برگزیدگان ششمین دوره جایزه فیروزه معرفی شدند

  0
  48
  ششمین دوره جایزه فیروزه

  ششمین دوره جایزه فیروزه درحالی برگزیدگان خود را شناخت که‌ هیئت داوران این جشنواره، پژوهش و نقد در حوزه تولیدات فرهنگی را ضروری دانستند.

  به گزارش چاپ و نشر آنلاین به نقل از دبیرخانه جشنواره کالاهای فرهنگی ( فیروزه)، در بخشی از این بیانیه آمده است:« موضوعات بومی‌و فرهنگی هر سرزمین به تکریم ارزش‌های بومی‌کمک خواهد کرد که این مسئله تضمین توسعه پایدار، آشتی و برقراری صلح است.

  بی شک مطالعه تجربه‌ها و درس‌های آموخته در اقلیم‌های دیگر کمک به تولید بهینه خواهد کرد اما آگاهی از ریشه‌های فرهنگی و هنری هر سرزمینی و سیر تکاملشان در طول تاریخ و جای جای جهان، به آگاهی و احترام ما نسبت به دیگر ملتها و فرهنگها می‌افزاید.

   

   طراحی و تولید کالاهای فرهنگی صرفا طراحی و تولید یک کالا نیست، طراحی یک خط و مشی فکری، فرهنگی در سطح ملی است و شکل دهنده نسلی خواهد بود که سرزمین مان را به آنها می‌سپاریم پس هوشیار باشیم که انچه رقم می‌خورد نگاهبان میراث ماست.» در بخشی دیگر از این بیانیه می‌خوانیم:« پژوهش در امر طراحی و تولید محتوا کالاهای فرهنگی کمک خواهد کرد تا در شرایط اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی، راه و مسیر روشنی پیش رو قرار گیرد.

  بیشتر بخوانید:

  استفاده از فرصت‌های کرونا برای کتابخوانی

  همکاری ناشران ایرانی و ترک

  مذاکره موسسه خانه کتاب و ادبیات ایران با ناشران…

  لزوم ساماندهی به دستفروشی کتاب

   

  ایجاد فضای نقد در فضاهای طراحی و تولید کمک به رشد هر صنف و حوزه ای است، رویدادهایی این چنین می‌توانند جریان ساز باشند و بستری برای رشد حوزه‌های مختلف کالاهای فرهنگی ایجاد کنند. » بر این اساس در بخش هدایای فرهنگی ششمین دوره جایزه فیروزه، «صنایع دستی نارون»، «گروه هنری اطراف»و گ« شرکت بارقه هنر اسلامی» رتبه‌های اول تا سوم را به دست آوردند.

  در همین بخش از گروه «پارس ساوا نوین هنر فناور» تقدیر شد. در بخش اسباب بازی شرکت«اسلیما»، «شرکت هوپا» و «شرکت ایران پتک» توانستند رتبه‌های اول تا سوم را به دست بیاورند.

  در بخش عروسک، ضمن تقدیر از مژده مصحفی توانا، نفرات اول تا سوم جوایز خود را دریافت کردند. محدثه محفوظی نژاد، صفورا نوفلاح و معصومه میرزایی برگزیدگان این بخش بودند. گفتنی است در بخش نوشت افزار هیچ‌کدام از آثار رسیده به دبیرخانه حائز رتبه نشدند.

  داوران این بخش از سیدعلیرضا طباطبایی، نوشت افزار خلیج فارس، شرکت تولیدی کوک و آرکافیدار انار تقدیر کردند. لازم به ذکر است که ششمین دوره جایزه فیروزه بخش جنبی خود را به موضوع « خانواده، کالای فرهنگی و کرونا» اختصاص داده بود.

   تولیدکنندگان و هنرمندان ششمین دوره جایزه فیروزه  آثار خود را در چهار بخش به دبیرخانه این جایزه ارسال کردند. در مراسم اختتامیه این ششمین دوره جایزه فیروزه که به صورت مجازی برگزار شد، در بخش پویانمایی ریحانه مستوفیان و سید مصطفی حسینی به عنوان نفرات دوم و سوم شناخته شدند. همچنین ندا تنهایی مقدم مورد تقدیر قرار گرفت. در بخش اپلیکیشن‌های آموزشی تنها یک نفر حائز رتبه شد.

   فرهود فرمند به عنوان نفر نخست این بخش جایزه  خود را دریافت کرد. همچنین «موسسه رصدگر عمق آسمان» و اسلام نطاق مورد تقدیر قرار گرفتند. دیگر موضوع این بخش «اپلیکیشن‌ آموزشی» بود. سعید قاسمی ‌به عنوان نفر نخست و فاطمه‌هاشمیان به عنوان نفر تقدیری این بخش معرفی شدند.

  در بخش «بازی ویدئویی»، موسسه فرهنگی هنری مهاد رسانه پژوه شیراز جایزه ششمین دوره جایزه فیروزه را دریافت کرد. همچنین روح‌الله جوانعلی بدر نفر دوم این بخش معرفی شد. حسن متقی گلشن و محمدرضا توکل خرد نیز مورد تقدیر در این بخش قرار گرفتند.

  گفتنی است نفرات اول این جایزه علاوه بر لوح و تندیس جشنواره ۱۲۰۰۰۰۰۰ میلیون ریال، رتبه‌های دوم ۸۰۰۰۰۰۰۰ میلیون ریال، رتبه‌های سوم ۶۰۰۰۰۰۰۰ میلیون ریال و شایستگان تقدیر ۴۰۰۰۰۰۰۰ میلیون ریال دریافت کردند.       

  ارسال یک پاسخ

  لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
  لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

  هجده − 11 =