دید بهتر با فناوری چاپ ‌سه‌بعدی نوری

  0
  42
  چاپ ‌سه‌بعدی نوری

  چاپ ‌سه‌بعدی نوری با توجه به گستره کاربردهایی که دارد، با اقبال بالایی از جانب پژوهشگران مواجه شده است.

  فناوری چاپ سه‌بعدی که در ابتدای سال 1990 معرفی شد، به‌سرعت در حال گسترش است. از جمله اهداف فناوران در این حوزه، دستیابی به سهمی از بازار برای تولید محصولات در مقیاس کوچک است. اما انتظاری که از این فناوری می‌رود، فراتر از نمونه‌سازی و قالب‌سازی است.

  چاپ ‌سه‌بعدی نوریچاپ قطعات با ساختار پیچیده

  برای مدل‌سازی مربوطه می‌توان از انواع نرم‌افزارهای طراحی تا اسکن‌های سه‌بعدی، کدنویسی و حتی برنامه‌های تلفن همراه بهره گرفت. با پیشرفت‌های اخیر در فناوری چاپ در مقیاس میکرو و نانو و همچنین استفاده از مواد پیشرفته، می‌توان قطعات با ساختار پیچیده، رسانای الکتریکی و مغناطیسی مورد استفاده در سامانه‌های الکترومکانیکی یکپارچه را چاپ کرد.چاپ ‌سه‌بعدی نوری

  اجزای نوری کاربردی از جمله عدسی‌های انحنادار و موجبرها با موفقیت در محدوده تتراهرتز چاپ شده است. در رژیم THz، اکثر ماشین‌های چاپ سه‌بعدی دارای دقت مکانیکی قابل قبولی، حدود ده میلیمتر هستند.

  با این حال، محصولات نوری تولیدشده برای محدوده بینایی طیف الکترومغناطیسی، باید دارای خطای هندسی از مرتبه نانومتر باشند که عدد آن برای بیشتر دستگاه‌های چاپ سه‌بعدی فعلی خارج از محدوده است.

  بیشتر بخوانید: تسهیلات حمایتی برای حمایت از تولید

  چاپ ‌سه‌بعدی نوریامکانات نامحدود برای چاپ ‌سه‌بعدی نوری

  در محدوده بینایی، نمونه‌هایی از اجزای نوری که با موفقیت تولید شده است، شامل قطعاتی چون راهنماهای نوری، شیشه‌های شفاف، رشته‌های نوری، حسگرهای اپتوالکترومکانیکی و عدسی‌های کوچک است.چاپ ‌سه‌بعدی نوری

  با توجه به رشد جمعیت جهانی و اینکه حدود 70درصد از جمعیت برای بهره‌گیری از امکانات بینایی جهت دید بهتر، باید به فکر اصلاح عدسی‌ها و عینک‌های موجود باشند، در این راستا چاپ سه‌بعدی، امکانات نامحدودی را برای توسعه گستره وسیعی از طرح‌ها به ارمغان می‌آورد.

  پیاده‌سازی طرح‌هایی که در تولید سنتی محدودیت دارند

  درواقع، این فناوری، این امکان را می‌دهد که ساختارهای بسیار پیچیده و دلخواهی را ایجاد کرد. حتی طرح‌هایی که به‌دلیل محدودیت‌های تولید سنتی امکان تولید آنها وجود ندارد، با چاپ سه‌بعدی به راحتی قابل پیاده‌سازی هستند.

  در صنعت عینک‌سازی، فناوری چاپ سه‌بعدی با در اختیار گذاشتن طیف گسترده‌ای از امکانات، در تولید قاب‌های عینک کاملا سفارشی، بسیار مطلوب عمل می‌کند.

  ستاد توسعه فناوری فوتونیک، لیزر، مواد پیشرفته و ساخت، از طرح‌های نوآورانه و خلاقانه در زمینه دستیابی به دید بهتر با فناوری چاپ سه‌بعدی نوری حمایت خواهد کرد.

  چاپ ‌سه‌بعدی نوری

  ارسال یک پاسخ

  لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
  لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

  هجده − یک =