چاپ و بسته‌ بندی هودیس پارس؛ تولید به رسم تخصص

گفت و گو با امیرهومن محمدی، مدیر مجموعه چاپ و بسته‌ بندی هودیس پارس

0
53
چاپ و بسته‌ بندی هودیس پارس

چاپ و بسته‌ بندی هودیس پارس؛ چاپ دنیای بزرگی دارد که در آن تخصص حرف اول را می زند. شما نمی توانید تمامی شاخه های چاپ را زیر یک سقف گرد هم بیاورید، حتی به فرض انجام چنین کاری مطمئناً کیفیت همه خروجی های مجموعه شما اعلا و همگن نخواهد بود. این تخصص است که با ایجاد تمرکزی واحد باعث اشراف روزافزون شما بر حیطه ی کاری خاص می شود و موفقیت را برایتان به ارمغان می آورد. دنیای امروز چاپ به کام کسانی است که دیدی تخصصی داشته اند و بهترین زمان ها را برای تغییر و توسعه انتخاب کرده اند.

چاپ و بسته‌ بندی هودیس پارس

قریب به 21 سال پیش بود که کار هودیس به عنوان یک شرکت تبلیغاتی آغاز شد. من آن موقع جوان بودم و تنها سرمایه ام انگیزه ام بود. رشته دانشگاهی من حسابداری بود اما علاقه وافرم به گرافیک و طراحی بر تحصیلاتم غلبه کرد و در نهایت کار در این حوزه را انتخاب کردم.

شرکت تبلیغاتی ما در خیابان سهروردی قرار داشت، آن زمان مجله خودرو در آن دفتر و توسط ما منتشر می شد و نام و آوازه ای داشت اما چون دیگر همکاران این حوزه سفارش های چاپ و تبلیغات نیز بخشی از کار ما بود. هشت سال اولیه فعالیت هودیس پارس در بازار بر این منوال گذشت و علاقه باعث شده بود که هر روز بر توان ما در بخش طراحی افزوده شود. آتلیه ما دیگر مجهز به یک تیم زبده و تخصصی بود که آن را با دیگر همتایان متمایز می کرد و در نهایت هم توانست رسته کاری ما را تغییر دهد.

هودیس پارس برای علاقه خود کار می کرد اما التزامش به هر آنچه خروجی این مجموعه ی جوان محسوب می شد باعث جلب رضایت مشتریان شده و ما را با سفارش های روزافزونی روبرو کرده بود.

در این میان کشف شیوه های جدید و پیاده سازی ایده های نو توسط ما تمامی نداشت اما متأسفانه تمامی این روند تنها نیمی از کار بود و گاه اجرای ناقص ما را از رسیدن به صد درصد مطلوب باز می داشت. پس از کمی آزمون وخطا بود که ما درک کردیم برای رسیدن به آنچه در نظر داریم باید حوزه ی اجرا و ابزار کار نیز در اختیار خودمان باشد. با این تصمیم بود که چاپخانه هودیس به سال 1385 تأسیس شد.

از دیروز تا امروز

یک ماشین چاپ رولند که خود من به شکل مستقیم خریده و از آلمان وارد کرده بودم در کنار یک دستگاه برش تنها اعضای چاپخانه ی کوچک ما بودند که آن زمان به خوبی توان پوشش نیازهای ما را داشتند. آن زمان فقط بودن دستگاهی اختصاصی که توسط آن بتوان آزمون و خطاها را تا رسیدن به نتیجه مطلوب ادامه داد تنها خواسته ی ما بود و هر کشف و هر پیاده سازی موفقیت آمیز برایمان بزرگ ترین مزد و تشویق محسوب می شد.

کارهای ما در آن زمان بیشتر به سفارش های عمومی و چاپ اجرتی مربوط می شد اما با گذر زمان شکلی تخصصی به خود گرفت. هرچند که چاپ و بسته‌ بندی هودیس پارس به عنوان یک چاپخانه کسب وکار نوینی محسوب می شد اما تجربه ی سال ها همکاری با چاپخانه های متعدد به ما ثابت کرده بود که برای موفقیت باید حتماً به شکل تخصصی وارد کار شد.

با توجه به این دیدگاه بود که به کمک تجربه و بر اساس اکثریت مشتریان خود دست به انتخاب رسته ی تخصصی کار برای ادامه هودیس پارس زدیم. تولید تخصصی و حرفه ای در زمینه ی بسته بندی مواد دارویی به عنوان کار اصلی چاپ و بسته‌ بندی هودیس پارس مشخص شد، تمامی برنامه ریزی های توسعه ای بر اساس آن انجام گرفت و هنوز مدت زمان زیادی نگذشته بود که درستی انتخاب ما مشخص شد. ما در این حوزه با مشتریان خاص، تحصیلکرده و فهیمی روبرو بودیم که به خوبی کیفیت را می شناختند و تفاوت ها را درک می کردند.

چیزی نگذشت که ما همکاران خوبی در این بازار پیدا کردیم و از آن پس کار به شکل جدی تری دنبال شد و هدف جدید ما پوشش تمامی نیازهای این گونه شرکت ها و تولیدکنندگان شد. حالا راه مشخص بود، انگیزه فراوان وجود داشت، ابزار کار نیز رفته رفته تکمیل شد و چاپ و بسته‌ بندی هودیس پارس به عنوان یک چاپخانه تخصصی رسته ی مواد دارویی مطرح شد.

همان طور که گفتم اکثریت مشتریان در انتخاب کار تخصصی ما تأثیر به سزایی داشت. هودیس از همان ابتدا و حتی قبل از راه اندازی چاپخانه، وارد حوزه طراحی و چاپ بسته های دارو شد. ما از این بازار جواب گرفتیم و به این ترتیب بهتر دیدیم که در همین رسته بمانیم و با این تصمیم به صورت تخصصی این حوزه را دنبال کردیم. اکنون هم با تغییرات جهانی آن هماهنگ هستیم و بیشترین توسعه بخشی ما نیز متأثر از تغییرات جهانی این بازار بوده است.

ناوگان هودیس

چاپ و بسته‌ بندی هودیس پارس بعد از چند تغییر مکان و پوست اندازی های مکرر توسعه ای امروز به یکی از مدرنترین و مجهزترین چاپخانه ها در نوع خود تبدیل شده است که تمامی مراحل کارش از انبار و بارانداز اصولی تا کنترل کیفیت و انجام جامع کارها به شکل اصولی و مطابق با استانداردهای جهانی تهیه و راه اندازی شده اند. مجتمع چاپ هودیس اکنون در قطعه زمینی 17 هزار متری واقع است که دو سالن هزار و 200 متری و یک انبار مواد اولیه هزار متری فضای زیربنایی آن را تشکیل می دهند.

یک ماشین چاپ پنج رنگ و یک ماشین چاپ پنج رنگ با لاک، یک دستگاه سلفون کشی پایونر چهار و نیم ورقی، یک دستگاه تا کن که آخرین ورژن از برند فولد مستر سوئیس است و مخصوص بروشور شرکت های داروسازی طراحی شده، سه خط چسب، دو دستگاه دایکات لترپرس، یک دستگاه دایکات ملخی، یک دستگاه دایکات فکی، آج و یووی، پلیت ستر چهار و نیم ورقی هایدلبرگ، یک دستگاه دایکات اتومات بابست و دو دستگاه برش از برند هولمبرگ آلمان در کنار یک دستگاه چاپ دیجیتال از برند کونیکا مینولتا، ناوگان هودیس در حوزه ی چاپ و بسته بندی را تشکیل می دهند.

چاپ و بسته‌ بندی هودیس پارستخصص های مکمل

چاپ و بسته‌ بندی هودیس پارس طی سال های فعالیت خود موقعیت های زیادی در بازار کارهای چاپی داشته است اما از همان آغاز تخصص گرایی را سرلوحه ی کار خود قرار داده و کار در رسته ی تولید جعبه های دارویی را پیش گرفت. می توان گفت که امروز ۹۰ درصد از کارهای ما مختص شرکت های معظم داروسازی است که با اطمینان از تمامی کارهایشان را به تولیدکننده تخصصی خود سپرده اند.

آنها بسته بندی های تولیدات خود، چاپ بروشورهای دارویی، کارتن های ثانویه، کاتالوگ ها و حتی غرفه سازی نمایشگاهی خود را به چاپ و بسته‌ بندی هودیس پارس سپرده اند که نشان از اعتماد بی چون و چرای آنها به کار این مجموعه پویا و خلاق دارد. همان طور که اشاره شد ما در کار خود دیدگاهی تخصصی داریم و از اینرو 10 درصد دیگر کارهای مجموعه ما نیز به صورت متمرکز در رسته های آرایشی – بهداشتی و مواد غذایی است که در بسیاری موارد با صنعت دارو همپوشانی داشته و کیفیتی همگن را طلب می کنند.

گفتنی است که ما علاوه بر کارهای چاپی، به شرکت های دارویی خدمات دیگری هم ارائه می دهیم که غرفه سازی نمایشگاه ها یکی از آن ها است. این بخش از کار هودیس پارس از سابقه من در امور تبلیغاتی نشئت می گیرد و همچنان از دیرباز و حدود 20 سال پیش تاکنون به عنوان خدمات فرعی مجموعه حفظ شده است.

ما وقتی کار یک شرکت دارویی را به عهده می گیریم، پکیجی کامل از دارو را به مشتری ارائه می دهیم که می توانم از طراحی لوگو و گرافیک ساختار بسته بندی، چاپ بسته بندی دارو و کارتن مادرش نام ببرم، ما همچنین تولید PVC دارو را نیز به عهده داریم. طراحی ها و غرفه سازی نمایشگاه های داخلی و طراحی های نمایشگاه های خارجی را نیز انجام می دهیم.

چاپ و بسته‌ بندی هودیس پارس امروز خدمات کاملی را برای شرکت های طرف قرارداد انجام می رساند. هودیس در بحث غرفه سازی گرید A را دارا است چرا که این کار جزو فعالیت های سابق ما است که همواره در کنار دیگر مباحث توسعه ای هودیس رشد پیدا کرده تا حدی که می توانم بگویم در نمایشگاه های بزرگ اخیر تهران موردی را پیدا نمی کنید که در آن چندین غرفه از کارهای هودیس موجود نباشد.

ما در نمایشگاه ایران فارما نیز تاکنون سفارش ساخت پنج غرفه نمایشگاهی را از مشتریان خود در رسته ی تولید دارو اخذ کرده ایم که حتماً در روزهای برگزاری توجه شما را جلب خواهند کرد.

واردات مستقیم

گفتنی است که چاپ و بسته‌ بندی هودیس پارس کاغذ و مقوای مصرفی خود را به طور مستقیم وارد می کند. ما سایز و جنس موردنظر خود را با کیفیتی که مقبول پسندمان است وارد می کنیم تا کارها از استاندارد و همگنی برخوردار باشند.

می توان گفت که محموله های ما هر دو ماه یک بار وارد شده و بدون خواب در بنگاه ها به صورت مستقیم در انبارمان قرار میگیرند. چنین عملکردی علاوه بر مسائل کیفی ما را در کنترل قیمت کمک کرده و باعث می شود مشتری ما در وضعیت های بغرنج کنونی کمتر نگران کمبودها باشد.

چاپ و بسته‌ بندی هودیس پارستحقیق و توسعه

چند سالی است که ما در چاپ و بسته‌ بندی هودیس پارس رسمی را بنانهاده ایم که بسیار موفق و سودرسان بوده است. مجموعه معمولاً در روزهای پنجشنبه کار چاپی انجام نمی دهد و ما در آن روز تنها به آزمون می پردازیم و کارهای خاص چاپی انجام می دهیم.

در واقع می توان به صورت فنی گفت که ما گروه به عنوان R&D داریم که برای توسعه بخشی کار دست به تحقیق و آزمایش می زند. به عنوان مثال مرکب های خاص را آزمایش می کنیم و کارهای جدیدی را مورد آزمون قرار می دهیم که علیرغم هزینه بر بودن، ما را بسیار در ایجاد تنوع و بالا بردن کیفیت کار کمک کرده است.

ایزو

کار با تولیدکنندگان دارو اگرچه به علت حساسیت های این کار گاه سخت و چالش برانگیز بوده اما این وضعیت در نهایت به نفع هودیس به اتمام رسیده است. شرکت های دارویی علی الخصوص آن ها که در تولید داروهای خاص فعال هستند با استاندارد (Good Manufacturing Practice) GMP کار کرده و دست به تولید می زنند و از ما هم که

در بخش تکمیلی زنجیره تولید آن ها دخالت داریم توقع دارند در همین سیستم کار کنیم. برخی از آن ها برای ادامه فعالیتشان با هودیس ما را ملزم به رعایت استانداردهای خاص، حرفه ای و جهانی کرده اند که در نهایت سود آن ها عاید مجموعه ما شده و ضمن بهینه سازی خط تولیدمان، در حرفه ای تر شدن هودیس و ارتقای آن تا سطح تولیدکنندگان جهانی و تولید آرمانی، مؤثر واقع می شود.

در همین راستا ما به دنبال اخذ استاندارد GMP هستیم که مقدمات آن آغاز شده است و پیش بینی می شود که در سال آینده این مهم به منصه ی ظهور برسد. این استاندارد درواقع پایه و اساس نظام های ایمنی مواد غذایی است و سلامت تولید را تضمین می کند.

اخذ استاندارد به این معنی است که مجموعه ی شما شرایط زیرساختی مطلوب را دارا است و شرایط تولید خوب و قابل اطمینانی دارد. این استاندارد به کلی هی فرآیند تولید شما مربوط است و بر یک بخش خاص متمرکز نیست. هیچ چاپخانه ای در کشور چنین استاندارد سطح بالایی را ندارد حتی تعداد مجموعه های این چنینی در خود اروپا و آمریکا نیز انگشت شمار است.

هم اکنون چاپ و بسته‌ بندی هودیس پارس بر پایه ایزو 2- 12647 کار می کند که مختص چاپ افست و تایید کننده  کیفیت کار او در این رسته است. ما همچنین یک سیستم پاسخگویی به شکایات مشتریان را در مجموعه ی خود تعبیه کرده ایم که جزو جدیدترین فرآیندهای سیستم های مدیریتی محسوب می شود که ما نیز برای تکمیل استانداردهای خود از آن استقبال کرده ایم، هرچند که شیوه تولید مدیریت شده ما، آن را به کم کارترین بخش مجموعه تبدیل کرده است.

چاپ و بسته‌ بندی هودیس پارس در راه استانداردسازی تولید خود از هیچ کوششی برای اخذ استانداردهای کاری کوتاهی نکرده و به زودی بخش های مدیریتی مدرن دیگری نیز به مجموعه ی ما اضافه خواهد شد. همان طور که اشاره شد ما از سیستم های مدیریتی مدرن برای تولید خود بهره می بریم و از کیفیت کار خود مطمئن هستیم و حالا می خواهیم آن را با پیاده سازی موفق سیستم GMP در مجموعه هودیس به اثبات برسانیم.

 هودیس هم اکنون با چهار ایزو ازجمله تولیدات، شکایت مشتریان، مدیریت و کیفیت ( iso 1004:2012/ iso 215002012) دست به تولید می زند که آن را مرهون توصیه های مشتریانش در بخش تولیدات دارو است.

چاپ و بسته‌ بندی هودیس پارساتوماسیون اداری

چاپ و بسته‌ بندی هودیس پارس در پی ارتقای حرفه ای گری مجموعه خود از سال ها پیش استفاده از اتوماسیون اداری و نرم افزارهای یکپارچه سازی مدیریتی را پیش گرفت. اکنون تمامی مراحل کار ما از ابتدا تا انتها توسط نرم افزارهای تخصصی قابلیت پیگیری و کنترل دارند. در همین راستا طبق برنامه ریزی های انجام شده به زودی سامانه رهگیری مدرنی برای مشتریان هودیس راه اندازی خواهد شد که طی آن کدهای اختصاصی توسط شبکه های اجتماعی انتخابی آن ها در اختیارشان قرار خواهد گرفت که می توانند به وسیله آن سفارش های خود را مرحله به مرحله پیگیری کنند.

تمامی کارهای ما در مجتمع چاپ و بسته‌ بندی هودیس پارس به شکل پیپر لس (بدون استفاده از کاغذ) به انجام می رسند. فایل های کار توسط کامپیوتر بین سایر بخش های تولید گردش می کند و کاملاً امکان رهگیری آن وجود دارد. اپراتور دستگاه چاپ ما با روشن کردن دستگاه و آغاز روز کاری خود دستور کار آن روز را مشخصاً دریافت کرده و طبق همین سیستم ساعت شروع و اتمام کار، سرعت دستگاه، میزان ضایعات و سایر جزئیات قابلیت کنترل دارند. من به عنوان مدیر مجموعه در هر جای دنیا می توانم با گوشی همراه خود کنترل کاملی بر خط تولید داشته و سرعت تک تک دستگاه ها و مرحله به مرحله کار را چک کنم.

چاپ و بسته‌ بندی هودیس پارسسیستم کنترل رنگ

چاپ و بسته‌ بندی هودیس پارس یک سیستم مدرن کنترل رنگ در اختیار دارد که می توان گفت کمتر مجموعه ای پکیجی به این کاملی را در کار خود لحاظ کرده است. این سیستم که مطابق با آخرین نوآوری های علمی در حوزه چاپ است تطبیق بی نظیری در مباحث رنگ را برای ما به ارمغان آورده و توانسته نوسانات و در پی آن ضایعات و باطله های کار ما را به حداقل ممکن برساند.

رنگ در جعبه های دارویی از اهمیت بالایی برخوردار است، اگر بیماری که دائم از یک دارو استفاده می کند و با آن آشنایی کامل دارد و یا حتی گاه با بسته ای در دست برای خرید داروی خود به داروخانه مراجعه می کند، با نوسانات رنگی جعبه های دارویی مواجه شود به گمان تقلبی بودن از خرید آن سر باز می زند.

چاپ و بسته‌ بندی هودیس پارس برای جلوگیری از چنین مشکلاتی و توجه به نیاز مشتریان متخصص خود به تخصص روی آورد و تهیه ی سیستم مدرن مدیریت رنگ را در دستور کار قرار داد. تجربیات کار در حوزه ای تخصصی و کمک گرفتن از بالاترین تکنولوژی های چاپ و نرم افزارهای مدیریت رنگ باعث شده اند که امروز خطای نوسان رنگ ما به زیر دو درصد برسد که به نوبه خود یک رکورد محسوب می شود. ضایعات کاری ما امروز فاصله زیادی با تولیدکنندگان معمول این رسته دارد و همواره از میزان معین استاندارد این حوزه پایین تر بوده است.

کار نرم افزار مدیریت رنگ مذکور از بخش طراحی ما شروع شده و تا پای ماشین چاپ و تولید کار چاپی ادامه پیدا می کند. این نرم افزار شیرهای مرکب ماشین های چاپ ما را کنترل می کند و در انتها یک گزارش کلی از نحوه ی چاپ را در اختیار ما قرار می دهد که جزئی ترین خصوصیات از مختصات رنگی تا دلتایی و چگالی در آن قید شده اند.

ما در حوزه های مدیریت به شیوه اتوماسیون دستگاه ها و نرم افزارهای دیگری هم داریم که کار کنترل چاپ و پلیت های ما را به انجام می رسانند. اکسپکتروفتومتر و دانسیتومتر هم از دیگر تجهیزات بخش کنترل تولیدات ما هستند که به صورت دستی امکان بازرسی حجم و چگالی رنگ های چاپ شده را در اختیارمان می گذارند.

چاپ و بسته‌ بندی هودیس پارس با کمک از این تجهیزات توانسته برای هر خروجی خود یک گواهینامه اختصاصی صادر کند. این شیوه در میان تمامی تولیدکنندگان به روز و تخصصی کشورهای پیشرفته مرسوم است. طبق این شیوه تولید، شما به همراه هر سفارش انجام شده ای یک شناسنامه ی کاری ارائه می دهید که در آن تمامی مواد اولیه با جزئیات کامل شرح داده شده اند که هم در آگاه سازی مشتری دخیل هستند و هم تولید دوباره آن را به آسانی امکان پذیر می کنند.

چاپ و بسته‌ بندی هودیس پارسشناسنامه تولید

شرکت های دارویی در تولید بسته بندی داروهای خود بسیار سخت گیر هستند و هر کاری را به راحتی نمی پذیرند و باز ما در بین آن ها با خاص ترین و مشکل پسندترینشان همکاری داریم. این سخت گیری شرکت های طرف قرارداد باعث شد مجموعه ما با توان بیشتری به کار بپردازد تا خودش را با خواسته های ایشان وفق دهد. سختگیری این شرکت ها روند پیشرفت و توسعه ما را تسریع کرد، به نحوی که امروز هودیس پارس سال ها است که در کنار چاپخانه آزمایشگاهی به روز دارد، واحد کنترل کیفیتی دارد که در حین انجام کار و در مرحله نهایی تولیدات را سنجش می کند.

حدود شش سال است که ما مدیریت رنگ را راه اندازی کرده ایم و دیگر نظارت چاپ به صورت سنتی و چیزی که در گذشته وجود داشته است در چاپخانه هودیس معنایی ندارد و همه کارها توسط دستگاه پروف رنگ برای چاپچی به صورت نمونه چاپ می شود و در هنگام چاپ توسط دستگاه دنسیتومتر و سیستم مدیریت رنگ پیشرفته اندازه گیری و کنترل می شوند.

ما به همراه سفارش های چاپی خود به شرکت های تحویل گیرنده شناسنامه تولید (COA) می دهیم که در آن توضیح داده شده که این محصول با چه نوع مرکبی و در چه طیفی و با چه مختصات رنگی به چاپ رسیده، همین طور نوع مقوا و میزان ضخامت، نوع سلفون به کاررفته، تاریخ انقضا و جزئیاتی اینچنینی در آن درج شده است.

بیشتر بخوانید: هودیس؛ ادامه راه افتخار

چاپ و بسته‌ بندی هودیس پارسکنترل کیفیت

مدیریت کیفی و تضمین کیفیت از بخش های دیگر کار ما در هودیس هستند که از ابتدا بر روند کار مدیریت می کنند. مواد اولیه در بدو ورود به چاپ و بسته‌ بندی هودیس پارس توسط گروه کنترل کیفیت مجموعه مورد بازرسی و آزمون کیفی قرار می گیرند، هر موادی قبل از ورود به سایت تولید، مدتی را در قرنطینه می گذراند تا مورد بررسی قرار گرفته و در ضمن با محیط سازگار شوند تا ما انتقال بهتری را هنگام فرآیند چاپ شاهد باشیم.

حدود شش سال پیش ما به تأسی از شرکت هایی که با آن ها همکاری داریم دست به راه اندازی واحد تضمین کیفیت زدیم. این کار به کمک یکی از همین شرکت های دارویی انجام گرفت و آن ها در بخش راه اندازی و آموزش پرسنل با هودیس همیاری کردند. آن ها در این ارتقا به ما کمک کردند تا به این وسیله خودشان هم از تولید باکیفیت تر ما منتفع شوند؛ چنین رابطه ای بارها بین ما و مشتریانمان برقرار بوده و این پویش و پایشی است که من آن را مسبب رشد و تعالی مجموعه مان می دانم.

یکی دیگر از تغییرات ما که در روند اعتلا بخشی چاپ و بسته‌ بندی هودیس پارس بسیار موفق واقع شد، حذف نظارت انسانی در بخش چاپ بود. تمامی سیستم های ما به دستگاه های دانسیتومتر و اسپکتروفتومتر مجهز شده اند که با استفاده از آن ها کلیه تولیدات یکدست و همگن شده اند. دلتایی رنگ به معنی تفاوت رنگ های یکسان در زمان چاپ است.

عمدتاً دلتایی سه و کمتر از آن با چشم غیرمسلح قابل تشخیص نیست و عمده تولیدات ما این قانون را رعایت می کنند (دلتایی آن از سه کمتر است). این به آن معنا است که شما در تولید سال پیش ما با تولید جدید هیچ تغییر محسوسی را مشاهده نمی کنید که این خود نشانه کیفیت تولیدات است. با چنین تمهیداتی است که کنترل کیفیت و مشتری مداری در عمل اتفاق می افتد.

داروها در یک قفسه چیده شوند و همانندی در بسته بندی آن ها نشانه اورجینال بودن دارو است؛ این نکته از مهم ترین فاکتورهای مشتریان چاپ و بسته‌ بندی هودیس پارس است که ما خود را ملزم به رعایت آن کرده ایم. همچنین در بحث ضایعات و باطله های کار همین حساسیت وجود دارد.

برخی داروها خاص هستند و برای جلوگیری از هرگونه سوءاستفاده جعبه ها به صورت شمارش شده تحویل داده می شوند و باطله های آن نیز با سفارش ها به مشتری تحویل داده می شود. ما برای انجام این کار سطل های بزرگی تعبیه کرده ایم که با اتیکت نام دارو مشخص شده و مرحله به مرحله همراه سفارش حرکت کرده و ضایعات بخش های مختلف در آن ریخته می شود تا در هنگام تحویل به همراه سفارش به مشتری ارجاع داده شوند.

مشتریان این سطل ها را همراه خود می برند یا در حضور خودشان به بخشی از چاپخانه که برای معدوم سازی ضایعات تعبیه شده انتقال پیدا کرده و در آنجا توسط خردکننده کاغذ تکه تکه می شوند.

ما برای رعایت کیفیت و الزاماتی که نوع کار برای ما پیش می آورد، بعد از اتمام هر سفارش کل خط را پاک سازی می کنیم و پس ازآن است که کار بعدی شروع می شود. این موارد بخشی از کارهای چاپ و بسته‌ بندی هودیس پارس را تشکیل می دهند که به تولید معمول چاپخانه علاوه می شوند و رعایت این نکته است که انجام اصولی این کار را برای بسیاری از چاپخانه های دیگر ناممکن ساخته است.

این کارها زمان، انرژی و نیروهای انسانی جداگان های را طلب می کنند که طبعاً برای مجموعه ها هزینه بر است و ازاین رو بسیاری از زیر بار آن شانه خالی می کنند.

دارو یک محصول بسیار حساس و بهداشتی است که باید برای تولید آن نهایت توجه و دقت صورت گیرد و ما نیز به عنوان یک چاپخانه تخصصی همواره سعی کرده ایم که تمامی مقتضیات و استانداردهای لازم برای اجرا و ادامه ی کار در این رسته را رعایت کنیم. اگر امروز نام هودیس در سر لیست بهترین تولیدکنندگان عرصه ی داروسازی است نتیجه ی تلاش شبانه روزی آن برای حفظ بهترین کیفیت ممکن است.

آزمایشگاهی پیشرفته

چاپ و بسته‌ بندی هودیس پارس از وجود یک آزمایشگاه پیشرفته بهره می برد، ما در آنجا علاوه بر آزمون مواد اولیه ورودی به مجموعه، آزمون های نهایی تولیدات را نیز به انجام می رسانیم. برخی مشتریان سفارش های خاصی دارند که به ما اعلام می کنند، به طور مثال قرار است تولید آن ها در سردخانه و یخچال نگهداری شود که در این صورت ما آزمون های خاصی را اعم از کنترل کیفی چاپ، فشار و مقاومت سنجی، میزان تاب آوری در برابر دما و رطوبت را به انجام می رسانیم.

ما تاکنون هزینه های زیادی را برای بخش آزمایشگاه و کنترل کیفیت خود به انجام رسانده ایم که مطمئناً چون مستقیماً در تولید نقشی ندارند هر مجموعه ای حاضر به پرداخت هزینه های گزاف آن نیست.

کالیبراسیون متواتر

تمامی دستگاه ها و ابزار ما مرتباً تحت کالیبراسیون قرار می گیرند، حتی هواکش ها، کولیس ها و ترازوهای مورداستفاده ما در مجموعه هودیس ماهی یک بار برای کالیبره شدن به شرکت متخصص ارسال می شوند. هرکدام از این ابزار و دستگاه ها در پرونده مختص به خود برگه ای دارند که اعتبار کالیبراسیون آن ها را مشخص کرده و کنترل و ارجاع به موقع آن ها برای این فرآیند یکی دیگر از وظایف گروه کنترل کیفیت ما محسوب می شود. تمام این تلاش ها برای رسیدن به دقت و کیفیت و حفظ یک نام نیک است.

چاپ و بسته‌ بندی هودیس پارستحویل حرفه ای

ما بعد از آماده سازی سفارش ها آن ها را در یک بسته بندی ثانویه قرار می دهیم و همان طور که گفته شد همراه آن ها شناسنامه تولید هم عرضه می کنیم. همه این تولیدات بسته به نوع و اندازه در بسته بندی های ثانویه و با تعداد مشخص شده در هر بسته، به سفارش دهنده تحویل داده می شوند.

شیوه مدرن کار

انجام یک کار تخصصی نیاز به دیدگاهی تخصصی در همه ی مقولات تولید دارد، ما در مجموعه ی خود شیوه های کار را به مدرن ترین شکل ممکن درآورده ایم. سفارش مشتری ما پس از ثبت در بخش سفارش گیری مجموعه به واحد امکان سنجی ما انتقال پیدا می کند. در این مرحله امکان تولید کار از هر بعدی سنجیده می شود، طرح، وجود مواد اولیه و سایر پارامترهای تولیدی دیگر در این قسمت ارزیابی شده و در صورت تایید وارد مرحله قیمت گذاری می شود.

پس از اخذ قرارداد فروش است که تولید کار آغاز می شود، در این مرحله سفارش مذکور به بخش طراحی می رود تا از ابتدای خط پروسه تولید آن آغاز شود. گاه سفارش های مشتریان ما مختص به طرح های موجود قبلی ما و درواقع کار باز تولیدی است و یا نمونه های طراحی شده توسط مشتریان است که درهرصورت به واحد طراحی ما سپرده می شود. بعد از ارزیابی است که طرح برای فرم بندی به لیتوگرافی مجموعه تحویل داده می شود.

لازم به ذکر است سفارش هایی که برای نخستین بار به ما سپرده می شوند توسط پروفرهای ما که مختص رنگ های پنتون هست نمونه سازی شده و به مشتری تحویل داده می شود و در صورت تأییدیه او است که تولید کار آغاز شود.

سفارش های ما گاه بحث قالب سازی دارند که در این صورت از واحد طراحی به بخش قالب سازی ما ارجاع داده می شوند که در آن کل ساختار بسته بندی و خطوط تاخوردن و تیغ خوردن آن مشخص می شود. با قرار گرفتن کار در سبد تولید، پیامی از سوی اتوماسیون اداری ما برای بخش انبار ارسال می شود تا تهیه و ارسال مواد اولیه کار انجام شود.

در این مرحله اگر مواد اولیه کار موجود نباشد، یک پیام برای واحد بازرگانی ما ارسال می شود تا طی آن در اسرع وقت مواد موردنظر تهیه و به بخش تولید سپرده شوند. پس ازاین مراحل است که واحد برنامه ریزی ما کار چاپی را طی برنامه های روزانه روی مانیتور دستگاه های تولیدی اعلام می کنند و پروسه ساخت آغاز می شود.

سیستم کنترل یکپارچه ی ما در زمان ساخت تمام جزئیات کار را رصد می کند و کوچک ترین مشکل را تشخیص می دهد. با کمک این افزونه ها و تیم کنترل کیفیت ما است که فقط نمونه های کاملاً بینقص و تایید شده از مرحله ای به مرحله ی دیگر انتقال پیدا می کنند و در نهایت یک سفارش بی عیب و با کیفیت به دست مشتری ما می رسد.

ما برای هر تولید یک پرونده ی کامل داریم که در آن جزئیات تولید تأییدیه های مشتری و تأییدیه های مرحله به مرحله تیم کنترل کیفیت ما وجود دارد. این پوشه سه نمونه کار صحیح، باطله و واسط را در خود دارد. این نمونه ها در اختیار اپراتورهای ما قرار می گیرند و به این طریق او الگویی واضحی را در اختیار دارد تا به کمک آن عیار تولیدات خود را بسنجد و بداند کار تولیدیاش در چه دسته ای قرار می گیرد.

چنین روندی یعنی کار چاپی ما تحت نظر یک اپراتور نیست، سیستم مدیریت رنگ و تولید، تیم کنترل کیفیت و خود اپراتور هر دستگاه به منزله فیلتراسیون هایی هستند تا خروجی مجموعه ی هودیس را با اطمینان به دست مشتری بسپارند.

تیم کنترل کیفیت ما حتی پس از پایان پروسه ی تولید به صورت تصادفی از هر دسته ای نمونه گیری کرده و آن ها را موردسنجش قرار می دهد. آن ها کار را طبق جدول AQL چک می کنند، اگر اختلافی در کار مشاهده شد برگه خروج آن تایید نمی شود و تحویل کمیته تصمیم گیری می شود. آنجا ما کل کار را بازبینی کرده و بر اساس چند فاکتور که یکی از آن ها همان سه نمونه ی پیش گفته است، دست به انتخاب می زنیم که آیا کار کلاً ضایعات و دوباره تولید شود، تصحیح شود و یا مشکل به صورت موردی بوده و با کسر باطله و تولید مجدد تا رسیدن به میزان اصلی، تحویل مشتری شود.

ما به خاطر حساسیت بسته بندی های تولیدی موظفیم باطله ی کار را به مشتریانمان تحویل دهیم. میزان این ضایعات بسیار کم است اما مشتری در مواجهه با آن گاه ما را بسیار سختگیر می خواند که چرا برخی کارها را به باطله تبدیل کرده ایم، او نگاه دقیقی ندارد و شاید چاپ را به خوبی نشناسند اما این وظیفه ی هودیس است که به عنوان یک تولیدکننده حرفه ای بهترین ها را ارائه دهد.

چاپ و بسته‌ بندی هودیس پارسافتخارات

چاپ و بسته‌ بندی هودیس پارس را می توان مجموعه ای خودساخته و دائماً پیشرو دانست که هرگاه مقتضیات بازار مانع توسعه و به روزرسانی آن شده، به اعتلای کیفی و درون سازمانی خود پرداخته است. کیفیتی که باعث شده این مجموعه به کشورهای اروپایی صاحب فن و تراز اولی چون اتریش صادرات داشته باشد. با یک نگاه اجمالی می توان نقطه قوت مجموعه هودیس را در بخش تخصصی و اختصاصی طراحی آن دانست. در چاپ و بسته‌ بندی هودیس پارس همه ی نیازهای سفارش دهنده از ابتدا تا انتها به انجام می رسد.

به طور مثال برای تولید یک قرص علاوه بر فویل پشت قرص ها -که با آن ها در تماس مستقیم است و نیاز به ایزوله بودن دارد و تولیدی صد در صد بهداشتی را طلب می کند.

جعبه ی اولیه که وظیفه ی اول آن ها محافظت از دارو است- بروشور دارو، کاتالوگ های احتمالی برند، جعبه های ثانویه (معمولاً چند سری از تولیدات را به صورت جین در خود جای می دهند و برای شمارش راحت تر و توضیح منظم به کار برده می شوند) و بسته های بزرگی که با هدف محافظت در حمل و نقل و تسهیل این امر، استفاده می شوند؛ همه و همه توسط مجموعه هودیس طراحی و به تولید می رسند. چاپ یک صنعت مادر است که صنایع متعددی برای تکمیل چرخه ی تولید خود به آن نیاز دارند.

شما تصور کنید به یک سوپرمارکت رفته اید که اجناس آن هیچ بسته بندی و اتیکتی ندارند؛ در این صورت چه اتفاقی برای تولید، توزیع، بازاریابی و فروش کالاها می افتد؟

چاپ شناسنامه کالا را تهیه می کند و وجه تمایزی است که بدون آن چرخه تولید لنگ می ماند. در چنین ورطه هایی است که ارزش چاپ مشخص شده و قدر مدیران کاردان و قابل اعتماد این رشته بیش از پیش مشخص می شود.

چاپ و بسته‌ بندی هودیس پارس به معنی «مانند او » و درواقع خداگونه بودن ازلحاظ کاملیت و جامعیت است؛ چیزی که تنها به اسم مختصر نمی شود و تبدیل به صفت این مجموعه شده است. هودیس را می توان در عرصه چاپ مترادف با موفقیت دانست و این تنها نظر ما نیست! بنیان چهره ماندگار نیز این خصیصه را به تحقیق دریافته و با اعطای نشان مدیریت برتر به سردمداری این مجموعه

و اهدای تندیس «نامنیک برند» به هودیس، آن را اثبات کرده است. بیشک بنیان چهره ماندگار به جاودانی کار هودیس ایمان داشته است؛ مجموعه ای که به راحتی می تواند الگوی انجام کار درست در صنعت چاپ کشور باشد.

کسب مقام اول بهترین طراحی در مسابقه ی بسته ها (مسابقه طراحی بسته بندی ایران)، مقام اول مسابقات بسته بندی وزارت ارشاد، مقام اول برترین جعبه دارویی مسابقات فارماپک خاورمیانه در کنار انتخاب مدیریت مجموعه به عنوان مدیر شایسته ی ملی و معرفی از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت به عنوان چهره ماندگار صنعت چاپ، بخشی از افتخارات مجموعه هودیس است که به گفته خود دست اندرکارانش هر از چند گاهی خستگی آن ها را در کرده و انتخاب راه درست توسط آنها را تاdید می کند.

چاپ و بسته‌ بندی هودیس پارسراز موفقیت

استفاده از دستگاه های مناسب با نیاز بازار، به کارگیری تکنولوژی های به روز سخت افزاری و نرم افزاری، احداث واحد کنترل و تضمین کیفیت، بهره گیری از بخش تخصصی طراحی، شناسایی انواع روش های تولید در کار، پیدا کردن بهترین تأمین کنندگان داخلی و خارجی و همکاری با آنان و مهم تر از همه احترام تام به مشتری و قرار دادن اخذ رضایت مندی او به عنوان پایان کار از رازهای موفقیت هودیس شناخته می شوند.

نویسنده: میلاد حاتمی لندی

منتشر شده در شماره 176 نشریه چاپ و نشر – شهریور 1398

مطلب قبلیروز جهانی کودک و میزبانی کتابخانه ها از 4 هزار جلد کتاب 
مطلب بعدیآخرین مهلت ارائه اظهارنامه مالیات بر ارزش افزوده تا 20 مهرماه

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

2 × پنج =

این سایت توسط reCAPTCHA و گوگل محافظت می‌شود حریم خصوصی و شرایط استفاده از خدمات اعمال.