رشد عنوان کتاب ها در بهار 1401

  0
  62
  افزایش قیمت کاغذ کتاب‌ های منتشر شده پنجمین دوره انتخاب کتاب سال استان البرز

  آمار عنوان کتاب های منتشر شده در سه ماه اول سال

  در سه ماهه اول سال ۱۴۰۱ ناشران ۲۶هزار و ۳۶۵ عنوان کتاب راهی بازار نشر کرده اند که در مقایسه با زمان مشابه در سال ۱۴۰۰ افزایش ۵۲ درصدی را نشان می‌دهد.

  به گزارش  چاپ و نشر آنلاین به نقل از روابط عمومی خانه کتاب و ادبیات ایران، بر اساس اطلاعات کتاب‌های ثبت شده در بانک اطلاعات خانه کتاب و ادبیات ایران در سه ماه نخست سال ۱۴۰۰ در مجموع ۱۷هزار و ۳۷۰ عنوان کتاب منتشر شده است که این تعداد با افزایش ۵۲ درصدی در زمان مشابه سال ۱۴۰۱ به ۲۶هزار و ۳۶۵ عنوان کتاب رسیده است.

  بر اساس اطلاعات کتاب‌های ثبت شده در بانک اطلاعات خانه کتاب و ادبیات ایران، موضوعات ادبیات با ۵هزار و ۲۶۶ عنوان، کودک و نوجوان با ۳هزار و ۹۲۷ عنوان، علوم اجتماعی با ۳هزار و ۷۶۳ عنوان و علوم عملی با ۳هزار و ۵۴۷ عنوان بیشترین سهم بازار نشر را از مجموع کل کتاب‌های منتشر شده در این سه ماه را به خود اختصاص دادند.

  عنوان کتاب تامین کاغذ حوزه نشرهمچنین از مجموع کتاب‌های منتشر شده در سه ماه نخست سال جاری نسبت به زمان مشابه سال گذشته موضوعات علوم طبیعی و ریاضیات افزایش ۱۴۱ درصدی، دین افزایش ۷۶درصدی، تاریخ و جغرافیا افزایش ۷۰ درصدی و علوم اجتماعی افزایش ۶۵ درصدی داشته‌اند.

  بر اساس این آمار، از مجموع ۲۶هزار و ۳۶۵ عنوان کتاب منتشر شده در بهار  سال جاری ۱۸هزار و ۲۳۹ عنوان کتاب تالیف و ۸هزار و ۱۲۶ عنوان کتاب نیز ترجمه هستند که در مقایسه با بازه زمانی مشابه در سال ۱۴۰۰ آثار تالیفی افزایش ۴۹ درصدی و آثار ترجمه‌ای افزایش  ۵۸ درصدی را تجربه کرده است.

  همچنین ۱۶هزار و ۱۹۰ عنوان کتاب چاپ اول  و ۱۰هزار و ۱۷۵ عنوان کتاب چاپ مجدد در سه ماهه نخست سال ۱۴۰۱ راهی بازار نشر شد که در مقایسه با سه ماهه نخست سال ۱۴۰۰ در حوزه کتاب‌های چاپ اول   ۴۶درصد افزایش و در حوزه کتاب‌های چاپ مجدد ۶۱ درصد افزایش داشته است.

  شمارگان کل کتاب‌های منتشر شده در سه ماه نخست سال جاری نیز ۲۶میلیون و ۱۶۵هزار و ۶۲۶ نسخه بوده که در مقایسه با زمان مشابه سال گذشته (۱۷میلیون و ۶۹۸هزار و ۵۲۰ نسخه) افزایش ۴۸ درصدی را نشان می‌دهد و میانگین شمارگان در سه ماه اول سال ۱۴۰۰ از هزار و ۳۴ نسخه با کاهش سه درصدی در سال ۱۴۰۱ به هزار و پنج نسخه رسید.

  بر اساس این آمار، در سه ماه نخست سال ۱۴۰۱، بیشترین افزایش شمارگان کل نسبت به سال گذشته در موضوعات علوم طبیعی و ریاضیات با ۱۷۷ درصد و رده تاریخ و جغرافیا  با ۱۶۶ درصد بوده است.

  عنوان کتابقیمت کل کتاب‌ها در سه ماهه اول سال ۱۴۰۰ بر اساس آمار ثبت شده در بانک اطلاعات خانه کتاب و ادبیات ایران، هفت میلیارد و ۶۶۰ میلیون و ۶۲۲ هزار و و ۲۹۴( هزار ریال) بوده که در مقایسه با زمان مشابه در سال جاری با افزایش ۱۰۹درصدی به ۱۶ میلیارد و ۸۶۲ هزار  و ۵۵۵ (هزار ریال) رسید. همچنین میانگین قیمت هر کتاب در سال گذشته ۵۰۶هزار و ۲۴ ریال ثبت شده که در سال جاری افزایش ۵۳درصدی را تجربه کرد. در سه ماه اول سال ۱۴۰۰ میانگین قیمت هر صفحه نیز سه هزار و ۵۹۰ ریال بوده که با ۴۲درصد افزایش در سال ۱۴۰۱ به پنج هزار و ۱۰۹ ریال رسید.

  کتاب‌های سه ماه نخست سال ۱۴۰۱ از سوی دوهزار و ۶۲۲ ناشر منتشر شده‌اند که افزایش ۲۹درصدی را در مقایسه با تعداد ناشران سه ماه نخست سال ۱۴۰۰ با دوهزار و ۳۲ ناشر را نشان می‌دهد.

  در کتاب‌های ثبت شده در سه ماه نخست سال ۱۴۰۱ نام ۱۹هزار و ۱۲ پدیدآور ثبت شده است که ۶۸ درصد آن را مردان و ۳۲ درصد آن را زنان تشکیل می‌دهند. این پدیدآورندگان شامل نقش‌های مختلف پدیدآوران ایرانی و غیر ایرانی معاصر و درگذشته است. 

  بیشتر بخوانید: معافیت مالیاتی ناشران بر اساس درآمد

  لازم به ذکر است آمار و اطلاعات این گزارش بر اساس شناسنامه کتاب‌های منتشر شده و مشخصات کتاب‌هایی است که بعد از دریافت اعلام وصول از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در بانک اطلاعات خانه کتاب و ادبیات ایران ثبت شده است.

  مطلب قبلیمحمد هادی رمضانی؛ حاج چاپچی
  مطلب بعدیتولید 34 هزار تن انواع کاغذ چاپ، تحریر و صنعتی در مازندران

  ارسال یک پاسخ

  لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
  لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

  چهار × دو =

  این سایت توسط reCAPTCHA و گوگل محافظت می‌شود حریم خصوصی و شرایط استفاده از خدمات اعمال.