فناوری های چاپ سه بعدی و واقعیت مجازی و موفقیت در جراحی

  0
  50
  فناوری های چاپ سه بعدی

  به گزارش چاپ و نشر آنلاین به نقل از ایرنا- مطالعات اخیر محققان انجمن بیهوشی اروپا نشان می‌دهد استفاده ازفناوری های چاپ سه بعدی و واقعیت مجازی می‌تواند مراقبت از بیمار را هنگام جراحی بهبود بخشد و به موفقیت بیهوشی منجر شود.

  به گزارش روز یکشنبه گروه علم و آموزش ایرنا از تارنمای اخبار علمی ساینس، در این مطالعه ۲۰ بیمار مورد بررسی قرار گرفتند و برای آنان از فناوری چاپ سه‌بعدی استفاده شد. یکی از موارد جنین ۳۵ هفته‌ای بود که لازم بود با سزارین به دنیا بیاید و دیگری خانم ۸۳ ساله‌ای بود که نیاز به عمل جراحی قلب باز داشت. بسیاری از موارد دیگر کودکانی بودند که تحت عمل جراحی ریه قرار داشتند.

  در روشفناوری های چاپ سه بعدی و واقعیت مجازی با استفاده از اسکن‌، تصاویر دقیقی از مجاری هوایی بیمار تهیه شد و با استفاده از چاپگر سه بعدی چاپ شد که نتیجه مدل‌های دقیقی از راه‌های هوایی بیمار بود. با استفاده از این روش پزشک به راحتی می‌تواند رویه مورد نیاز برای جراحی بیمار را برنامه‌ریزی کند.

  بیشتر بخوانید: «اُمیکرون» در کمین ایرانیان

  فناوری های چاپ سه بعدی و واقعیت مجازی

  استفاده از فناوری های چاپ سه بعدی و واقعیت مجازی در کودکان بسیار حائز اهمیت است؛ چراکه مجاری آنها بسیار ظریف است و باید خطای جراحی به حداقل کاهش یابد. از طرفی پزشک با بررسی دقیق اندام چاپ شده می‌تواند تمام زوایای پنهان را بررسی کند تا بهترین نتیجه حاصل شود؛ چراکه اسکن‌های یک بعدی اطلاعات دقیقی از تمامی زوایا در اختیار قرار نمی‌دهند.

  با استفاده از چاپگر سه‌بعدی و مدل سازی واقعیت مجازی می‌توان بیمارانی را که توده بزرگی دارند یا به دلیل تنگی مجاری پرخطر هستند، قبل از جراحی شناسایی کرد. مهمترین مزایای فناوری های چاپ سه بعدی کاهش خطای جراحی و پیشگیری از مشکلات تنفسی حین بیهوشی است .نتایج این مطالعه در نشست سالانه انجمن اروپایی بیهوشی و مراقبت‌های ویژه ارائه شد.

  ارسال یک پاسخ

  لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
  لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

  چهار + یک =