دوستان شیمی آسیاب

مصاحبه با آرمن گاوافیان، مدیرعامل شرکت دوستان شیمی آسیاب

0
86
دوستان شیمی

حفظ کردن نام نیک از به دست آوردن آن سخت‌تر است. مهم نیست چند بار زمین می‌خوری، مهم این است که چند بار از زمین بلند می‌شوی. اهمیت ندارد از کجا آمده‌ای، مهم این است که به کجا می‌روی. باید به‌حق دیگران، چه مشتری باشند و چه همکار احترام گذاشت و وجدان کاری داشت. علم روزانه در حال پیشرفت است و اگر می‌خواهی از بازار جانمانی باید در میان تمامی کارها و با رعایت تمام موازین بازار، دائماً در حال تغییر و نوسازی باشی و بتوانی خودت را با خواسته‌های روز مشتریانت وفق دهی و…؛ دوستان شیمی آسیاب این همه هست.

پسری هم نشان پدر

آرمن گاوافیان هستم مدیرعامل شرکت دوستان شیمی آسیاب. دوستان شیمی بیش از چهار دهه سابقه فعالیت دارد، همان‌طور که قدیمی‌های صنف چاپ می‌دانند این شرکت توسط پدر من تأسیس شد. مرحوم گاوافیان مدیر فنی و مدیر تولید مرکب‌سازی لوریوی فرانسه در قبل از انقلاب بود (که بعد از انقلاب به نام البرز تغییر نام داد).

آن مرحوم دوره کارشناسی ارشد را در فرانسه گذراندند و دوره‌های شیمی چاپ و مرکب را در کارخانه لوریوی فرانسه و سوئیس دیدند و سپس به ایران آمده و وارد کار شدند. ایشان در کنار کار در کارخانه البرز، دوستان شیمی آسیاب را بنا نهادند و با این کارخانه به همکاری پرداختند، به‌طوری که مرکب از کارخانه البرز می‌رفت و ملزوماتی چون داروهای آب توسط دوستان شیمی آسیاب تولید و به همراه مرکب‌ها عرضه می‌شد.

 دوستان شیمی آسیاب در کنار این همکاری‌ها کارهای تحقیقاتی زیادی را صورت می‌داد و مرحوم گاوافیان توانست در سالیان کار خود در این شرکت ۱۹۲ اختراع داشته باشد که بسیاری از آن‌ها نیز به ثبت رسیده‌اند.

متأسفانه چون ایشان در کارگاه‌های مختلف به کار می‌پرداخت عمدتاً فرمول‌هایش توسط کارکنان و کارگران مجموعه‌های دیگر کپی‌برداری می‌شد و به‌سرعت همه گیر می‌شد. به‌طور مثال یکی از اولین کارهای ایشان تولید واکس کفش خمیری سفیدرنگ در ایران بود که قبل از آن کسی دست به تولید آن نزده بود.

واکس مایع کفش، واکس پارکت، مکالئوم، سرامیک و مانند این‌ها از دیگر اختراعات ایشان بود که به‌سرعت مورد تکثیر رقبا قرار گرفت و در بازار همه گیر شد.

دوستان شیمیشروعی دوباره

می‌توان گفت که از ۱۵ سال پیش دوستان شیمی کار خود را به شکل جدی‌تری دنبال گرفت. همان سال‌ها بود که من و برادرم تحصیلات دانشگاه را به اتمام رساندیم و به مجموعه پدر پیوستیم و به این ترتیب حدود سال ۸۱ بود که دوستان شیمی آسیاب با جدیت و همتی مضاعف کار خود را دنبال کرد.

در همان سال‌ها بود که تولید ملزومات چاپ به‌عنوان کار اصلی ما مطرح شد اما در کنارش تولیدات دیگری هم داشتیم که مربوط به اختراعات پدر می‌شد. سیلیکون امولسیون که بیشتر برای هیت ست و چاپ روزنامه‌ها مورداستفاده قرار می‌گیرد و یا ورنی ضد پشت زن که حالتی ژله‌ای مانند دارند از محصولاتی بودند که پدر به‌صورت انحصاری تولید می‌کرد و تا مدت‌ها در اختیار ما بود و هم اکنون هم دوستان شیمی آسیاب به‌عنوان تولیدکننده برتر و شناخته‌شده بازار این محصولات را همچنان با کیفیت برتر به تولید می‌رساند.

در آخرین قسمت چاپ برای اینکه کارها به‌اصطلاح پشت نزند، کارهای چاپی را پودر می‌زدند اما پدر با ابتکار خود (ورنی ضد پشت زن) ماده‌ای ژله‌ای مانند ساخت که با مرکب مخلوط می‌شد و این اختراع معضلات زیادی را حل کرد.

پودر زدن کارها بعد از چاپ زمانی که نیاز به عملیات پس از چاپی چون سلفون و یا یو وی بود، چاپخانه‌ها را با مشکل روبرو می‌کرد و آن‌ها مجبور بودند قبل از عملیات سطح کار را پاک کنند یا آب چاپ بگیرند تا سطح کار تمیز و یکدست شود اما اختراع پدر کار را راحت کرد و با این تمهید دیگر نیازی به کارهای اضافی نبود و تولیدات چاپی علیرغم پشت نزدن به‌سرعت خشک‌شده و آماده هر نوع عملیات پس از چاپ بودند.

 

نام نیک ماندگار

پدر نام بسیار خوب و نیکی از خود به جا گذاشت و ما همواره سعی کرده‌ایم که این سابقه درخشان را بدون هیچ خللی حفظ کرده و این راه درست را همچنان ادامه دهیم. آن مرحوم اگرچه مراقبت زیادی از خود می‌کرد و به سلامتی‌اش اهمیت می‌داد اما دچار بیماری سختی شد که در دو یا سه سال او را از پا انداخت. پدر همواره ورزش می‌کرد و کوهنوردی و راه‌پیمایی از برنامه‌های دائم زندگی او بودند و از همین رو وقتی بیماری گریبان گیر او شد، همه ما و دوستانی که او را می‌شناختند متعجب ساخت و در سن 65 سالگی او را از میان ما برد.

 قبل از وخیم شدن حال پدر تمامی کارها توسط خود ایشان به انجام مارسید، یعنی من و برادرم و دیگر کارکنان همه مشغول تولید، تحقیقات و لابراتوار بودیم منتها چک کردن فرمولاسیون و کیفیت‌سنجی نهایی با خود پدر بود و ایشان خروج تمام محصولات را قبل از به تأیید رسیدن توسط خودشان ممنوع اعلام کرده بودند، این نکته بود که کیفیت ما را تضمین کرده و مشتریان ما را از همگنی و کیفیت محصول مطمئن ساخته بود.

بعد از قدرت گرفتن بیماری، پزشکان توصیه کردند که پدر به منطقه‌ای خوش آب‌وهوا نقل‌مکان کند؛ از این رو بهتر دیدیم که به ارمنستان برود تا بهبودی حاصل شود. پدر در ارمنستان ساکن شدند و ما هم مرتب به ایشان سر می‌زدیم اما به هر حال دوستان شیمی آسیاب از مدیریت مستقیم ایشان محروم شده بود و این وظیفه خطیر حالا به عهده نسل دوم دوستان شیمی آسیاب گذاشته شده بود. خود من مهندسی شیمی گرایش پالایش نفت خوانده‌ام و سایر دوستان و همکاران ما هم در رشته‌های مرتبط دیگر تحصیل‌ کرده‌اند اما به هرحال نبود نبوغ پدر هنوز مشهود و قابل احساس است.

 

ادامه راه پیشرفت

من در کنار رشته اصلی خودم آشنایی بیشتر و عمیق‌تری را با صنعت چاپ لازم دانستم و از همین رو دوره‌های مختلفی را در صنعت چاپ گذراندم و اکنون هم در حال گذراندن دوره MBA برای مدیریت و بازاریابی چاپ هستم. من علاوه بر این همواره در حال مطالعه و جمع‌آوری اطلاعات در این باره هستم تا بتوانم هرچه بهتر به کار خود ادامه دهم.

به نظر من دانشگاه تا حد زیادی شما را پیش می‌برد اما در نهایت نکات زیادی از هر علم باقی مِهم‌اند که در صورت عشق و علاقه باید توسط خود فرد و خارج از محیط دانشگاه دنبال گیری و کسب شود؛ من نیز سعی کرده‌ام همواره مطالعات خود را در این حوزه دنبالگیری کنم.

سال ۱۳۸۹ پدر به نابهنگام فوت کرد و بسیاری از آشنایان و همکاران گمان می‌کردند که مجموعه‌ی دوستان شیمی آسیاب به کار خود خاتمه خواهد داد اما پدر هر چند با اقتدار به مدیریت تولید می‌پرداخت اما در دوره بیماری و قبل از آن به خوبی ما را برای عهده‌داری این کار آماده کرده بود.

ما با تکیه بر تجربیات به ارث رسیده از پدر به ادامه راه پرداختیم و با کمک علوم مدیریتی جدید تولیدات را سر و سامان دادیم و بخشی از آن‌ها را متوقف کرده و با تمرکز به تولیدات اصلی دیگر پرداختیم و آن بخش‌های پر بازخورد خود را تقویت کردیم. همچنین ازلحاظ مدیریتی کسب‌وکار بازار هم پیشرفت کردیم و به سمت تولید مشارکتی، اخذ نمایندگی و صادرات و واردات رفتیم.

دوستان شیمی آسیاب طی این هفت سال اخیر و پس از پدر دیگر یک تولیدکننده صرف باقی نماند و در کنار آن به‌عنوان واردکننده، صادرکننده، همکاری در تولید و توزیع‌کننده نیز کار خود را دنبال گرفت. این همه فن حریفی علاوه بر نیاز به علم و همت، به نیروی انسانی زبده هم داشت و به هیچ وجه کار آسانی نبود اما خداوند یاری کرد و با لطف او کارها روی روال خود پیش رفت و ما توانستیم ضمن ادامه راه پدر و سرپا نگه‌داشتن دوستان شیمی، به توسعه‌بخشی در کار و بازار هم دست یابیم.

دوستان شیمیادغام توسعه بخش

یک نقطه عطف دیگر در کار ما شراکتی بود که همین چند هفته اخیر به وقوع پیوست و طبق آن ما با همکاری شرکت تاجران امین و شخص مهندس امینی به‌عنوان نمایندگی محصولات تویو اینک (toyo ink) ژاپن فعالیتمان را گسترش دادیم.

ما در پی مطالعاتمان دیدیم که یکی از رموز ماندگاری و موفقیت دوستان شیمی آسیاب شکل کار و مناسبات فامیلی گردانندگان آن است؛ در وهله دوم هم متوجه شدیم که بزرگ‌ترین و موفق‌ترین شرکت‌های جهان هم برای گسترش خود دائم در تلاش هستند و از ادغام برندشان هیچ باکی ندارد. شاید در نگاه اول به خود بگوییم که این گروه‌های تجاری نیازی به ادغام سازی نداشته‌اند و منطق پشت پرده آن‌ها را درک نکنیم اما برحسب تجربه و علم می‌توان کار آن‌ها را درست و مستدل ارزیابی کرد.

الان چند سال است که دنیا بر این روند افتاده است و دائم خبر می‌شنویم که کمپانی‌های بزرگ و نامدار جهان با هم ادغام‌شده‌اند تا پیشرفتی دوچندان کرده و سیطره بیشتری روی بازار داشته باشند. همین کارخانه مرکب‌سازی لوریوی فرانسه که در ابتدای عرایضم به آن اشاره کردم، برای ادامه بهتر روند تولید خود به هولدینگ DCI آمریکا پیوست و تحت کمپانی تولید مرکب سانکمیکال به کار خود ادامه می‌دهد.

این‌ها هر کدام برندهای بزرگ و شناخته‌شده‌ای بودند که وزنه‌ای در عرصه‌ی کاری خود به‌حساب می‌آمدند اما با این مشارکت حساب شده موفقیت خود را تضمین کرده و کار خود را گسترش دادند، ما نیز به‌عنوان یک کمپانی کوچک بهتر دیدیم که کارمان را به این سمت ببریم و با این هدف مشارکت مذکور را به انجام رساندیم تا کارها را در بخش تولید، واردات و فروش و در صورت امکان صادرات، توسعه دهیم. من این تجمیع و مشارکت را یک موفقیت قابل اعتنا برای ادامه راه دوستان شیمی آسیاب می‌دانم.

 

مهم‌ترین تولید

هرچند ما در زمان همکاری پدر با مرکب البرز و پس از آن در صنف چاپ و از خود پدر در مورد مرکب چیزهای زیادی آموختیم اما تا به حال به تولید مرکب‌های چهار رنگ معمول دست نزدهایم. عمده فعالیت‌های ما در دوستان شیمی (که حدود یک سال است به نام دوستان شیمی آسیاب تغییر نام داده) به تولید ملزومات چاپ و مرکب‌های خاص اختصاص دارد.

داروهای آب‌ها از مهم‌ترین تولیدات ما محسوب می‌شوند که ما تقریباً برای هر چاپخانه‌ای به‌صورت اختصاصی و بنا به مدل دستگاهش، میزان کارکردش، مواد مصرفی‌اش، آب‌وهوای محلی که در آن واقع است، دمای محیط چاپخانه، نوع زینک و پارامترهای اینچنینی، داروی آب خاص تولید می‌کنیم. ما در کنار تولیدات معمولمان که به‌طور مثال در مورد همین داروی آب‌ها به ۱۳ تا ۱۴ مدل کلی تقسیم می‌شود، تولید اختصاصی هم داریم که بیشتر به چاپخانه‌های بزرگ و خاص اختصاص دارد.

برای داشتن یک کار چاپی خوب حداقل 9 الی 10 عامل مؤثر وجود دارد که یکی از آن‌ها آب است. استفاده از آب در کار چاپ به این دلیل است که مانع رسیدن مرکب به مناطق غیر چاپی شود؛ اما آب به‌تنهایی دارای یک سری کم و کاستی هایی است که نمی‌تواند این وظیفه را به‌درستی انجام دهد؛ بنابراین با افزودن داروی آب سعی در ارتقای عملکرد آن دارد.

یکی از عوامل استفاده از داروی آب کاهش کشش سطحی آب است تا بتواند به‌صورت یکنواخت و کامل سطح پلیت را بپوشاند. از آن گذشته به دلیل سرعت بالای ماشین چاپ و گرمای ایجاد شده در حین کار، آب به‌سرعت تبخیر می شود و نمی تواند مانع رسیدن مرکب به سطح غیر چاپی شود. درعین حال مرکب ویسکوزیته (گرانروی) خود را از دست داده و زمانی که شل شد راحت تر وارد آب می شود.

با افزودن الکل بر کاهش کشش سطحی آب، دمای آن را می‌توان در حد مطلوب و به‌صورت ثابت نگه داشت. مرکب از مواد چربی دار ساخته شده است. در چاپ باید بین مرز مناطق چاپی و غیر چاپی، جنگی میان آب و چربی می باشد. میزان PH موجود در آب (درصد اسیدی بودن) رابطه مستقیم با قدرت ضد چربی بودن آب دارد. با افزودن داروی آب قدرت چسبندگی آب را افزایش میدهیم تا سطوح غیر تصویردار به خوبی بچسبد و مانع از رسیدن مرکب به آن شود. حد استاندارد PH در چاپ تقریباً بین 5/4 الی 5 است.

در حال حاضر برای داشتن یک محلول رطوبت دهی کارآمد باید دارو و الکل هرکدام به‌طور جداگانه به آب اضافه شود که این مهم وظیفه یخچال چاپ است که با مخلوط کردن این سه عامل با درصد مشخص، این کار را انجام می دهد.

میزان داروی آب مناسب در محلول رطوبت دهی را که بر اساس محاسبات کارخانجات تولیدی انجام گرفته تقریباً 2 الی 4 درصد است که خود بسته به شرایط محیطی، آب‌وهوایی، نوع مرکب، کاغذ، زینک، تنظیمات دستگاه چاپ و … متغییر است.

 

سایر محصولات دوستان شیمی آسیاب

از تولیدات عمده‌ی دیگر ما می‌توان به ورنی ضد پشت زن، اسپری ضد خشک‌کن مرکب، کرم‌های دست پاک‌کن، خمیر جرم‌گیر نورد و لاستیک سیلندر، پاک‌کننده زینک های چاپ، ورنی‌های براق و مات هوا خشک، انواع ضد چسب‌های بیبو و با بو، لاستیک و نوردشور معمولی و اتومات، صمغ‌های مختلف زینک و سایر ملزومات اینچنینی اشاره کرد که توزیع ابزارآلات و مواد مصرفی وارداتی و مرکب‌های تویو که در خلال بحث به آن‌ها اشاره شد، به محصولات مورد عرضه دوستان شیمی آسیاب اضافه می‌شوند.

علاوه بر ملزومات نام برده شده، همان‌طور که اشاره شد ما در تولید مرکب‌های خاص برای چاپ هم‌زمان چهار رنگ روی سلفون، پی وی سی (PVC) و متالایز هم فعالیت داریم که این‌ها هم جزو اختراعات پدر محسوب می‌شوند و دوستان شیمی آسیاب همچنان به تولید آن‌ها اهتمام دارد. این مرکب‌ها در حدود ۱۵ سال می‌شود که در دوستان شیمی آسیاب به تولید میرسند.

همان‌طور که میدانید که کارهایی با جنس متالایز با سطح کاغذ که به خودی خود جذب کننده است و به‌اصطلاح مرکب روی آن نشسته و خشک می‌شود تفاوت دارد؛ برای چاپ روی سطوحی چون متالایز باید از فرمولاسیون خاصی استفاده کرد که توانایی نشستن روی این سطوح، خشک شدن و پاک نشدن را داشته باشد که تولیدات ما به خوبی این امکان را ایجاد کرده‌اند. قبل از آن این امکان به‌صورت رنگ هم‌زمان وجود نداشت و تنها امکان چاپ تکرنگ 4 آن وجود داشت که دوستان شیمی آسیاب به‌عنوان اولین تولیدکننده توانست آن را در چهار رنگ و به‌صورت هم‌زمان تولید و عرضه کند.

البته این نکته هم حائز اهمیت است که چاپ روی سطوحی چون متالایز، سلفون و یا PVC شگرد خود را میطلبد که چاپچیان ماهر و کارآزموده به خوبی با این مقتضیات آشنایی دارند. چاپ روی این سطوح مثل چاپ روی کاغذ نیست که دستگاه از طرفی چاپ کند و در طرف دیگر کاغذ ها روی پالت قرار بگیرند؛ در این نوع چاپ باید کارها در حجم کمتری برداشته شوند و روند تولید با نظارت صورت بگیرد.

یکی دیگر از تولیدات اختصاصی ما داروی آب با خشک کن بود که ما آن را از روی نمونه آمریکایی این محصول تولید کردیم. داروی آب همراه با خشک کن هم یکی از محصولات دیگری بود که در زمان مدیریت پدر به تولید رسید و باعث می‌شد کارهای چاپی تولید شده با این محصول زودتر خشک و به بهرهبرداری برسند (بدون ایجاد شیشه شدگی در نوردها) و یکی از موادی است که بیشتر در چاپهایی چون متالایز، سلفون و PVC که به آن‌ها اشاره شد کاربرد داشت.

ما یکی دو مورد از مواد اولیه لازم برای تهیه این محصول را از کشورهای دیگر وارد میکردیم که با تشدید تحریمها واردات آن قطع شد و ما مجبور به استفاده از مشابه آن شدیم که کیفیت مطلوبی نداشت از این رو فعلاً تولید آن به حالت تعلیق درآمده است.

دوستان شیمی آسیاب در کنار تولیداتش ملزوماتی چون لاستیک سیلندر نیز وارد می‌کند و جزو واردکنندگان اصلی ایزوپروپیل الکل از ال جی (LG) کره هم هست. ما هر ماه چند کانتینر از این محصول را وارد کرده و در اختیار چاپخانهها و دیگر مصرفکنندگان چون داروسازیها قرار میدهیم. اقلام کوچک دیگری چون کارتک، فوتک، دستکش و مانند آن‌ها که در بخشهای چاپ یا پیش از چاپ و پس از چاپ مورداستفاده قرار می‌گیرد، از مواد دیگری است که عمدتاً توسط دوستان شیمی آسیاب وارد شده و بین مشتریان و مصرفکنندگان توزیع می‌شود.

عمده کالاهای وارداتی ما هم از کشورهای چون آلمان، ایتالیا، اسپانیا، بلژیک، یونان، کره، چین و دیگر صاحب صنایع، تهیه می‌شوند. حدود 90 درصد از مواد اولیه‌ای هم که برای تولید خودمان از آن‌ها استفاده می‌کنیم وارداتی است چرا که متأسفانه کشور ما هنوز به آن درجه از توسعه در صنایع نرسیده که تکنولوژی ساخت این مواد را داشته باشد. البته برخی از این موارد هم در داخل کشور به تولید میرسند و ما هم به خاطر پشتیبانی از تولید ملی چند باری به سراغ آن‌ها رفته‌ایم اما کیفیت آن‌ها را مطلوب نیافتیم و می‌دانید که استفاده از مواد اولیه بی‌کیفیت نمی‌توانند به تولید محصول باکیفیت منجر شود.

به‌طور کلی دوستان شیمی آسیاب حدود 10 درصد از مواد اولیه تولیداتش را از داخل کشور تهیه می‌کند، به غیر از آب مصرفی که توسط خودمان تصفیه می شود و از فیلترهای مختلف رد شده و به سختی مورد نظر می رسد، حلال های پالایشگاهی یکی دیگر از آنهاست که کیفیت قابل قبولی دارد و تازه آن را هم بعد از تهیه در کارخانه خود بیبو و تصفیه می کنیم.

مرحوم گاوافیان آن تلاش های زیادی کرد تا نام دوستان شیمی را با اعتبار عجین کنند و حالا وظیفه ماست که از این نام نیک پاسداری کنیم. کیفیت برای ما بسیار حائز اهمیت است و برای هیچ سودی به خود اجازه تغییر در آن را نمی دهیم. تمامی مواد مصرفی ما از بهترین جنس و برترین برندها تهیه می شود و آن مقدار از موادی را هم که از داخل تهیه می کنیم مورد فرآوری قرار داده و کیفیت بخشی می کنیم.

 

تولید ایرانی، توزیع جهانی

تولیدات دوستان شیمی آسیاب سالیان قبل به کمک واسطه ها به کشورهای اطراف من‌جمله عراق و افغانستان فرستاده می‌شد؛ اما در این چند سال اخیر و از طریق برادر بزرگ‌ترم که در عرصه‌ی صادرات و بازرگانی فعالیت می کنند و با شرکت ما هم همکاری دارند به کشورهای ارمنستان، اوکراین، روسیه، گرجستان و دیگر کشورهای عضو اتحادیه شوروی سابق صادرات داریم و صادرات به بخش‌های اروپای غربی را هم مد نظر داریم و همین چند ماه پیش دو کانتینر از تولیدات مان را با آنجا فرستادیم که اطلاع دارم یکی از آن‌ها در خود اروپا پخش شد و دیگری به سمت کشورهای آفریقایی فرستاده شده است.

ما امیدواریم که در ادامه بازاریابی ها و توسعه کسب وکاری که در ابتدای عرایضم به آن اشاره کردم، این روند را ادامه دهیم تا بازار وسیعی را برای خود مهیا کرده و به واسطه ی آن تولیدات مان را بالا برده و کارمان را گسترش دهیم.

متأسفانه بازار داخلی اکنون رونق چشمگیری ندارد و ما برای همین به دنبال فتح بازارهای خارجی هستیم و برای دستیابی به این مهم علاوه بر بروکراسی های معمول باید محصولات در بحث کیفیت بدون خلل و ایراد باشند که به لطف خدا این خصیصه به خودی خود در دوستان شیمی آسیاب وجود دارد. دوستانی که در بحث صادرات فعال هستند می دانند که صادرات به کشورهای اروپایی سختی های خود را دارد و آن‌ها قبل از هر چیز کیفیت شما را آزمون می کنند و برعکس واردات ما که در آن قیمت اولویت دارد، این کیفیت محصولات است که از اعلا درجه اهمیت برخوردار است.

تاکنون بیش از ده تن از محصولات ما به کشورهای اروپایی ارسال شده که آن‌ها ازلحاظ کیفی رضایت کاملی از آن‌ها داشته اند و این خصیصه ثابت شده باعث شده که سفارشات بعدی هم به سمت دوستان شیمی آسیاب گسیل شوند. بیشتر صادرات ما هم به‌صورت زمینی و به کشورهای شوروی سابق بوده است و همان‌طور که اشاره شد ما همچنان در پی گسترش صادرات و توسعه ی بازار محصولات مان هستیم.

 

دفاتر، تولیدی ها، بازار

ما به سال ۱۳۸۰ به آدرس فعلی (بالاتر از سه راه تهرانپارس، کیلومتر ۴ جاده دماوند، خیابان سازمان آب، خیابان پنجم شیدایی غربی، کوچه دوم شمالی، پلاک 4) نقل‌مکان کردیم و قبل از آن حدود سه کیلومتر پایین تر از اینجا و در واقع بالاتر از سه راه تهرانپارس قرار داشتیم. جای فعلی ما حدود ۵۰۰ متر است که حکم دفتر و انبار را برای ما دارد و فضای کوچکی است که ما در پی گسترش آن بودیم و به همین خاطر کارخانه ای را در شهرک صنعتی عباس آباد داشتیم را در حال راه اندازی هستیم که حدود ۵ برابر فضای مکان فعلی ما است و در آنجا هم تولیدات و هم به‌عنوان انبار محصولات مورد مصرف قرار خواهد گرفت…

گفتن این نکته خالی از لطف نیست که تولیدات ما مثل تولید موادی چون مرکب نیست که نیازی به فضای وسیع داشته باشد و مثلاً دستگاه های سه غلتکی، پرل میل و دیگر دستگاه های عظیم مرکب سازی را نیاز داشته باشد، دستگاه‌های مصرفی ما کوچک بوده و به راحتی قابل استفاده در فضاهای کوچک و بسته هستند.

هرچند که کار ما به‌عنوان تولیدات شیمیایی مطرح است اما باید بگویم که هیچ نوع ضرری در پی نداشته و کاملاً با محیط زیست سازگار است. بازدیدهای مکرر بازرسان ارگان های ذیربط و تمدید گواهینامه های ما این مدعا را ثابت می‌کنند.

خیابان سازمان آب که دفتر مرکزی ما در آن واقع است یکی از بهترین شهرک‌های صنعتی تهران است چرا که دسترسی فوق‌العاده‌ای به بازار چاپ تهران دارد و ما نیز از همین رو دفتر فعلی را همچنان حفظ کرده‌ایم. این مکان به ما اجازه داده که سرویس دهی و خدمات رسانی بسیار خوبی را برای مشتریان تهرانی خود داشته باشیم و در پی آن هستیم که پایگاه دیگری را نیز در غرب تهران راه اندازی کنیم تا پوشش آن منطقه را هم به بهترین نحوی به انجام برسانیم.

چراکه بسیاری از مشتریان عمده و بزرگ ما در آن منطقه واقع هستند. در بخش های مرکزی شهر هم که با فروشگاه‌های متعددی همکاری داریم و چاپخانه‌های واقع در آن مناطق می‌توانند به راحتی محصولات ما را از توزیع کنندگان و عاملین فروش دوستان شیمی آسیاب تهیه کنند.

 

وجدانِ کاری در دوستان شیمی آسیاب

خط مشی ما در دوستان شیمی آسیاب همواره ادامه راه پدر بوده است. قدیمی ترهای صنعت چاپ که آن مرحوم را می‌شناختند می دانند که او انسانی زحمتکش بود و با کلیه همکاران اش صادقانه برخورد می‌کرد. او همیشه در کار خود صادق بود و هیچ‌کس وجود ندارد که بگوید مرحوم در معامله کم‌فروشی کرده یا جنس خراب و بی‌کیفیت را تحویل داده است.

او همیشه سعی می‌کرد بهترین جنس را به مشتریان خود تحویل دهد و از همان ابتدای همکاری خود با مجموعه به یاد دارم که همیشه به من توصیه می‌کرد در کسب وکار صادق باشم؛ او معتقد بود حفظ نام نیک از به دست آوردن آن سخت تر است و اکنون ما پسران او هم تمام تلاش خود را می کنیم که حاصل دسترنج پدر همچنان پر قدرت به حرکت خود ادامه دهد و نام نیک گاوافیان در بین همکاران و هم صنفان حفظ شود، البته این موضوع را باید دیگران به تأیید برسانند اما می توانم بگویم تا حالا که بازخورد آن برای ما موید این موضوع بوده است.

یکی از نمونه تلاش های ما برای کار صادقانه در بخش توزیع الکل ایزوپروپیل هست، نمونه های تقلبی این محصول در بازار به وفور یافت می شود. برخی این مواد را تهیه کرده و بخشی یا تمام آن را تخلیه کرده و به جای آن مواد دیگری پر می کنند اما محصولی که ما به چاپخانه‌ها عرضه می کنیم کاملاً اورجینال بوده و ۱۰۰ درصد خالص است؛ ما آن‌ها را با گواهینامه واردات و تاییدیه پژوهشکده شیمی ایران در اختیار آن‌ها قرار می دهیم.

دوستان شیمی آسیاب این محصول را برای شرکت‌های داروسازی هم ارائه می دهد و به هیچ وجه نمی تواند روی کیفیت آن ریسک کند. به نظر من وجدان کاری یک خصیصه است که در صورت تقویت کردن آن بسیاری از مشکلات کسب وکار و بازار حل می شود.

یک نکته در مورد دوستان شیمی آسیاب وجود دارد که شما می توانید از هر مشتری که خواستید در موردش استعلام کنید، اگر شما از مشتریان قدیمی ما بوده و محصول مان را در 10 سال پیش آزمایش کرده باشید و تولید اکنون ما را با آن مقایسه کنید متوجه خواهید شد که ازلحاظ کیفی افت نداشته و همان است، اگر تغییری هم در آن رخ داده بی شک در جهت بهبود و ارتقای کیفیت بوده است. این اتفاقی و تصادفی نیست و برای حفظ این اعتبار تلاش های شبانه روزی شده است.

 

نیروی کار

نیروی کاری ما حدود ۲۰ نفر است و ما همواره سعی کرده‌ایم که جوی دوستانه در محیط برقرار باشد و هیچ نارضایتی وجود نداشته باشد. رعایت کردن حق و حقوق کارکنان یکی از اصل های مهم و اساسی هر کسب‌وکاری است که ما هم به نوبه خود به آن واقفیم و همواره سعی در پیاده سازی و حفظ آن داریم.

فکر کنم الان قدیمی‌ترین کارکنان ما حدود ۱۵ تا ۲۰ سال سابقه کار دارند و جدیدترین‌ها حدود ۷ تا ۸ سال، چرا که ما به خاطر کار تخصصی که به انجام می‌رسانیم باید کارکنان متخصص به کار بگیریم و حتی اگر فردی دانش‌آموخته این کار هم باشد باز یکی شدن آن با محیط کاری ما زمان می‌برد از این رو عمده افرادی که با ما در دوستان شیمی آسیاب فعالیت دارند سال هاست که همکار ما هستند.

طبیعتا برخی از دوستان در این مدت از بدنه دوستان شیمی آسیاب جدا شده اند که یا به علت بازنشستگی معمول بوده و یا به خاطر مشکلات شخصی خودشان، اگر نه ما در بحث مدیریتی طوری برخورد کرده‌ایم که هرگز فضا به سمت کارفرما و کارگر پیش نرود و همان‌طور که ما دوستداران شیمی هستیم فضای دوستان های هم بر کارمان حاکم باشد.

 

سخن پایانی

از مجله خوب شما تشکر می کنم که این بخش را در اختیار دوستان شیمی آسیاب گذاشت و در این سالیان همکاری مشترک همواره یار و یاور ما و صنعت چاپ کشور بوده است. مجله شما هم ازلحاظ محتوا و هم مسائل بازرگانی مورداستفاده ما قرار می‌گیرد و کارگشا است، از تلاشتان در این باره کمال تشکر را دارم.

در پایان به‌عنوان عضو کوچکی از صنعت معظم چاپ، از سایر همکاران خواهش دارم که کمی بیشتر هوای یکدیگر را داشته باشند، چرا که در دوره ای از بازار کسب وکار به سر می بریم که به اندازه کافی مشکلات بیرونی به ما هجوم می آورد و دیگر جایی برای اختلافات باقی نمی ماند.

به نظر من بهتر است مشکلات صنفی در درون خود صنف حل شود تا این صنف خوشنام و ریشه دار مورد قضاوت افراد بیرونی قرار نگیرد، عمده این اتفاقات با کمی انصاف، صبوری و کوتاه آمدن حل می شود. امیدوارم همدلی و اتحاد بیش از پیش در این خانواده به چشم بخورد و دوباره دوران اوج و شکوفایی برای تمامی ما تکرار شود.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

هجده + پانزده =