طرح اعمال مشوق‌ های بیمه کارفرمایی در ازای جذب فارغ التحصیلان

  0
  58
  مالیات ارزش افزوده اجرای برنامه‌های مالیاتی

  مشوق‌ های بیمه کارفرمایی، وجهی معادل حق بیمه سهم کارفرما

  آن دسته از کارفرمایانی که نیروی کار مورد نیاز خود را از بین فارغ التحصیلان دانشگاهی جذب کنند، در قالب مشوق‌ های بیمه کارفرمایی به مدت دو سال از معافیت حق بیمه سهم کارفرما برخوردار خواهند شد.

  به گزارش چاپ و نشر آنلاین به نقل از ایسنا، طرح اعمال مشوق‌ های بیمه کارفرمایی براساس بند الف تبصره ۱۸ قانون بودجه سنواتی برنامه ششم توسعه و در چارچوب سیاست‌های اقتصاد مقاومتی با هدف تحرک بخشی به بازار کار به اجرا درآمده است.

  وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در چند سال اخیر طرح مشوق‌ های بیمه کارفرمایی را در حمایت از کارفرمایان به ویژه صاحبان کسب و کارهای آسیب دیده از کرونا و ایجاد اشتغال به منظور  ترغیب و تشویق کارفرمایان کارگاه‌های تولیدی و خدماتی به استفاده از نیروی کار جدید، تهیه کرده و در دستور کار قرار داده است.

  به موجب طرح مشوق‌ های بیمه کارفرمایی، کارفرمایان کارگاه‌ها و موسسات مشمول در صورت بکارگیری نیروی کار جدید از مشوق های بیمه‌ای به مدت دو سال بهره مند می شوند.

  مشوق‌ های بیمه کارفرمایی، وجهی معادل حق بیمه سهم کارفرما به علاوه ۳ درصد سهم بیمه بیکاری است که در چارچوب دستورالعمل طرح، ماهانه به حساب کارفرما واریز می شود؛ در واقع ۲۳ درصد حداقل دستمزد تعیین شده از سوی شورای عالی کار بابت مشوق بیمه‌ای در نظر گرفته شده که توسط دولت به حساب کارفرما واریز می شود و وزارت کار وظیفه نظارت بر آن را برعهده دارد.

  کارگران چاپخانه‌ها مشوق‌ های بیمه کارفرمایی

  تازه‌ترین گزارش عملکرد طرح مشوق‌ های بیمه کارفرمایی از مشارکت ۶۳۵۶ کارفرما در این طرح حکایت دارد. همچنین ۱۹ هزار و ۱۸۱ هزار داوطلب جویای کار در این طرح ثبت نام کرده‌اند که از این تعداد، ۱۲ هزار و ۱۸۹ نفر قرارداد کار بسته و جذب بازار کار شده‌اند.

  خوزستان، آذربایجان شرقی و فارس سه استانی هستند که بیشترین تعداد جویندگان کار جذب شده را به خود اختصاص داده‌اند و بالاترین تعداد کارفرمای ثبت‌نام کرده مربوط به استان فارس بوده است.

  بهره مندی کارفرمایان و کارجویان از این طرح شرایطی دارد: به نحوی که کارفرمایان جهت برخورداری از مزایای طرح نیازمند داشتن مجوز فعالیت از مراجع رسمی کشور و داشتن کد بیمه کارگاهی هستند؛ کارجویان نیز با داشتن مدرک تحصیلی لیسانس و بالاتر، حداکثر سن ۳۸ سال و داشتن سابقه حداکثر ۳۶ ماه بیمه تامین اجتماعی می توانند در این طرح ثبت نام کنند.

  نکته قابل توجه اینکه در این طرح نباید نیروهای کار جدید جایگزین نیروهای کار قبلی کارفرما شوند و ملاک جدید بودن نیروهای جذب شده، ‌ افزایش نیروها نسبت به لیست بیمه دو ماه قبل از ثبت نام کارفرما است.

  البته افراد دارای مدرک تحصیلی کارشناسی و بالاتر بیکار شده از کارگاه‌های به شدت آسیب دیده از کرونا از این موضوع مستثنی بوده و امکان بازگشت به شغلی قبل یا جذب در سایر واحدهای اقتصادی و بهره مندی کارفرما از مشوق بیمه کارفرمایی را بر اساس این طرح دارند. کارفرمایانی که نیروی کار جدید را به جای نیروی کار شاغل در کارگاه که اخراج، استعفا یا ترک کار کرده‌اند، به کار گیرند مشمول مزایای استفاده از طرح نخواهند بود.

  بیشتر بخوانید: معافیت‌های مالیاتی پاشنه آشیل نظام مالیاتی

  این طرح در تمام ۳۱ استان کشور در حال اجرا است و کارفرمایان می توانند نیروی کار جدید مورد نیاز خود را بدون محدودیت و به هر میزان از بین فارغ التحصیلان با مدرک لیسانس به بالا جذب کنند و به مدت ۲ سال از مزایای معافیت حق بیمه سهم کارفرما بهره‌مند شوند.

  کارجویان و کارفرمایان در صورت تمایل می‌توانند با مراجعه و ثبت‌نام در سامانه moshavegh.mcls.gov.ir از مزایای این طرح بهرمند شوند.

  مطلب قبلیپنجمین نمایشگاه بین‌‌المللی کاغذ و مقوا افتتاح شد
  مطلب بعدیکاهش واردات کاغذ چاپ و تحریر با افزایش توان تولید داخلی

  ارسال یک پاسخ

  لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
  لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

  سیزده + 14 =

  این سایت توسط reCAPTCHA و گوگل محافظت می‌شود حریم خصوصی و شرایط استفاده از خدمات اعمال.