معضلات قانون قیمت گذاری ثابت کتاب

  0
  46
  ناشران مشهور فرانسوی کتاب سامانه خرید از کتابفروشی‌

  به گفته مدیر انتشارات افراز، قانون قیمت گذاری ثابت کتاب با توجه به نوسانات قیمت کاغذ و مواد مصرفی چاپ هرگز نمی‌ تواند در ایران اجرا شود.

  به گزارش چاپ و نشر آنلاین به نقل از ایرنا؛ اعظم کیان‌افراز درباره امکان اجرای قانون قیمت گذاری ثابت کتاب در ایران گفت: کتاب باید مانند همه کالاهای دیگر همه جا با قیمت یکسان فروخته شود. برای مثال یک کالای فرهنگی مانند لوازم‌التحریر را در نظر بگیرید، قیمت لوازم‌التحریر در کتاب‌فروشی‌ های مختلف یکسان است. همچنین باید توجه داشت معمولا مشتری‌ها خواستار تخفیف برای این کالا نیستند.

  مدیر انتشارات افراز با تاکید بر فرهنگ نادرست خرید کتاب با تخفیف که میان مخاطب‌های این کالای فرهنگی مرسوم شده، ادامه داد: این فرهنگ در جامعه ما به اشتباه جا افتاده‌است، مردم فکر می‌کنند به این دلیل که کتاب می‌خرند باید بتوانند تخفیف دریافت کنند. این دیدگاه در نتیجه فعالیت فروش کتاب در اماکن مختلف مانند مترو، میدان‌ها و خیابان‌های شهر شکل گرفته ‌است؛ یعنی جاهایی که تخفیف‌های نامتعارف دارند، مجموعه این اقدامات به بازار نشر آسیب زده ‌است. قانون قیمت گذاری ثابت کتاب

  وی با اشاره به ترویج فروش کتاب با تخفیف نامتعارف در فضای مجازی توضیح داد: از طرفی سایت‌هایی هستند که تمام سال برای کتاب تخفیف درنظر می‌گیرند، این تخفیف را ناشر لحاظ نمی‌کند، اما سایت تخفیف در نظر می‌گیرد، زیرا برای مثال گرداننده سایت، مدیر شرکت پخش کتاب است و با خارج کردن درصد درنظرگرفته شده برای کتاب‌فروشی‌ها می‌توانند تخفیف بالایی در طول سال داشته‌ باشند. این مسئله دیگری است که به بدنه نشر کشور آسیب وارد می‌کند.

  کتاب قانون قیمت گذاری ثابت کتابباید جلوی تخفیف‌های نامتعارف گرفته‌شود

  به گفته کیان‌افراز قانون قیمت گذاری ثابت کتاب با توجه به نوسانات قیمت کاغذ و مواد مصرفی چاپ هرگز نمی‌ تواند در ایران اجرا شود. ناشر حتی نمی‌ تواند برای ۶ ماه یک تعرفه در نظر بگیرد؛ اما این مسئله منکر این نیست که باید جلوی تخفیف‌های نامتعارف گرفته‌شود.

  وی با تاکید بر آسیب‌هایی که فروش کتاب با تخفیف بالا و ثابت در فضای مجازی بر بدنه نشر وارد می‌کند، افزود: باید مانع فعالیت سایت‌هایی شد که همواره در فروش خود تخفیف در نظر می‌گیرند، همه فروشندگان کتاب باید موظف باشند که محدودیت زمان و درصد تخفیف را در نظر بگیرند. برای مثال در نهایت کتاب را با ۱۰ درصد تخفیف ارائه کنند و نه ۳۰ درصد! اگر چنین برنامه‌هایی در نظر گرفته شود، شاید بتواند به ادامه فعالیت ناشران کمک کند و این فرهنگ را که برخی فکر می‌کنند حتماً باید کتاب را با تخفیف بخرند، اصلاح کند. قانون قیمت گذاری ثابت کتاب

  به گفته مدیر انتشارات افراز باید در نظر داشت در هر صورت این تخفیف‌ها از منظری به مخاطب کمک می‌کند. تخفیف‌هایی که در طول سال با نمایشگاه کتاب یا طرح‌های فصلی به مخاطب ارائه می‌شود، به مخاطب این امکان را می‌دهد که به کتاب دسترسی داشته باشد. شاید از این راه بتوان مانع تخفیف‌های نامتعارف شد.

  بیشتر بخوانید: پیشگیری از ورشکستگی حوزه چاپ و نشر کتاب با حمایت دولت

  وی با تاکید بر نقش اتحادیه ناشران و کتاب‌فروشان در تنظیم بازار نشر، گفت: اتحادیه ناشران و کتاب‌فروشان باید در این حوزه اقدام کند، زیرا با در نظر گرفتن نوسان‌ های قیمت و تورم نمی‌توان قیمت کتاب را ثابت نگه‌داشت.

  قانون قیمت گذاری ثابت کتاب

  مطلب قبلینسخه الکترونیک مجله چاپ و نشر شماره 216
  مطلب بعدیضعف در بخش بین‌الملل چهارمین دوره نمایشگاه بین‌المللی چاپ

  ارسال یک پاسخ

  لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
  لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

  دوازده + یازده =

  این سایت توسط reCAPTCHA و گوگل محافظت می‌شود حریم خصوصی و شرایط استفاده از خدمات اعمال.