عدم ثبات قیمت ها بلای جان صنعت چاپ کشور

  0
  74
  صنعت چاپ

   تنها چیزی که ما به‌عنوان تولیدکننده  صنعت چاپ به آن نیاز داریم، ثبات است. اکنون عدم ثبات قیمت‌ها است که باعث شده ما نتوانیم برآورد درستی از هزینه‌ها و میزان سود و زیان خود داشته باشیم.

  جواد ایومن درباره ی اوضاع کاری صنعت چاپ استان تهران به خبرنگار چاپ و نشر آنلاین گفت: در حال حاضر صنعت چاپ به دلایل شرایط اقتصادی به‌شدت ضعیف شده است، قیمت مواد اولیه و ملزومات چاپی همراه با نوسانات قیمت ارز مدام در حال بالا رفتن است.

  صنعت چاپ همانطور که می‌دانید مواد اولیه صنعت چاپ عمدتاً وارداتی هستند، یعنی بسیاری از آن‌ها را نمی‌توانیم در داخل کشور تولید کنیم از همین رو شاهد این هستیم که قیمت موادی همچون کاغذ، مقوا و مرکب در سال‌های اخیر سوار بر موج نرخ ارز، هر ساله سه الی چهار بار افزایش پیدا کرده‌اند. با افزایش قیمت مواد اولیه به‌طور معقول باید قیمت خدمات و تولیدات چاپی نیز افزایش پیدا کند اما این افزایش قیمت به دلایل مختلف صورت نگرفته است.

   

  بیشتر بخوانید:

  صنعت چاپ استان تهران نیازمند تعامل با دنیا است

  اجرای تعرفه قیمت صنعت چاپ برای مبارزه با فساد

  لزوم واگذاری بخشی از اختیارات صنعت چاپ به وزارت صمت

   

  صنعت چاپ و شرایط نامساعد کشور

  مدیرعامل مجتمع چاپ هدف نوین در ادامه بیان داشت: در حال حاضر چاپخانه‌ها برای آنکه بتوانند به فعالیت خود ادامه داده و هزینه‌های جاری را پرداخت کنند، از افزایش قیمت کالاها و خدمات چاپی که ارائه می‌دهند خودداری می‌کنند یعنی به دلیل رقابت بر سر بقا مجبور هستند با قیمت‌های پایینی که به‌هیچ‌وجه توجیه اقتصادی برایشان ندارد کار کنند تا بتوانند در این شرایط دوام بیاورند به امید آن‌که شاید اوضاع و شرایط اقتصادی کشور در آتیه کمی بهتر شود.

  وی همچنین اظهار داشت: امسال جدای از گرانی ناگهانی و بی‌سابقه قیمت ارز ما با مشکلات بیماری کرونا نیز دست‌به‌گریبان بودیم. بنده برای ادامه کار مجبور به تعدیل نیرو شدم و نیمی از کارکنانم را برخلاف میلم از کار برکنار کردم؛ چراکه ما در حال حاضر تنها با 30 درصد توانایی مجموعه به فعالیت ادامه می‌دهیم. ادامه‌ی کار برای سایر عزیزانی که در این بخش کار می‌کنند نیز به همین منوال است؛ سفارش‌ها کاهش چشمگیری داشته است.

  ما امروز هم از سایر شهرستان‌ها سفارش برای کار داریم اما نه به نسبت گذشته، هزینه‌های حمل‌ونقل بالا است و علاوه بر همه‌ی این‌ها در شهرستان‌ها هزینه‌های نهایی یک کار چاپی کمتر تمام می‌شود.

  ایومن در پایان افزود: به نظر بنده تنها چیزی که ما به‌عنوان تولیدکننده به آن نیاز داریم، ثبات است. اکنون عدم ثبات قیمت‌ها است که باعث شده ما نتوانیم برآورد درستی از هزینه‌ها و میزان سود و زیان خود داشته باشیم.

  ارسال یک پاسخ

  لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
  لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

  18 − پنج =