اشتغال زایی در صنعت چاپ استان چهارمحال و بختیاری

  گفت و گو با احمد مبینی کارشناس حوزه چاپ اداره کل فرهنگ و ارشاد استان چهارمحال و بختیاری

  0
  54
  صنعت چاپ استان چهارمحال و بختیاری

  صنعت چاپ استان چهارمحال و بختیاری نیازمند نوسازی است؛ با این‌همه چاپخانه‌داران به دلیل مشکلات مالی قادر نیستند تا ماشین‌آلات خود را تعویض کنند. تسهیلات بانکی در این میان می‌توانند به کمک صنعت چاپ بیایند؛ ما نیز به‌عنوان ناظران این حوزه می‌توانیم چاپخانه‌دارانی که شرایط احراز تسهیلات را دارند به بانک‌های معرفی کنیم؛ در این راستا اقداماتی نیز انجام داده‌ایم اما کافی نبوده است.

  احمد مبینی کارشناس حوزه چاپ اداره کل فرهنگ و ارشاد استان چهارمحال و بختیاری درباره وضعیت صنعت چاپ استان به  چاپ و نشر آنلاین گفت: صنعت چاپ در چند سال اخیر دچار رکود فراوانی شده است و شیوع بیماری کرونا نیز به این وضعیت بیش از گذشته دامن زده؛ در یک دهه گذشته اقتصاد کشور به دلیل تحریم‌ها با مشکلات فراوانی مواجه شده است. این مسائل به‌طور مستقیم صنعت چاپ را تحت تأثیر قرار داده است. همان‌طور که می‌دانید مواد اولیه صنعت چاپ وارداتی است و قیمت آن از تأثیر و تأثرات روابط بین‌المللی بی‌نصیب نخواهد ماند.

  وی در ادامه اظهار داشت: یکی از مشکلات چاپخانه‌داران مسئله بیمه آن‌ها است. این عزیزان مجبور هستند بیمه خود و کارکنانشان را به‌صورت آزاد پرداخت کنند؛ به این معنا که باید برای هر نفر چیزی در حدود 800 الی 900 هزار تومان هزینه بیمه بپردازند که با توجه به شرایط اقتصادی حال حاضر هزینه سنگینی است.

  بیشتر بخوانید:دیدار از چاپخانه داران و پیشکسوتان صنعت چاپ استان قزوین 

  صنعت چاپ استان چهارمحال و بختیاری و نوسازی

  کارشناس حوزه چاپ اداره کل فرهنگ و ارشاد استان چهارمحال و بختیاری افزود: صنعت چاپ استان چهارمحال و بختیاری نیازمند نوسازی است؛ با این‌همه چاپخانه‌داران به دلیل مشکلات مالی قادر نیستند تا ماشین‌آلات خود را تعویض کنند. تسهیلات بانکی در این میان می‌توانند به کمک صنعت چاپ بیایند؛ ما نیز به‌عنوان ناظران این حوزه می‌توانیم چاپخانه‌دارانی که شرایط احراز تسهیلات را دارند به بانک‌های معرفی کنیم؛ در این راستا اقداماتی نیز انجام داده‌ایم اما کافی نبوده است. نه تعداد وام‌ها کافی است و نه مقداری که به آن اختصاص داده‌اند.

  وی همچنین اظهار داشت: ما چاپخانه‌ای در استان داریم که کار صادرات به عمان و عراق انجام می‌دهد و چاپخانه‌ای نیز داریم که در هزینه‌های روزمره هم مانده است. باید در این زمینه دولت ورود پیدا کند و با تدابیر صحیح دولتی چاپخانه‌های این‌چنینی را از ورشکستگی نجات دهد. مسئله دیگر این چاپخانه‌ها تداخل شغلی است که بین دفاتر فنی و تبلیغاتی و کار چاپخانه‌داران ایجادشده است، این‌ها مسائلی است که باید با برنامه ریزی به حل آن ها اقدام کرد.صنعت چاپ استان چهارمحال و بختیاری

  مبینی در پایان افزود: صنعت چاپ استان چهارمحال و بختیاری یک صنعت اشتغال‌زا است؛ با وجود یک چاپخانه تعداد زیادی خانواده می‌توانند اموراتشان را اداره کنند اما به شرطی که مسئولان بتوانند با تدابیر صحیح به حیات چاپخانه‌ها کمک کنند.

  مطلب قبلیچهارمین همایش دانش و نوآوری در صنعت چوب و کاغذ برگزار می شود
  مطلب بعدیاستفاده از بستر بلاکچین و ارزهای دیجیتال در نمایشگاه چاپ و بسته بندی دوبی

  ارسال یک پاسخ

  لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
  لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

  1 × 5 =