یزد نخستین تولیدکننده کاغذ سنگی خاورمیانه

  0
  56
  تولیدکننده کاغذ سنگی

   

  استان یزد نخستین تولیدکننده کاغذ سنگی در ایران و خاورمیانه است. شرکت تعاونی تولیدی پیشگامان صنعت سبز یزد، سال‌هاست در دل کویر، کاغذی را روانه بازار می‌کند که بیشترین صرفه جویی را در آب و انرژی دارد.

  به گزارش چاپ و نشر آنلاین به نقل از خبرگزاری صداوسیما مرکز یزد، استان یزد نخستین تولیدکننده کاغذ سنگی در ایران و خاورمیانه است. شرکت تعاونی تولیدی پیشگامان صنعت سبز یزد در منطقه ویژه اقتصادی استان یزد، سال‌هاست در دل کویر، کاغذی را روانه بازار می‌کند که بیشترین صرفه جویی را در آب و انرژی دارد.

  این شرکت از سال ۱۳۹۵ فعالیت خود را با بهره گیری از جدیدترین فناوری‌های روز دنیا آغاز کرد تا برای اولین بار در ایران و خاورمیانه موفق به تولید کاغذ سنگی شود.

  مهدی ملک مدیر کارخانه در مورد مراحل تولید کاغذ سنگی در این کارخانه گفت: در مرحله اول، سنگ آهک از معدن وارد شرکت می‌شود و به بخش خردایش می‌رود و سپس پودر کربنات کلسیم با بهره گیری از فرمول بومی با پلیمر ترکیب و با عبور دادن از غلطک‌های مختلف بصورت ورقه و سپس به صورت رُل کاغذ در می‌آید.

  وی افزود: رُل‌های کاغذی بدون بهره گیری از آب، پس از تولید به رُل‌های کوچکتر تبدیل و سپس ورق‌های کاغذ در ابعاد مختلف تهیه می‌شود.

  به گفته مدیر تولید شرکت کاغذ سنگی یزد، در این واحد، روزانه چهار تن پودر کربنات کلسیم به کاغذ سنگی تبدیل می‌ شود.

  امیراحمد سمیعی، مدیرعامل شرکت گفت: این شرکت با سرمایه اولیه پنج میلیارد تومان و به صورت تعاونی با ظرفیت تولید ۵ هزار تن در سال کار خود را آغاز کرده است.

  وی ادامه داد: در این واحد تولیدی، کاغذ از ۱۰۰ میکرون تا ۴۰۰ میکرون تولید می‌شود که در صنایع لیبل، بسته بندی، چاپ و کاغذ تحریر کاربرد دارد. تولیدکننده کاغذ سنگی

  بیشتر بخوانید: آغاز آزمایشی پروژه تولید کاغذ سنگی فاروج

   

  ایران پنجمین تولیدکننده کاغذ سنگی در جهان

  امیراحمد سمیعی با اشاره به اینکه ایران، پنجمین تولیدکننده کاغذ سنگی در جهان است، افزود: تولید کاغذ سنگی برخلاف کاغذ‌های معمولی که منجر به نابودی محیط زیست می‌شود، به عنوان یک صنعت سبز و کم آبخواه به شمار می‌رود.

  وی، با بیان اینکه مهمترین عیب کاغذ معمولی، آسیب‌پذیری شدید آن در برابر رطوبت است، خاطرنشان کرد: کاغذ تولید شده از سنگ آهک، می‌تواند ۵۰ سال در اقیانوس باقی بماند و ویژگی دوم این نوع کاغذ ماندگاری بالای آن است، به طوری که یک کاغذ معمولی بعد از گذشته چند دهه، حالت خود را از دست می‌دهد و فرسوده می‌شود، ولی کاغذ سنگی، قابلیت ماندگاری تا حداقل ۷۰۰ سال را دارد.

  این تولیدکننده کاغذ سنگی گفت: کاغذ سنگی بنا بر ویژگی‌های ساختاری و قابلیت‌های آن می‌تواند در صنعت بسته‌بندی جایگاه ویژه‌ای داشته ‌باشد و بنا به آنچه در سال‌های اخیر مشاهده شده چاپ بسته‌بندی با رشد قابل توجهی سهم خود را از صنعت چاپ افزایش داده‌است. تولیدکننده کاغذ سنگی

  امیراحمد سمیعی افزود: با توجه به سهم بازارِ صنعت بسته‌بندی در بازار کاغذی و چاپ و همچنین جایگاه قابل قبولی که کاغذسنگی در این صنعت دارد و همین طور ظرفیت نهفته تولید کاغذ از سنگ آهک، ضرورت سرمایه‌گذاری بیشتر این صنعت در کشور احساس می‌شود.

  ارسال یک پاسخ

  لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
  لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

  دوازده − 9 =