فاجعه بالا رفتن قیمت کاغذ چگونه رخ داد

  0
  79
  سیستم اتوماسیون اداری

  رئیس اتحادیه چاپخانه‌داران کشور گفت: ارز ۴۲۰۰ تومانی به سایر افرادِ خارج از صنعت چاپ تعلق گرفت و تخصیص ارز به بخش کاغذ هم با مدیریت‌های سراسر غلط به یک فاجعه قیمت کاغذ انجامید.

  به گزارش چاپ و نشر آنلاین به نقل از فارس  امروز، احمد ابوالحسنی رئیس اتحادیه چاپخانه‌داران کشور در برنامه زنده برنامه «تقاطع فرهنگ» به مشکلات و معضلات حوزه چاپ اشاره کرد و گفت: فعالان صنعت چاپ پس از کرونا ماهی یکبار تست می‌دادند که هزینه‌های اضافی را به آن‌ها تحمیل می‌کند.

  وی همچنین به گرانی ارز در شرایط سخت واردات مواد اولیه صنعت چاپ اشاره کرد و افزود: در این بخش بسیاری از کارگاه‌ها آسیب دیدند و رو به تعطیلی گذاشتند.

  ابوالحسنی با بیان اینکه ارز ۴۲۰۰ تومانی به سایر افرادِ خارج از صنعت چاپ تعلق گرفت و تخصیص ارز به بخش کاغذ هم با مدیریت‌های سراسر غلط به یک فاجعه بالا رفتن قیمت کاغذ انجامید، ادامه داد: در حوزه مقوا و صنعت بسته‌بندی و قیمت کاغذ گلاسه هم دچار مشکل شدیم.

  قیمت کاغذ و ارز 4200

  وی افزود: افراد اندکی برای واردات مواد اولیه صنعت چاپ ارز ۴۲۰۰ تومانی دریافت کردند، ولی محصولات وارد بازار نشد و اگر هم شد، مشکل قیمت کاغذ رخ داد و در نهایت مقوا با قیمت آزاد در اختیار مصرف کننده قرار گرفت.

  ابوالحسنی اصلی‌ترین اقدام را رفع موانع دانست و افزود: بسیاری از عزیزان مواد اولیه را با ارز آزاد وارد کردند، ولی باز هم قوانینی بر سر راه‌شان قرار داشت که هیچ منطق و اصولی دربر نداشت.

  رئیس اتحادیه چاپخانه‌داران تهران همچنین از کارشکنی‌هایی که با تعرفه گذاری، این صنف را به چالش کشید سخن گفت و اضافه کرد: موانع بسیاری در حوزه پلیمر و بسته‌بندی داریم.

  ابوالحسنی ادامه داد: تنها مواد اولیه که برای تولید آن در ایران به خودکفایی رسیده‌ایم، همین بسته‌بندی‌های پلیمری است، اما جای تاسف دارد که این هم با افزایش قیمت روبرو شده است.

  وی با اعلام اینکه رانت کنونی موجب شده چاپخانه‌داران به وارداتِ موادِ اولیه‌ای علاقه‌مند باشند که مشابه آن در کشور وجود دارد، خاطرنشان کرد: این مواد ۱۵ تا ۲۰ درصد ارزان‌تر در داخل به دست می‌آید. چنین رانتی در هیچ کشور دیگری وجود ندارد.

  بیشتر بخوانید:

  نوسانات قیمت کاغذ و افزایش قیمت نوشت افزار

  اما و اگرها درباره ی قیمت کاغذ

  کنترل گرانی کاغذ نیازمند توجه دولت است

   

  رئیس اتحادیه چاپخانه‌داران تهران با بیان اینکه برخی چاپخانه‌داران حتی هزینه مرکب را نمی‌گرفتند، گفت: ولی تعداد چاپخانه‌دارانی که زیر قیمت کار می‌کردند تا کسب و کارشان شلوغ و پر رفت و آمد جلوه کند، اندک بود.

  ابوالحسنی با بیان اینکه چنین چاپخانه‌دارانی کارهای خلاف را چاپ می‌کردند، افزود: این گروه‌ها جعبه‌های لوازم یدکی فیک یا مشکل‌دار را چاپ می‌کردند که البته قسمی از این‌ها مجوز هم نداشتند.

  مطلب قبلیعدم ثبات قیمت ها بلای جان صنعت چاپ کشور
  مطلب بعدیدلایل بالا رفتن قیمت کتاب کودک و نوجوان

  ارسال یک پاسخ

  لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
  لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

  یک + 6 =