بخشنامه‌ جدید وزارت بازرگانی مشکلات حوزه کاغذ را زیاد کرد

  0
  64
  بخشنامه‌

  رئیس انجمن واردکنندگان کاغذ و مقوا از بخشنامه‌ های جدیدی انتقاد کرد که موجب دپوی محموله‌هایی از کاغذ گلاسه و مقوا در گمرک شده است.

  بخشنامه‌های جدید، کاغذ را در گمرک دپو کرد

  به گزارش چاپ و نشر آنلاین به نقل از تسنیم،‌ بازار کاغذ و مقوا روزهای نسبتاً آرامی را می‌گذراند‌، خبری از افزایش قیمت لحظه‌ای در این بازار طی چند هفته گذشته نبوده است،‌ در عین حال بنا به فعالان این بازار رکود شدیدی نیز در بازار حاکم است.

  در برخی کالاها از جمله تحریر قیمت‌ها کاهش داشته و در برخی دیگر با افزایش چند هزار تومانی مواجه شده است،‌ از جمله کاغذ روزنامه،‌ مقوا و کاغذ گلاسه. کاغذ روزنامه همچنان در بازار نیست ولی قیمت آن دچار افزایش شده است.

  به نظر می‌رسد برای ماه‌های آینده بازار با ورود حجم نسبتاً مناسبی از کاغذ تولید داخل با شوک روبرو شده و رکود نیز از بین برود،‌ اما در حال حاضر واردات برخی از کاغذها به کندی انجام می‌شود؛ کاغذ روزنامه،‌ مقوا و گلاسه از آن دسته‌اند.

  سید حسن میرباقری، رئیس انجمن واردکنندگان کاغذ و مقوا، در این زمینه گفت: واردات کاغذ تحریر با توجه به رکودی که در بازار دارد،‌ سود چندانی ندارد. از سوی دیگر، وزارت ارشاد نیز به دنبال وادرات با ارز 4200 تومانی است که طبیعتاً بسیاری از واردکنندگان این نوع کاغذ به سمت واردات دیگر کاغذها رفته‌اند.

  وی ادامه داد: البته با اعلام فراخوان وزارت ارشاد برای واردات کاغذ دولتی‌، برخی از واردکنندگان اعلام آمادگی کردند که خبری از مقدمات انجام شده ندارم.

  میرباقری با اشاره به بخشنامه‌ جدید وزارت بازرگانی که آن را بخشنامه‌ های خلق‌الساعه خواند گفت: یکی از مشکلاتی که در آینده بازار کاغذ خود را نشان می‌دهد‌، کمبود کاغذ گلاسه و مقوا است. اخیراً وزرات بازرگانی سیستمی اتخاذ کرده است که طی آن واردکننده‌ای که که ثبت سفارش کرده،‌ مجوز تأمین ارز را دریافت کرده،‌ کالا را پس از چند ماه وارد کرده و حالا باید برای ترخیص  مابقی ارز را پرداخت کند،‌ دوباره باید از طرف سیستم تأیید شود.

  بیشتر بخوانید: خطر حذف ارز۴۲۰۰تومانی برای رسانه های مکتوب

  به عبارت دیگر، طبق بخشنامه جدیدی که دی ماه صادر شده است،‌ اگر از ثبت سفارش یک کالا چند ماه گذشته باشد،‌ با وجود اینکه قبلاً مجوزها اخذ شده اما برای ترخیص باید توسط سیستم تأییدیه انجام شود؛ بنابراین واردکننده ‌ای که کالا را وارد کرده برای تمدید ثبت سفارش قبلی با مشکل مواجه شده است.

  میرباقری افزود: اکنون حجم زیادی از کاغذ و مقوا در گمرک دپو شده است و واردکننده نتوانسته کالای خود را ترخیص کند،‌ این‌گونه مشکلات موجب می‌شود که در آینده نزدیک قیمت این دو کالا در بازار افزایش یابد و واردکننده نیز فعلاً به دنبال واردات نرود.

  مطلب قبلیبرگزاری همزمان نمایشگاه فیزیکی و مجازی کتاب در دست بررسی
  مطلب بعدیدیدار هیئت مدیره انجمن علمی فناوری چاپ ایران با معاون فرهنگی ارشاد

  ارسال یک پاسخ

  لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
  لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

  15 + ده =

  این سایت توسط reCAPTCHA و گوگل محافظت می‌شود حریم خصوصی و شرایط استفاده از خدمات اعمال.