گرایش به کتاب الکترونیکی به دلیل گرانی کتاب های کاغذی است

  معاون امور جوانان وزیر ورزش و جوانان

  0
  45
  کتاب الکترونیکی

  بازار داغ کتاب الکترونیکی با گران شدن کاغذ

  معاون امور جوانان وزیر ورزش و جوانان، درباره سرانه پایین کتابخوانی در کشور، کاهش شمارگان کتاب و سرانه پایین کتابخوانی را علاوه‌بر کم‌ توجهی به امر مطالعه، ناشی از گرایش جامعه دانشگاهی به کتاب الکترونیکی دانست. 

  کتاب الکترونیکیبه گزارش چاپ و نشر آنلاین به نقل از ایبنا وحید یامین‌پور، معاون امور جوانان وزارت ورزش و جوانان در حاشیه بازدید از سی‌و‌سومین دوره نمایشگاه بین‌‌المللی کتاب تهران درباره شمارگان پایین کتاب، بیان کرد: شمارگان پایین کتاب، غالبا در حوزه کتاب‌های علمی و پژوهشی با مخاطب دانشگاهی است. دانشجویان در هر ترم درسی، معمولا باید حدود ۵۰ عنوان کتاب درسی و غیردرسی مطالعه کنند اما به دلیل گرانی کتاب کاغذی، دانشجویان تمایل زیادی نسبت به کتاب الکترونیکی پیدا کرده‌اند.

  وی با بیان این‌که در زمینه گرایش به کتاب‌ الکترونیکی به دانشجویان حق می‌دهم، عنوان کرد: برای یک دانشجو تهیه کتاب‌های متعدد کاغذی به هیچ‌وجه مقدور نیست. امروز تعدادی از دانشگاه ‌های بسیار مهم و قدیمی اروپا، انتشار کتاب ‌های کاغذی را متوقف کرده ‌اند و به کتاب الکترونیکی گرایش یافته اند؛ چراکه این نوع از کتاب، نه برای ناشران و نه برای دانشجویان به صرفه نیست .

  کتاب الکترونیکییامین‌پور با تاکید بر این‌که ناگزیر هستیم در فضای دانشگاهی به سمت بهره ‌برداری از کتاب الکترونیکی حرکت کنیم، بیان کرد: کتاب‌ های الکترونیکی ارزان‌ و در دسترس‌ترند؛ علاوه‌براین امکان مطالعه و جست‌وجوی همزمان و مطالعه تطبیقی را فراهم می‌کنند.

  بیشتر بخوانید: مقصر گرانی کتاب ناشران نیستند

  معاون امور جوانان وزارت ورزش و جوانان بیان کرد: تصور می‌کنم اتفاقی که برای برخی از دانشگاه‌های معتبر اروپا افتاده است، به‌زودی برای دانشگاه‌های ایران هم رخ می‌دهد. اما اگر بعضی از ناشران تمایل دارند شمارگان اندکی از یک کتاب علمی و پژوهشی را به‌صورت کاغذی منتشر کنند؛ تا به‌عنوان مثال آن‌ها را به کتابخانه‌ها تحویل دهند مانعی ندارد. با این وجود باید تلاش کنند در کنار نسخه‌های کاغذی حتما نسبت به انتشار نسخه الکترونیکی کتاب‌ها هم اقدام شود.

  کتاب الکترونیکیوی یادآوری کرد: سال‌هاست این دغدغه در کشور وجود دارد که میزان مطالعه در سطح مطلوبی نیست و من منکر این مساله نیستم اما به نظرم به کاهش شمارگان کتاب‌های علمی و دانشگاهی از زاویه یاد شده هم می‌توان نگاه کرد.

  مطلب قبلیفروش محصولات در آمازون
  مطلب بعدیتوزیع کاغذ‌های وارداتی

  ارسال یک پاسخ

  لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
  لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

  دو × یک =