مدیر انتشارات ترمه: مشکلات ناشران بر سر قیمت

  0
  20
  مدیر انتشارات ترمه

  به گفته مدیر انتشارات ترمه وقتی جامعه و گروه‌هایی مانند ناشران، چاپخانه‌داران، صحافان و … اقداماتی برای روی پا ماندن انجام می‌دهند، نمی‌توان از کتاب‌فروش انتظار داشت تا طبق قوانین اخلاقی عمل کند.

  به گزارش چاپ و نشر آنلاین به نقل از ایرنا- عباس غمگسار درباره ناشرانی که کتاب را بدون قیمت پشت جلد منتشر می‌کنند، به خبرنگار ایرنا اظهار کرد: انتشار کتاب بدون قیمت در شناسنامه یا پشت جلد، اقدامی غیراخلاقی است. این روند در نتیجه وضعیت جامعه شکل گرفته‌است. قیمتی که برای هر کالا در تولید از کارخانه، شرکت یا … در نظر گرفته شده‌است، با قیمت فروش آن کالا متفاوت است. این در حالی است که کتاب از ابتدا با قیمت پشت جلد منتشر می‌شود.

  مدیر انتشارات ترمهبه گفته مدیر انتشارات ترمه، گاهی ناشران برای تغییر قیمت پشت جلد کتاب‌ها با مشکل مواجه می‌شوند، زیرا مولف‌ها درخواست دارند که یا قیمت پشت جلد کتاب تغییر نکند، یا هم‌زمان با تغییر قیمت پشت جلد کتاب، حق‌التالیف درنظر گرفته شده در قرارداد با مولف هم تغییر کند.

  مدیر انتشارات ترمه ادامه داد: در این روند نمی‌توان گفت که ناشر حق دارد تا قیمت کتابش را در چاپ جدید افزایش دهد، زیرا قیمت کاغذ به سرعت افزایش پیدا می‌کند. همچنین نیروی کار و دیگر مواد لازم برای چاپ کتاب با افزایش قیمت مواجه شدند. ناشر اگر بخواهد در هر تجدید چاپ کتاب، قرارداد جدیدی با مولف یا مترجم ببندد، با مشکلات متعددی مواجه خواهد شد.

  در این مقاله می خوانید

  مدیر انتشارات ترمهمردم در جامعه از هم الهام می‌گیرند

  غمگسار درباره برخی از ناشران که هیچ قیمتی روی کتاب درج نمی‌کنند یا می‌نویسند که برای اطلاع درباره قیمت کتاب به سایت ناشران رجوع شود، بیان کرد: از ابتدا رسم بر این اساس بود که ناشران کتاب را با قیمت پشت جلد منتشر می‌کردند. این در حالی است که همه مردم از جمله ناشران در جامعه از یکدیگر الهام می‌گیرند. ناشرها با لیتوگرافان، صحاف‌ها، چاپخانه‌داران در ارتباط هستند، زمانی که این اصناف اقداماتی برای بالا بردن سود خود انجام می‌دهند، ناشران هم به نوعی مجبور خواهندبود تا اقداماتی کنند که بتوانند روی پا بمانند.

  مدیر انتشارات ترمه با اشاره به اینکه افزایش دستمزد موجب افزایش قیمت چاپ، صحافی و … شده‌است، ادامه داد: این در حالی است که ناشر هم به کارگرهایش دستمزد می‌پردازد. این مشکلات همه به سیستمی باز می‌گردد که به آن نظارت ندارند و نمی‌توانند نظارت داشته‌باشند زیرا در همه بخش‌های فعالیت مسائلی مطرح می‌شود.

  بیشتر بخوانید: رشد صعودی تولید کتاب کودک و نوجوان در سال جاری

  مدیر انتشارات ترمه ؛ بدون هماهنگی با ناشران نباید قیمت کتاب را تغییر بدهند

  غمگسار با تاکید بر اینکه کتاب‌فروشان بدون هماهنگی با ناشران نباید قیمت کتاب را تغییر بدهند، گفت: ممکن است قیمت کتاب بعد از هر چاپ تغییر کند، اما نمی‌توان به کتاب‌فروش این اجازه را داد تا قیمت را تغییر بدهد و البته نمی‌توان این انتظار را داشت که کتاب را با قیمت قدیم بفروشد. از طرفی مردم همیشه انتظار دارند که کتاب را با قیمت قدیمی بخرند.

  نمی‌توان از کتاب‌فروش انتظار داشت تا طبق قوانین اخلاقی عمل کند. چرخه اقتصادی کتاب در مقابل تولیدات بزرگ بسیار کوچک است. در این روزها از ۵۰ تا ۱۰۰ نسخه کتاب تولید می‌کنیم در حالی که حتی کالاهای کم کیفیت تولید انبوه می‌شود.

  مدیر انتشارات ترمه افزود: ناشر، کتاب‌فروش و مردم همه حق دارند، نمی‌توان کسی را از حقش محروم کرد. کتاب‌فروش که کتاب را ۶ ماه پیش با قیمتی خریده‌، و چند ماه سرمایه‌اش در کتاب‌فروشی خوابیده‌است، می‌خواهد کتاب را با قیمت بیشتر بفروشد. البته برخی ناشران این مجوز را به کتاب‌فروش می‌دهند به شرطی که کتاب‌فروش برچسب تغییر قیمت کتاب را از ناشر بگیرد و این همکاری میان دو گروه وجود داشته‌باشد. این در حالی است که ناشر و کتاب‌فروش هیچ کدام حاضر به همکاری نیستند.مدیر انتشارات ترمه

  نمی‌توان از کتاب‌فروش انتظار داشت قیمت را افزایش ندهند

  به گفته مدیر انتشارات ترمه هیچ‌کس توان نظارت بر این روند را ندارد. در این روزها اقتصاد ایران ثبات ندارد و در این شرایط نمی‌توان از کتاب‌فروش و ناشر انتظار داشت تا قیمت کالا را افزایش ندهند. این در حالی است که قیمت همه کالاهای خوراکی و غیرخوراکی روزبه‌روز افزایش پیدا می‌کند.

  غمگسار با بیان اینکه چرخه اقتصادی کتاب در مقابل تولیدات بزرگ بسیار کوچک است، ادامه داد: در چنین شرایطی نمی‌توان از کتاب‌فروش انتظار داشت تا طبق قوانین اخلاقی عمل کند. چرخه اقتصادی کتاب در مقابل تولیدات بزرگ بسیار کوچک است. در این روزها از ۵۰ تا ۱۰۰ نسخه کتاب تولید می‌کنیم در حالی که حتی کالاهای کم کیفیت تولید انبوه می‌شود.

  مطلب قبلیحضور منتخبان برتر صنعت چاپ کشور در چهارمین نمایشگاه چاپ، بسته بندی و فرآوری
  مطلب بعدینخستین حضور پاویون سلولزی ایران در نمایشگاه دبی

  ارسال یک پاسخ

  لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
  لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

  چهار × یک =

  این سایت توسط reCAPTCHA و گوگل محافظت می‌شود حریم خصوصی و شرایط استفاده از خدمات اعمال.