شرکت نیرو واصل تعصب در تولید؛ تعهد در فروش

پای صحبت های مهندس رامتین شالباف؛ مدیرعامل شرکت نیرو واصل

0
65
شرکت نیرو واصل

شرکت نیرو واصل؛ هر وقت صحبت از تولید داخلی و جنس ایرانی می شود جملات کلیشه ای زیادی به ذهن ما خطور می کند و به صورت غریزی رگباری از صفات معمول تحقیر کننده را به عنوان پسوند آن به کار می بریم اما واقعا ما چند بار از این کالاها استفاده کرده ایم و چقدر مطمئنیم که همه آن اجناس بنجل ایرانی بوده اند؟ آیا چون برخی تولیدات ایرانی بی کیفیت هستند ما می توانیم این حکم را برای همه ی آن‌ ها صادق بدانیم؟ مهم‌ تر از همه؛ بالأخره مگر قرار نیست از یک جایی شروع کنیم؟ ما تا می توانیم از خرید جنس ایرانی طفره می رویم و بعد از بیکاری رو به ازدیاد گله مندیم!…

به هر حال فکر کنم با پشتیبانی و از طرفی مطالبه گری و دنباله گیری بشود جنس ایرانی را هم به کیفیت رساند. در این مجال به سراغ یک تولیدکننده ماشین آلات چاپ وطنی رفتیم تا وضعیت او در این بازار را جویا شویم و حرف هایش را بشنویم.

 

شرکت نیرو واصل یک شرکت خانوادگی

بنده رامتین شالباف، متولد ۱۳۵۷، دارای تحصیلات کارشناسی ارشد در رشته مهندسی برق قدرت هستم. من از سال ۱۳۸0 و بعد از فارغ التحصیلی در مقطع کارشناسی، وارد بازار کار شدم. شرکت نیرو واصل حاصل یک شراکت خانوادگی است و من به همراه برادر عزیزم که دارای تخصص مهندسی متالورژی و مواد صنعتی است، در حال اداره کردن این مجموعه هستیم.

همان‌طور که گفتم من در دانشگاه در رشته مهندسی تحصیل کردم اما هیچ آشنایی با صنعت چاپ و ماشین سازی نداشتم. از دوران نوجوانی و جوانی علاقه زیادی به طراحی ماشین آلات داشتم و استعداد من در تبدیل طراحی به واقعیت تربیت شده بود و من علیرغم سن کم به تعمیرات اکثر وسایل دست می زدم و با جرات و اطمینان این کارها را به انجام می رساندم؛ هر چند که در برخی اوقات به دلیل عدم تجربه کافی در این زمینه ها به مشکلاتی بر می خوردم اما همیشه درصدد ایجاد چالشی جدید برای به دست آوردن تجربه ای نوین بودم و همین موضوع بود که به من شهامت اجرا می داد.

من دائم در حال تجربه کردن بودم و هر تلاش برای من وسیله ای برای ارزیابی دانش و توانم محسوب می شد. این استعداد خدا دادی باعث شد تا من به صورت خودآموز، با تکیه بر مطالعات انفرادی و با 100 درصد هزینه شخصی، بدون هیچ پشتوانه مالی و یا آموزشی اقدام به برداشتن قدم های جدید و بزرگ کنم.

تجمیع چنین تجربه ای که تماما حاصل زحمت شخصی بوده برای من بسیار هزینه بر بوده و حائز اهمیت است، چرا که این آموزش و حرفه ای شدن کاملا خودجوش و با اتکا به توانایی های شخصی صورت گرفته است. الان بیش از ۱۵ سال از شروع کار من می گذرد و این روند همچنان به صورت مستمر در من به تکامل رسیده و از لحاظ کاری بسیار پخته تر شده ام.

شرکت نیرو واصلطراحی و ساخت ماشین های چاپ

یادم می آید که در ابتدا با طراحی و ساخت ماشین های خشک کن یو وی، آن هم فقط از روی یک عکس و تصویر، فعالیت تجاری ام را در شرکت نیرو واصل آغاز کردم و با تکیه بر پشتوانه تحصیلی و کار و تاش فراوان به موفقیت رسیدم؛ آن هم در شرایطی که هیچکس، هیچ اطلاعاتی را در مورد کارش بروز نمی داد و شرایط هم به گونه ای نبود که دسترسی به اطلاعات یا فن آوری مثل امروز راحت باشد.

ساخت یک ماشین از روی یک عکس کاری بسیار مشکل و به ظاهر نشدنی به نظر می رسید اما با تلاش و پشتکار به عمل رسید. یادم می آید که آن موقع حتی تعدد دستگاه ها آنقدر زیاد نبود که بتوان از نزدیک به دیدن یکی از نمونه ها رفت و آن را کارشناسی کرد اما به هر زعم اولین حرکت بزرگ برای من شروع شده بود و باید به نتیجه می رسید که رسید و من موفق شدم که اولین ماشین خشک کن یو وی خود را با موفقیت بسازم.

همان طور که می دانید کار ما یک فعالیت صنعتی در حوزه طراحی و ساخت ماشین آلات پس از چاپ است که جای خالی آن در صنایع چاپ و بسته بندی کاملاً حس می شود. شرکت نیرو واصل به طور تخصصی در زمینه ی طراحی و ساخت ماشین آلات و ابزار مورد نیاز چاپخانه داران فعالیت دارد و کارهای تعمیراتی انجام نمی دهد. ما مکانیک و تعمیرکار ماشین آلات نیستیم؛ در این زمینه شرکت ها و اشخاص زیادی وجود دارند که مشغول به ارائه خدمات در زمینه های تعمیرات مکانیکی و الکترونیکی هستند اما تعداد تولید کنندگانی مثل ما بسیار اندک است.

ما در شرکت نیرو واصل ادعا نمی‌ کنیم که کیفیت تولیداتمان در حد کشورهای اروپایی صاحب سبک و فن است و نمی گوییم که قادر به ساخت تمامی ماشین آلات این عرصه هستیم اما به شما این اطمینان را می‌ دهم که ماشین‌ های کاربردی و متعددی هستند که ما همین امروز و با همین درجه‌ فنی و دانشی و امکانات محدود قابلیت تولید آن درون کشور را داریم.

بسیاری از این ماشین آلات پیچیدگی زیادی ندارند و می توان به نحو احسن آن‌ ها را طراحی و به اجرا درآورد و محصولی تولید کرد که بسیار بهتر از نمونه های خارجی و چینی مشابه خود است و به این وسیله ضمن اشتغال زایی و کسب درآمد از خروج بی‌رویه ارز از کشور هم جلوگیری کرد. فعالیت بر پایه دانش آکادمیک و تجربه روزافزون به ما کمک می‌کند تا پویایی خود را حفظ کرده و منحصربه‌فرد باشیم.

 

معرفی دستگاه سی ان سی پوشال گیر اتوماتیک

آخرین محصولی که شرکت نیرو واصل موفق به ساخت آن شد، دستگاه سی ان سی پوشال گیر اتوماتیک است. ما این افتخار را داریم که اولین تولیدکننده ایرانی این نمونه خاص هستیم و کیفیت آن را از هر لحاظ تضمین می‌ کنیم.

حدود سه سال است که از تولید اولین نمونه آن در شرکت نیرو واصل می‌ گذرد و ما به عنوان یک تولیدکننده در صنف چاپ سه دوره پیاپی است که با تقبل هزینه های هنگفت این دستگاه را در نمایشگاه چاپ و بسته بندی به دست اندرکاران این صنعت معرفی می کنیم تا هم فعالان و مصرف‌کنندگان داخلی بتوانند از نزدیک آن را آزمون کنند و هم بازدیدگنندگان خارجی از وجود تولیدات ماشین آلات صنعت چاپ در ایران با خبر شوند.

ماشین سی ان سی پوشال گیر شرکت نیرو واصل بیشتر در جعبه سازی به کار گرفته می شود. می‌ دانیم پس از چاپ و عملیات تیغ زنی توسط هر روشی، چه به صورت تخت مثل ماشین بوبست یا روش روتاری مثل لترپرس و یا دایکات های فکی، احتیاج به پوشال گیری وجود دارد.

در حال حاضر قریب به 90 درصد از شرکت ها به صورت سنتی و با عملکردی یدی و با استفاده از نیروی کار ماهر به این امر دست می‌ زنند. شاید در تیراژهای پایین این موضوع زیاد به چشم نیاید ولی در مراکز چاپی که تیراژهای بالا دارند عملاً این روند یک بن بست در پروسه تولید خواهد بود.

ماشین آلات مدرن با سرعت زیاد در حال چاپ کردن هستند و کارها به سرعت برش می خورند و از آن طرف ماشین های جعبه چسبانی با سرعت زیاد آماده خوراک گیری هستند تا کار نهایی شده و سفارش آماده تحویل به مشتریان شود اما در این بین اگر جای ماشین پوشال گیر خالی باشد این سرعت و تلاش در خط تولید بی مصرف است و به چشم نمی آید.

 

کارایی ماشین پوشال گیر در صنعت چاپ

ماشین پوشال گیر به کمک مجموعه هایی که در کار تولید انبوه کارت ویزیت هستند هم آمده و سرعت و کیفیت کار آن‌ها را نیز ارتقا داده است. همچنین این نوع ماشین آلات برای کسانی که به طور حرفه ای در کار تولید لیوان های کاغذی یک بار مصرف فعالیت دارند هم کارا است و آن‌ها را در سفارشات تیراژ بالا یاری رسانی می کند و از همه مهم‌تر اینکه پوشال گیر اتوماتیک شرکت نیرو واصل بدون هیچ گونه هزینه قالب‌سازی اضافه قادر است تنها با استفاده از یک نیروی کار ساده و غیرمتخصص کارش را به انجام برساند و روند تولید چاپخانه را سرعت ببخشد.

انواع سیلندرهای چاپ یو وی، خشک کن های پشت افستی، ساکورایی، درایرهای مخصوص چاپ روی مدارهای الکترونیکی، چاپ یو وی سیلندری روی CD، چاپ یو وی و رنگ روی ورق های MDF (با عرض ۲ متر)، ساخت درایرهای مادون قرمز و درایرهای حرارتی برقی و گازی (که مخصوص صنایع چاپ روی پارچه هستند و به اختصار T dryer نامیده می شوند).

انواع فلش های حرارتی پرتابل و فلش های مادون قرمز اتوماتیک و متحرک روی میزهای سیلک طویل، ماشین های پرس پینگپنگی برای چاپ های سابلیمیشن و همچنین ساخت تجهیزات جانبی در پروسه تولید کارت های pvc بانکی از قبیل آسانسورها و سینی های مخصوص و پرس های سرد و گرم از دیگر تولیدات شرکت نیرو واصل هستند که در تمام ابعاد و اندازه ها و با اشکال مختلف و تجهیزات سفارشی خاص (بنا به خواست مشتری) به تولید می رسند.

در بحث توان تولیدی می توانم بگویم که به طور کلی هر نمونه از ماشین آلاتی که قابلیت ساخت و نقشه کشی و یا امکان مهندسی معکوس را داشته باشد در حیطه فعالیت ما قرار می گیرد و شرکت نیرو واصل توان تهیه آن را دارد.

شرکت نیرو واصل یک شرکت ایرانی تولیدکننده است که تمام تلاش خود را برای ارائه هر چه بهتر و با کیفیت تر محصولاتش به عمل میرساند و حتی کالای تولیدیش توسط صنعتگران کشورهای دیگر دیده و تایید هم شده است اما متاسفانه بخش غریب پرستی در اکثر ما ایرانیان وجود دارد که فکر میکنیم کالاهای خارجی نسبت به تولید ایرانی بهتر هستند.

من نمی گویم که این موضوع به صورت کل اشتباه است اما باید تصریح کرد که چه طور کالاهای خارجی از تولید داخلی بهتر هستند؟ منظورمان از خارج کجاست؟ کشورهای صاحب فن اروپایی یا آمریکایی؟ (که در همه موارد الزاما هم اینطور نیست) و یا ماشین آلات درجه سه چینی؟ اگر بخواهیم منصفانه به قضیه بنگریم باید گفت ماشین های درجه یک چینی که برای بازارهای اروپایی و آمریکایی طراحی می شوند مطمئنا از این موضوع مستثنا هستند.

قیمت تمام شده محصولات شرکت نیرو واصل نزدیک به محصولات دست دوم اروپایی است که باز هم قیمت ارزانی نیست؛ اما می توانم به جرات بگویم کالای تولیدی ما از محصولات چینی بی کیفیت و درجه سه ای که عمدتا در بازار ما ورود پیدا می کنند و بعضا هم بخاطر قیمت پایینشان مورد استقبال قرار می گیرند، بهتر است.

ما توان و دانش ساخت و ارائه بسیاری از ماشین آلات چاپ و بسته بندی را داریم اما مقدار سفارشات پایین این دستگاه ها، اجازه رشد و سرمایه گذاری مطمئن را به فعالان این حوزه نمی دهد و این نبود رقیب، بازار بکر و پر سودی را برای واردکنندگان ایجاد کرده است.

هر روز تعداد شرکت های چینی تولیدکننده این ماشین آلات در ایران زیادتر می شود؛ وضعیت بازار هم به نفع آن‌ها است و به راحتی موفق می شوند در عرض مدت کوتاهی مثل یک بالن متراکم شوند و جایی برای نفس کشیدن کارگاه های تولیدی داخلی باقی نگذارند. من به عنوان یک دست اندرکار تولید ماشین آلات به شما اطمینان می دهم که اکثر ماشین آلاتی که از چین وارد می شوند قابلیت ساخت توسط مهندسین داخلی خودمان را دارند.

یک مورد دیگر که باعث عدم رشد اقتصادی و عقد سفارش و فعالیت در این عرصه شده است مقایسه قیمت محصولات داخلی با نمونه چینی، از طرف خریداران است.

شرکت نیرو واصلدیدگاه خریداران ایرانی

متاسفانه خریدار ایرانی دیدگاهی واقع گرایانه به مسئله ندارد؛ او انتظار دارد جنس ایرانی را با کیفیت کالای اروپایی تهیه کند و قیمتی پایین تر از مشابه چینی آن پرداخت کند. بعد هم انتظار دارد حالا که جنس تولید داخلی می خرد آن را با تسهیلات عالی و با اقساط بلند مدت و به صورت قرض الحسنه در اختیار بگیرد و در واقع با درآمد حاصل از کار خود ماشین، هزینه ی آن را پرداخت کند و هیچ سرمایه ای را به آن اختصاص ندهد.

او از ما که هموطنش هستیم انتظار دارد که خدمات پس از فروش بی نهایت و رایگان در اختیارش بگذاریم و با اولین تماس تلفنی در رکابش حاضر باشیم چرا که احساس می کند دارد با خریدش از تولید ملی دفاع می کند و حق اعلایی بر گردن تولیدکننده وطنی دارد.

اگر در این میان به هر دلیلی کوتاهی و کم کاری ببیند جنس و خدمات ایرانی را بد می داند و دست به تبلیغ سو زده و بازار را خراب می کند؛ شما با این طرز تفکر چه می توانید بکنید؟ نمی دانم این تفکر از کجا می آید اما مصرف کننده داخلی ماشین آلات حاضر است برای تهیه همان دستگاهی که ما می سازیم چندبار زحمت سفر به چین را به خود هموار کند و تمامی هزینه های خرید و حمل و نقل ماشین آلات را نقدا بپردازد و یا از بازرگان ها با درصدهای بالایی ماشین را بدون هیچ خدمات پس از فروشی تحویل بگیرد اما نانی به سفره هموطن خود نرساند!

تا جایی که می دانم و تجربه کرده ام، هیچ پشتیبانی و تشویقی برای تولیدکننده داخلی ماشین آلات این صنف وجود ندارد و اینکه با این وضع هنوز در کشور ما تولیدی وجود دارد از عجایب است. صنعت و هنری که جزو صنایع مادر محسوب می شود بی پشتیبان است و باید دانست که تا این عرصه از تولیدات مجال رشد پیدا نکنند صنایع وابسته به آن‌ها نیز رشد نمی یابند و با این وضع تنها آمار واردات بالا میرود و پول های مملکت به جیب بیگانه سرازیر می شوند.

در پایان جا دارد از برادر عزیزم تشکر کنم که همیشه یار و یاور من بوده و تمامی زحمات و مدیریت اجرایی کارگاه شرکت نیرو واصل را به دوش کشیده است. مشکلات زیاد بوده و هست اما سعی ما این بوده که ناامید و تسلیم نشویم، ما همیشه بیش از توان خود تلاش کرده ایم تا با همین امکانات محدودی که در اختیارمان هست کفه ترازوی خریدار را پایین تر نگه داریم و از این بابت خرسند و سرافراز هستیم.

منتشر شده در شماره 156 نشریه چاپ و نشر- دی ماه 1396

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

6 − 2 =