جایگاه صنعت چاپ باید توسط مسئولان شناخته شود

  0
  83
  صنعت چاپ

  رئیس اتحادیه چاپخانه‌داران تهران: اتحادیه چاپخانه‌داران یکی از تشکل‌های صنفی بسیار مهم و حساس است اما حتی در اتاق اصناف هم جایگاه آن به خوبی دیده نمی‌شود و جایگاهی ندارد در حالی‌که معتقدم جایگاه اصلی صنعت چاپ در بخش ارشاد و سایر حوزه‌های حاکمیتی باید ارتقا پیدا کند.

  به گزارش چاپ و نشر آنلاین به نقل از خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، نشست خبری اتحادیه چاپخانه‌داران تهران صبح امروز (یکشنبه 24 اسفند) با حضور جمعی از نمایندگان رسانه‌های مختلف برگزار شد، احمد ابوالحسنی، رئیس اتحادیه چاپخانه‌داران تهران در سخنانی با اشاره به اقدامات ماه‌های اخیر هیات‌مدیره جدید اتحادیه گفت: در این ماه‌ها تلاش کردیم جایگاه واقعی صنعت چاپ را به مدیران و مسئولان بخش‌های مختلف بشناسانیم و این باور را که صنعت چاپ فقط شامل کتاب و مطبوعات می‌شود، را تغییر دهیم و وجه‌های دیگر این صنعت را نیز معرفی کنیم.

  صنعت چاپ

  وی افزود: کتاب و مطبوعات در دنیای امروز فقط 5 درصد صنعت چاپ را شامل می‌شود و بخش عمده این صنعت به حوزه‌های مختلف بسته‌بندی باز می‌گردد، در حالی‌که اصلا این حوزه دیده نمی‌شود.

  ابوالحسنی با بیان اینکه صنعت چاپ در ارزآوری برای کشور اهمیت زیادی دارد، عنوان کرد: صادرات غیرکتابی یکی از بخش‌های مغفول این صنعت است که باید به آن توجه ویژه‌ای داشت زیرا در همه کشورها چهار تا پنج درصد صادرات به صنعت چاپ بستگی دارد.

  وی تاکید کرد: اتحادیه چاپخانه‌داران یکی از تشکل‌های صنفی بسیار مهم و حساس است اما حتی در اتاق اصناف هم جایگاه آن به خوبی دیده نمی‌شود و جایگاهی ندارد در حالی‌که معتقدم جایگاه اصلی صنعت چاپ در بخش ارشاد و سایر حوزه‌های حاکمیتی باید ارتقا پیدا کند.

  ابوالحسنی با اشاره به بی‌توجه به صنف صنعت چاپ در حوزه حاکمیتی نیز گفت: این صنف و اتحادیه در خیلی از تصمیم‌گیر‌ی‌ها نقش ندارد و نقطه‌نظرات ما دیده نمی‌شود و امیدواریم در سایه تعاملات و نشست‌ با مدیران این موضوع حل شود.

  وی با بیان اینکه در راستای اهداف و برنامه‌های اتحادیه چاپخانه‌داران در سال 1400 اقدامات خود را دنبال می‌کنیم، عنوان کرد: در این زمینه در سال پیش رو تفاهم‌نامه‌ای با معاون فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در بحث صادرات و واردات امضا خواهیم کرد تا روند فعالیت و کسب و کار صنف تسهیل شود.

  صنعت چاپابوالحسنی در این زمینه توضیح داد: معافیت گمرکی صادرات ماشین‌های مستعمل و قدیمی یکی از این موارد است همچنین برای بحث مشکلات مالیاتی چاپخانه‌داران نیز اقداماتی انجام داده‌ایم که خبر خوش آن در سال جدید اعلام خواهد شد.

  وی با اشاره به فعال شدن 14 کارگروه در اتحادیه گفت: در هر کارگروه حدود هفت نفر و گاهی بیشتر از صنف عضویت دارند و این میزان مشارکت صنف در کارها و برنامه‌های اتحادیه کم‌نظیر بوده است؛ اما با توجه به اینکه صنعت چاپ یک صنعت پویا محسوب می‌شود، ضروری است که صنف آن نیز فعال باشند.

  ابوالحسنی همچنین درباره دیگر اقداماتی که در اتحادیه پیگیری می‌شود، توضیح داد: اعطای مجوز صادرات کالاهای چاپی به اتحادیه، جلوگیری از واردات بی‌رویه کالاها و محصولاتی که از سوی صنعت چاپ داخل کشور تولید می‌شود نیز از دیگر برنامه‌هایی است که تولید می‌کنیم.

  بیشتر بخوانید:

  تجلیل از فعالیت های بشر دوستانه توسط اهالی صنعت چاپ

  قول مساعد برای کاهش تعرفه واردات فیلم های پلیمری

  راه اندازی تعاونی چاپخانه داران استان کرمان

  جایزه بشر دوستانه اتحادیه صادرکنندگان صنعت چاپ برای فعالان…

   

  به گفته وی، سایت اتحادیه چاپخانه‌داران نیز در حال آماده‌سازی است و اواخر فروردین یا اوایل اردیبهشت‌ماه از آن رونمایی می‌شود؛ سایتی که قرار است جامع و کامل باشد و دربردارنده بانک اطلاعات و آمار اهالی چاپ باشد.

  ابوالحسنی با بیان اینکه قرار است بانک اطلاعات جامع و کاملی با همکاری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تهیه شود، افزود: متاسفانه هیچ آمار دقیق و مشخصی از چاپخانه‌های فعال این صنعت در دست نیست و در این زمینه قرار است طی مشارکت با دفتر چاپ این اطلاعات تا اردیبهشت‌ماه به‌دست ما برسد و در یک فرآیند دو ساله این بانک از شهر تهران و شهرستان‌های استان تهران تهیه و تکمیل شود.

  صنعت چاپوی همچنین درباره پیگیری مباحث آموزشی در اتحادیه چاپخانه‌داران گفت: در سال جدید با وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و سازمان فنی و حرفه‌ای تفاهم‌نامه‌هایی امضا خواهد شد که براساس آن برای تمام کلاس‌هایی که در اتحادیه برگزار می‌شود مدرک معتبر فنی و حرفه‌ای داده شود.

  رئیس اتحادیه چاپخانه‌داران تهران در پایان به حضور مشاور مالیاتی و حقوقی در این اتحادیه اشاره کرد و ادامه داد: تمام صنف و اعضای اتحادیه می‌توانند هر دوشنبه از این مشورت‌ها بهره‌مند شوند و علاوه‌براین نیز امکاناتی پیش‌بینی شده است که در طول هفته نیز اعضا بتوانند مشورت تلفنی دریافت کنند تا در حوزه‌های مختلف کاری کمتر دچار مشکل شوند.

  ارسال یک پاسخ

  لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
  لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

  نوزده − 16 =