جنگ اوکراین و روسیه موجب نایابی کاغذ می شود

  0
  54
  جنگ اوکراین

  بخشی از تورم جهانی کاغذ مربوط به جنگ اوکراین است

  رئیس اتحادیه کاغذ و مقوا ادامه جنگ اوکراین را موجب اتفاقی دیگر در بازار کاغذ و احتمال نایاب شدن این محصول دانست.

  جنگ اوکراینبه گزارش چاپ و نشر آنلاین احمد شریفان در مصاحبه با برنامه «تقاطع فرهنگ» با اشاره به افزایش قیمت کاغذ بعد از ثبات نسبی که در دولت قبل گرفته بود، اظهار کرد: با توجه به تورم جهانی، قیمت این محصول بالا رفته است و درصد بالایی به جنگ اوکراین و روسیه مربوط می‌شود.

  وی با بیان این که عمده تولیدات کاغذ در این منطقه جغرافیایی بوده است و از سوی اتریش به شرق آسیا صادر می‌شود، اضافه کرد: در ایران نیز اتفاقی مشابه افتاده است.

  شریفان با ابراز تاسف برای ناشرانِ دست به قلم که امروز در بن بست قرار گرفته‌اند، افزود: مدیریت غلط توزیع کاغذ در کشور وجود دارد و لاین تولید کاغذ تحریر در داخل کشور نیز تعطیل است.  متاسفانه برای چاپ کتاب و انتشار، با بن بست قیمت رو به رو هستیم.

  جنگ اوکراینرئیس اتحادیه کاغذ و مقوا همچنین به ارزی اشاره کرد که به کاغذ تعلق گرفت ولی کالاهای دیگر با آن وارد کشور شد و در این راستا از دولت گلایه کرد که آقای رئیسی در پی آن است که دلار 4200 تومانی –که از روز اول به مردم تحمیل شد- را حذف کند.

  به گفته شریفان وزارت ارشاد نیز در این ماجرا دخیل است و در اکثر جلسات به تنها موردی که اشاره نمی‌کنند، اتحادیه کاغذ است. حتی کارگروهی تشکیل داده و افراد مد نظر خود را در صدر آن نشانده‌اند و هیچگاه با فعالان این صنف مشورت نکرده‌اند.

  وی خاطرنشان کرد: بنده به عنوان تاجر کاغذ، این محصول را وارد کشور می‌کنم ولی الباقی راه را وزارت ارشاد می‌رود و واردکننده نمی‌تواند تصمیمی درباره جنسِ خود بگیرد.

  بیشتر بخوانید: گران فروشان کاغذ و لزوم دخالت تعزیرات

  جنگ اوکراین و کاغذشریفان در این میان دلار 4200 تومانی را نیز معضلی دیگر دانست و تاکید کرد: مسئولان به جای اینکه متهم جلسه را حذف کنند، به اصل داستان توجه کرده‌اند و با دمیدن در بوق حذف دلار 4200 تومانی، این بلا را برای کاغذ فروشان ایجاد کرده‌اند.

  وی ادامه جنگ اوکراین را موجب اتفاقی دیگر در بازار کاغذ و احتمال نایاب شدن این محصول دانست و تصریح کرد: کاغذ تحریر 80گرم را بیش از یک میلیون تومان خریداری کردیم و این رویه که بخشی از علت آن جنگ اوکراین و روسیه است درست نیست.

  شریفان همچنین تاکید کرد که هنوز برخی محموله‌های کاغذ وارد کشور نشده ولی از هم اینک قیمت آن را افزایش داده‌اند. 

  مطلب قبلیرشد تجارت کشور در سال گذشته
  مطلب بعدیآغاز پرداخت وام بانک مرکزی برای تولید

  ارسال یک پاسخ

  لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
  لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

  نه + 3 =