عوامل امنیتی ضد جعل در طراحی اسکناس یورو

  0
  78
  عوامل امنیتی ضد جعل

  آنچه که در این متن به عنوان نمونه موردی، به آن پرداخته می شود، بررسی اسکناس های رایج در کشورهای اتحادیه اروپا با واحد یورو، و عوامل امنیتی ضد جعل به کار گرفته شده در این اسکناس ها است که بسیاری از این راهکارها در طراحی بسته بندی نیز می توانند مورد استفاده قرار گیرند.

   

  به گزارش چاپ و نشر آنلاین اسکناس های یورو ، از تاریخ 1 مارچ 2002 میلادی به عنوان واحد پول قانونی، در دوازده کشور اروپایی رایج شدند و خروج نمونه های فرسوده این اسکناس از چرخه گردش پول نیز، از تاریخ 20 مارچ 2003 میلادی، آغاز شد. این اسکناس ها در انواع مختلف 5، 10، 20، 50، 100، 200، و 500 یورویی موجود بوده و دارای عوامل امنیتی ضد جعل متعددی هستند.

  برروی این اسکناس های یورو تصاویری از دروازه ها و پنجره هایی قرار دارد که به روحیه تعاون و همکاری این کشورها اشاره داشته و دوازده ستاره اطراف آنها نیزحالت پویایی و اتحاد آنها را تداعی می کند. پل های طرف دیگر این اسکناس ها نیز نشان دهنده ارتباط ملت های این کشورها با یکدیگر است. طراحی این اسکناس ها توسط “روبرت کالینا ” (Robert Kalina) انجام یافته و هریک از آنها از لحاظ رنگ و اندازه با دیگری متفاوت است. حروف اول نام ” بانک مرکزی اروپا ” نیز به پنج صورت BCE، ECB، EZB، EKT، EKP درج شده است که پوشش دهنده یازده زبان مختلف اروپایی است.

   

  معرفی برخی از عوامل امنیتی ضد جعل در اسکناس های یورو

  -علائم مندرج در متن کاغذ (Water Mark): که با نگه داشتن اسکناس در مقابل نور، آشکار می شود.

  -نخ امنیتی: نخ امنیتی، نواری است فلزنما یا پلی استر، که در خلال تولید اسناد امنیتی، در داخل کاغذ قرارگرفته و با استفاده از شیوه میکرو پرینتینگ، علائمی بر روی آن چاپ می شود که توسط دستگاه های کپی، قابل تکثیر نیستند. این نخ ها می توانند رنگی و فلورسنت باشند.

  – هولوگرام: در قسمت سمت راست روی اسکناس، هولوگرام قرار دارد که با چرخاندن اسکناس، تصویر آن تغییر می کند.

  -نوار براق: درقسمت شماره 4 از تصویر 9، در پشت اسکناس، نوار براقی قرار گرفته است که در پشت آن، نخ امنیتی قرار دارد و عرض آن 8 میلی متر است و رنگ آن از زرد روشن تا طلایی تغییر می کند.

  از عوامل امنیتی ضد جعل دیگر، عددی است که در قسمت پایین سمت راست پشت اسکناس قرار گرفته و رنگ آن با حرکت دادن اسکناس تغییر می کند. همچنین امضای روی اسکناس و زمینه کاغذ از عوامل امنیتی ضد جعل دیگری است که در مقابل نور ماوراء بنفش، تغییر رنگ می دهد.

  عوامل امنیتی ضد جعل

  تغییر رنگ امضا در مقابل نور ماوراء بنفش

  عوامل موجود بر روی اسکناس یورو را از لحاظ نوع ادراک، می توان به صورت زیر دسته بندی کرد:

   

  -عواملی که با حس لامسه دریافت می شوند:

  برجستگی مرکب در قسمت تصاویر اصلی و حروف و اعداد اسکناس یورو ازطریق حس لامسه، قابل دریافت است.

  -عواملی که با حس بینایی دریافت می شوند:

  واترمارک، نخ امنیتی، و اعداد موجود در متن،ازطریق نگاه داشتن اسکناس درمقابل نورقابل رویت اند.

  -عواملی که از طریق حرکت دادن اسکناس، مشاهده می شوند:

  هولوگرام، نوار براق، وعددی که در قسمت پایین سمت راست پشت اسکناس قرار گرفته اند، با حرکت دادن اسکناس تغییر رنگ می دهند.

  هولوگرام امنیتی اسکناس 20یورویی

  طبق گزارش مجله هولوگرافی نیوز (مارچ 2015) اسکناس 20 یورویی جدید در 24 فوریه 2015، توسط بانک مرکزی یوروپین (European) شروع به تولید شد. از مهم ترین عوامل امنیتی ضد جعل این اسکناس یورو ، پنجره هولوگرافیکی است که روی آن یک پرتره نقش بسته است. این هولوگرام، ابداعی جدید در بحث تکنولوژی حفاظتی-امنیتی اسناد بانکی است. اسکناس 20یورویی جدید در 25نوامبر 2015 عرضه خواهد شد.

  عوامل امنیتی ضد جعلویژگی های امنیتی هولوگرام 20 یورویی

  اگر این اسکناس یورو را اندکی جابه جا کنیم، این پدیده نور را منکسر می کند و در یک طرف آن جلوه ای از رنگ های رنگین کمانی را ارائه می دهد و مقدار عددی اسکناس یعنی عدد 20 را نشان می دهد که توسط خطوطی به کناره های پنجره می رسد و در حاشیه ی آن دوباره نوشته 20یورو تکرار شده است. این موضوع یکی از عوامل امنیتی ضد جعل این اسکناس ها است. 

  هولوگرامی که روی این اسکناس یورو اعمال شده است به عنوان یکی از عوامل امنیتی ضد جعل نواری هولوگرافیک دری متالایز شده است که توسط کاغذ اسکناس به شکل پنجره ای گنبدی قاب شده است. نوار هولوگرامی هم می تواند در اسکناس هایی با کاغذ پنبه ای اعمال شود و هم به شکل پنجره ای شفاف در اسکناس های پلیمری قرار گیرد. هنگامی که اسکناس را در مقابل نور می گیریم، پنجره هولوگرافیک شفاف می شود و تصویری از پرتره اروپا نمایان می شود. تصویر پرتره هولوگرام متعلق به یکی از اساطیر اروپا است. که از هر دو سمت اسکناس قابل مشاهده است.

  بیشتر بخوانید: بایدها و نباید های حذف ارز ترجیحی

   

  هولوگرام امنیتی اسکناس 20یورویی

  در هولوگرام هایی که در اسکناس های 5 و 10 یورویی قرار دارد، هولوگرام با چاپ و یا جلوه ی واتر مارک وجود دارد. ولی در این اسکناس یورو جدید، تمام عوامل امنیتی ضد جعل یکجا روی نوار هولوگرام اعمال شده است. بانک مرکزی یوروپین (ECB) زمان و هزینه بسیاری را صرف تحقیق و طراحی آیتم های امنیتی این اسکناس کرده است. تا روشی بسیار موثر، زیبا و از همه مهم تر، کنترل آسان و در دسترس برای عموم را ابداع کند. در واقع کانسپت این طراحی، به عنوان عوامل امنیتی ضد جعل، امنیت بالا به همراه احراز هویت آسان است که این پنجره هولوگرافی دقیقا این خواست را براورده کرده است.

  ارسال یک پاسخ

  لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
  لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

  پنج × پنج =