، رقم مرز توان خود را در سرویس مشخص می‌ کنیم. همچنین معمولا حمله‌ ها بر اساس آستانه تحمل انجام می‌ شود، اما می‌توان گفت با درنظر گرفتن طراحی که برای سامانه نمایشگاه مجازی کتاب انجام شده‌، نسبت به دوره قبل افزایش یافته‌است. زیرا در نخستین روز به ۱۲۷ ميليون درخواست پاسخ داده‌شد. این در حالی است که سال گذشته در ۱۱ روز به ۴۶۰ ميليون درخواست پاسخ داده شده‌بود. این روند نشان می‌ دهد از نظر تحمل‌پذیر ارائه سرویس، وضعیت بهتری داریم.

  او درباره شرایطی که سامانه نمایشگاه مجازی کتاب طبق آن سرویس‌ دهی می‌کند و منبعی که برای پردازش در نظر گرفته شده‌است، توضیح داد: می‌ توان گفت تا ۱۰ برابر ظرفیت روز نخست، امکان پاسخگویی داریم، البته اگر اتفاق سایبری خاصی نیفتد. کمااینکه درباره آن هم با وزارت ارتباطات و مجموعه معاونت زیر ساخت هم اقدامات لازم انجام شده‌است، فکر می‌ کنم در این دوره از نمایشگاه هم -اگر اتفاق خاصی نیفتد- مشکل زیرساختی خاصی نخواهیم داشت.

   

  سوال‌های مخاطبان از نمایشگاه مجازی کتاب تهران کم‌ تر شده ‌است

  مدیر فنی نمایشگاه کتاب مجازی تهران با بیان اینکه درباره بازخورد مخاطب ‌ها چند شاخص قابل بررسی است، گفت: در سامانه اعتبار خرید که در سامانه نمایشگاه مجازی کتاب ارائه خدمات می‌کند، تماس‌ ها نسبت به سال گذشته محدودتر و کمتر، همچنین ایمیل‌ها و تیکت‌ها کمتر بود، زیرا سامانه نمایشگاه مجازی کتاب با کیفیت پایداری سرویس داده‌است. یعنی زمانی که وقتی فرد به سامانه مراجعه می‌کند، سوالی برای او پیش نیامده‌است که در قالب تیکت یا پست الکترونیک برای ما ارسال کند. همچنین این دومین سالی است که مخاطبین با ما همراه شدند، در نتیجه درباره استفاده از سامانه نمایشگاه مجازی کتاب آگاه‌تر شدند.

  به گفته فرح‌خواه تا ساعت ۱۹ نخستین روز برگزاری نمایشگاه مجازی کتاب ۱۷۳ هزار کاربر به مرحله تایید و پرداخت اعتبار نهایی رسیدند.

  بیشتر بخوانید: دومین نمایشگاه مجازی کتاب تهران آغاز به کار کرد

  فرح‌خواه درباره بخش خرید سامانه نمایشگاه مجازی کتاب که پرترافیک است، گفت: در این بخش هم وضعیت به همین شکل است. یعنی نشان می‌دهد ما در یک روز پرترافیک، – فارغ از مشکلی که در سال گذشته داشتیم- حجم تماس‌ها ایمیل‌های کمی داشتیم.

   او با اشاره به اینکه ۸۰ مولفه نسبت به سامانه نمایشگاه مجازی کتاب اول ارتقا داده شده‌است، افزود: این ۸۰ مولفه خود زیر مجموعه‌هایی دارد، یعنی بیش از ۲۰۰ مولفه به نمایشگاه مجازی اضافه شده‌است، که همه کمک به کاهش بار در بخش پشتیبانی می‌کند.

  به گفته فرح‌خواه در حالت کلی با توجه به اینکه حجم کتاب‌ها و حجم مخاطب بسیار زیادتر شده ‌است سامانه نمایشگاه مجازی کتاب به خوبی کار می‌کند.

  او افزود: تنها مساله این است که سامانه نمایشگاه مجازی کتاب به صورت همزمان به ۹ سامانه دیگر متصل است، که برخی از آن‌ها از یک منبع، ارائه سرویس می‌کنند. مانند سامانه ثبت احوال، سامانه پست، سامانه استعلام بانکی، طبیعتا اگر منبع سرویس دچار اختلال شود، نمایشگاه هم متاثر می‌شود. برای مثال اگر از پست منقطع شویم سامانه نمایشگاه هم آسیب خواهددید، اما هماهنگی‌های لازم با بخش فنی انجام شده‌است و با دقت نظر بهتر و پایداری بهتر بتوانند ارائه سرویس بدهند.  

  مطلب قبلیمعارفه مدیرعامل جدید شرکت چاپ افست انجام شد
  مطلب بعدی3 راهکار استراتژیک توسعه کسب و کار و حفظ مشتریان

  ارسال یک پاسخ

  لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
  لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

  پنج × پنج =

  این سایت توسط reCAPTCHA و گوگل محافظت می‌شود حریم خصوصی و شرایط استفاده از خدمات اعمال.