برگزاری همزمان نمایشگاه فیزیکی و مجازی کتاب در دست بررسی

  0
  46
  سی و سومین نمایشگاه بین المللی

  معاون فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در جریان یک گفت و گو به بیان ابهامات در خصوص برگزاری همزمان نمایشگاه فیزیکی و مجازی کتاب در سال 1401 پرداخت و اظهار داشت که این موضوع در دست بررسی قرار دارد. 

  برگزاری همزمان نمایشگاه فیزیکی و مجازی منوط به نظر وزیر ارشاد 

  به گزارش چاپ و نشر آنلاین به نقل از میزان، یاسر احمدوند معاون فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به توضیح شرایط برگزاری نمایشگاه فیزیکی و مجازی کتاب اشاره کرد و گفت: وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در حال بررسی برنامه ای مبنی بر برگزاری همزمان دو نمایشگاه فیزیکی و مجازی کتاب در سال ۱۴۰۱ است که هنوز تصمیمات قطعی در این باره این رویکرد گرفته نشده است.

  احمدوند ادامه داد:  بعد از سال ۹۸ نمایشگاه کتاب تهران به علت اجرای پروتکال‌های بهداشتی به صورت نمایشگاه فیزیکی برگزار نشد، اما بر اساس تصمیمات اتخاذ شده در سال ۱۴۰۱ نمایشگاه فیزیکی کتاب تهران برگزار می‌شود. این رویداد تاثیرات قابل توجهی را بر سرانه مطالعه و جلب نظر جامعه پیرامون کتاب و کتاب خوانی در پی دارد، در ضمن شعار این نمایشگاه هنوز مشخص نشده است.

  احمدوند تاثیر نمایشگاه فیزیکی و مجازی کتاب بر کتابفروشی ‌ها را مورد بررسی قرار داد و ابراز کرد: فعالیت و برگزاری نمایشگاه مجازی کتاب تاثیری بر فروش و عملکرد کتاب فروشی ‌ها ندارد. این امر را بر اساس تجربه چند سال خودم که زمانی به کتاب فروشی مشغول بودم می‌گویم، با بالا گرفتن تب خرید کتاب در نمایشگاه‌ها کتاب فروشی‌ ها هم مشتریان خود را خواهند داشت و نمی ‌توان گفت که کتابفروشی ‌ها زیان می‌بینند.

  وی تاکید کرد: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در طی سال‌های گذشته تلاش داشته تا با برگزاری طر‌ح‌های فصلی فروش پاییزه، تابستانه و عیدانه کتاب در خدمت به کتابفروشی ‌ها حرکت کند. اگر کتابفروشان همه نیاز‌های مردم را تامین کنند بهتر است، اما همین طرح نیز نقایصی را داشت و برخی از استان‌ های کمتر برخوردار کتاب فروش نداشتند تا از تسهیلات در نظر گرفته شده دولت بهره‌مند شوند لذا برای اینکه عدالت فرهنگی بر گزار شود، تمهیداتی دیگر در نظر گرفته خواهد شد و این برنامه در دست بررسی است.

   

  تسهیلات مد نظر وزارت ارشاد برای دومین نمایشگاه مجازی کتاب 

  معاون فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به خدمات ارائه شده در دومین نمایشگاه مجازی کتاب به ناشران و علاقمندان کتاب اشاره و اظهار کرد: تسهیلاتی از قبیل بن ‌های تخفیفی برای دانشجویان طلاب و حتی برخی ارگان ‌ها به منظور ایجاد رفاه در خرید کتاب  در دومین نمایشگاه مجازی کتاب مد نظر قرار داده شده است، همچنین تخفیف ‌های بیست درصدی برای هر کتاب از مشوق ‌های دیگر بوده که در دومین نمایشگاه مجازی کتاب نیز در نظر گرفته شده است، همچنین ارائه خدمات پستی و امکانات بانکی از سوی بانک صادرات بخش ‌هایی هستند که در راستای ایجاد رضایت و ارائه بهتر خدمات به مخاطبان مد نظر گرفته شده و به اجرا گذاشته خواهد شد.

  بیشتر بخوانید: آئین افتتاح نمایشگاه مجازی کتاب تهران با حضور وزیر

   

  تلاش برای تسهیل واردات کاغذ 

  یاسر احمدوند معاون فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی پیرامون موضوع کاغذ گفت: دولت به موضوع کاغذ توجه ویژه‌ای دارد و تمام تلاش‌ها برای واردات کاغذ در حال انجام بوده همچنین در این زمینه با کارخانه‌های داخلی مذاکراتی شده است تا بخشی از نیاز نشر کشور در حوزه کتاب‌های درسی از سوی کارخانه‌های داخلی تامین می‌شود.

  احمدوند خاطرنشان کرد: کاغذ ارز دولتی جوابگوی صنعت نشر کشور نیست، اما کمک حال ناشران است لذا از زمان تشکیل کارگروه تخصیص کاغذ در خانه کتاب و ادبیات ایران پنجاه روز گذشته است و در این مدت ۱۰ جلسه تشکیل شد که در این جلسات برای تعدادی از ناشران تخصیص کاغذ تصویب و در حال دریافت هستند. دولت نیز به موضوع کاغذ توجه ویژه‌ای دارد تمام تلاش‌ها برای واردات کاغذ در حال انجام بوده همچنین در این زمینه با کارخانه‌های داخلی مذاکراتی شده است تا بخشی از نیاز نشر کشور در حوزه کتاب‌های درسی از سوی کارخانه‌های داخلی تامین می‌شود.

  مطلب قبلینخستین آیین بزرگداشت اهالی صنعت چاپ تهران برگزار می شود 
  مطلب بعدیبخشنامه‌ جدید وزارت بازرگانی مشکلات حوزه کاغذ را زیاد کرد

  ارسال یک پاسخ

  لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
  لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

  5 + بیست =

  این سایت توسط reCAPTCHA و گوگل محافظت می‌شود حریم خصوصی و شرایط استفاده از خدمات اعمال.