اتحادیه ناشران و کتابفروشان کرج و ساماندهی عضویت ناشران

  0
  40
  کاغذ ارزان ‌قیمت یارانه ‌‌‌ای

  رئیس اتحادیه ناشران و کتابفروشان کرج از آغاز رایزنی برای ساماندهی عضویت ناشران در این اتحادیه خبر داد، اکنون فقط 29 ناشر در این اتحادیه عضویت دارند.

  به گزارش چاپ و نشر آنلاین به نقل از ایبنا، بهرام آجرلو رئیس اتحادیه ناشران، کتابفروشان و نوشت‌افزار کرج ، با اشاره به عضویت 29 ناشر در این اتحادیه، گفت: بیش از 159 ناشر در شهر کرج فعالیت دارند که تنها 29 دفتر انتشاراتی در اتحادیه عضویت دارند و رایزنی برای عضوگیری آن‌ها آغاز شده است.

  وی ادامه داد: یکی از برنامه‌هایی که در این زمینه دنبال می‌کنیم، ساماندهی وضعیت ناشران و لزوم عضویت آن‌ها در اتحادیه است.

  اتحادیه ناشران و کتابفروشان کرج با اشاره به مفاد قانونی پیش‌بینی برای تمدید پروانه ناشران، عنوان کرد: ناشران طی سه سال اول آزاد هستند که در اتحادیه صنفی عضویت نداشته باشند اما یکی از لزوم تمدید پروانه نشر برای سه سال دوم عضویت در اتحادیه صنفی است.

  اتحادیه ناشران و کتابفروشانوی یادآور شد: در این زمینه ما مصوبه شورای شهر کرج را مبنی بر استفاده ناشران از مکان‌های مسکونی را داریم و بر اساس آن دیگر نیاز نیست که ناشران حتما در مجتمع یا ملک‌های تجاری دفتر داشته باشند.

  آجرلو با بیان اینکه هزینه‌های اجاره ملک‌های تجاری بسیار بالا است، گفت: با توجه به حاشیه سود بسیار پایین ناشران، پرداخت اجاره‌بهای بالای واحدهای تجاری برای آن‌ها کمرشکن بود اما با پیگیری‌های اتحادیه و مصوبه شورای شهر این مشکل حل شده است.

  بیشتر بخوانید:تحقق عدالت فرهنگی با برپایی نمایشگاه مجازی کتاب

  اتحادیه ناشران و کتابفروشان کرج در تلاش برای کمک به ناشران

  به گفته وی، در کنار مزیتی مثل معافیت مالیاتی برای ناشران نیز توانسته‌ایم 50 درصد تخفیف عوارض شهرداری را نیز برای آن‌ها بگیریم که می‌تواند فعالیت آن‌ها را تسهیل کند.

  اتحادیه ناشران و کتابفروشان کرج همچنین به فعالیت حدود 100 کتاب‌فروشی در کرج، تاکید کرد: در دوران کرونا بسیاری از کتاب‌فروشی‌ها مجبور به تعطیلی واحدهای صنفی شدند، برخی نیز با کنار هم قرار دادن رسته‌های مختلف مثل لوازم‌التحریر و فتوکپی تلاش کردند به حیات خود ادامه دهند.

  وی با بیان اینکهاتحادیه ناشران و کتابفروشان کرج با توجه به شرایط اقتصادی، سخت‌گیری کمتری نسبت به این موضوع داشته است، توضیح داد: برخی از کتاب‌فروشان که به سمت قرار دادن قفسه لوازم‌التحریر و نوشت‌افزار در فروشگاه خود شدند یا بعد از مدتی قفسه کتاب‌های خود را تقویت کرده‌اند یا اینکه به صورت کلی به سمت فروش نوشت‌افزار رفته‌اند.

  آجرلو با طرح این موضوع که درآمدزایی در شرایط کنونی برای کتابفروشان سخت شده است، افزود: در این زمینه تلاش می‌کنیم با تسامح و تساهل با واحدهای صنفی برخورد کنیم تا کتاب‌فروشان با عبور از بحران‌های اقتصادی، شرایط بهتری را تجربه کنند.

  ارسال یک پاسخ

  لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
  لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

  پنج − چهار =