بی‌ثباتی اقتصادی مهم‌ترین مشکل صنعت چاپ

  0
  85
  مهم‌ترین مشکل صنعت چاپ

  مهم‌ترین مشکل صنعت چاپ نوسانات قیمت و نبود ثبات در بازار است، این موضوع باعث می شود تا ما نتوانیم تخمین بزنیم با قبول یک کار چاپی در سود هستیم یا در زیان.

  سهیل قلعه‌ای مدیر مجموعه چاپی سپهر است، این مجموعه از سال 1343 فعالیت خود را در حوزه چاپ آغاز کرده است، وی از نسل دومی است که عمر خود را صرف صنعت چاپ استان زنجان کرده‌اند. چاپ سپهر در رسته بسته‌بندی و نشر کتاب فعالیت دارد.

  مهم‌ترین مشکل صنعت چاپ

  او درباره اوضاع‌واحوال این روزهای صنعت چاپ به خبرنگار چاپ و نشر گفت: در حال حاضر صنعت چاپ در استان زنجان به دلایل مختلفی دچار رکود فراوانی شده است. ما در استان چندین چاپخانه بزرگ داشتیم که متأسفانه به دلایل شرایط بد اقتصادی مجبور به تعطیل کردن واحدهای خود شدند. 

  قلعه‌ای در ادامه بیان داشت: خانواده قلعه‌ای از قدیم‌الایام در حوزه چاپ فعالیت دارند، چاپخانه‌های سپهر، آرمان و چاپ نگارستان مجموعه‌هایی هستند که توسط خانواده قلعه‌ای در زنجان اداره می‌شوند. با وجود آن که ما مدت‌ها در زمینه‌ی چاپ فعالت داریم، اجاره ملک نداریم و بدهی بابت تهیه دستگاه نیز بر دوشمان نیست اما بااین‌حال این روزها به دلیل شرایط بد اقتصادی مجبور به تعدیل نیرو شده‌ایم. چاپخانه‌های دیگر استان زنجان نیز وضعیتی به همین منوال دارند و همان‌طور که اشاره کردم عده‌ای از همکاران حتی مجبور به تعطیلی شده‌اند.

  بیشتر بخوانید:

  تجلیل از کارگران در بیستمین جشنواره روز ملی صنعت…

  ایجاد امکانات ویژه برای تولیدکنندگان حوزه چاپ

  صدور پروانه فعالیت مرکز کارآموزی بین کارگاهی اتحادیه صنف…

  حادثه در چاپخانه و سقوط دو دستگاه چاپ بر اثر رانش زمین

  مدیر چاپ سپهر مهم‌ترین مشکل صنعت چاپ استان زنجان را گرانی بی‌سابقه مواد اولیه عنوان کرد و اظهار داشت: یکی از مهم‌ترین مشکل صنعت چاپ ما گرانی و کمبود مواد اولیه صنعت چاپ است.

  برای مثال زینک که یکی از اقلام موردنیاز تولیدات چاپی است از ابتدای بهار امسال تا به امروز با افزایش قیمت باور نکردنی روبرو بوده است. ابتدای امسال قیمت زینک یک ورقی 9 هزار تومان بود، در حال حاضر به قیمت 26 هزار تومان در بازار معامله می‌شود و قیمت زینک دو ورقی نیز به 46 هزار تومان افزایش یافته است. یکی از چاپخانه‌های ما در زمینه بسته‌بندی دستمال‌کاغذی فعالیت داشت اما کارخانه‌های تولیدی دستمال‌کاغذی به دلیل گران تمام شدن بسته‌های کاغذی و مقوایی این نوع بسته‌بندی را به‌طورکلی حذف کرده و نایلون را جایگزین آن کرده‌اند.

   مهم‌ترین مشکل صنعت چاپ

  افزایش قیمت ناگهانی و غیرمنطقی مواد اولیه تأثیرات منفی زیادی بر صنعت چاپ کشور به‌عنوان یک صنعت تولیدی دارد و ما نیز قادر نیستیم تا با چنین شرایطی به وظیفه خود به‌عنوان تولیدکننده به‌درستی عمل کنیم.

  وی در همین باره افزود: نوسانات قیمت و نبود ثبات در بازار باعث می‌شود تا ما نتوانیم تخمین بزنیم با قبول یک کار چاپی در سود هستیم یا در زیان. از سویی یکسری از مشتری‌های ما ادارات دولتی هستند که متأسفانه در اجرای تعهدات خود کوتاهی می‌کنند برای مثال شما به‌عنوان یک کارمند انتظار دارید تا سر ماه حقوق خود را دریافت کنید اما شش ماه می‌گذرد و هیچ وجهی دریافت نمی‌کنید، این مسئله شما را دلسرد می‌کند و از ادامه کار باز می‌دارد.

  بسیاری از اداره‌های دولتی که ما با آن‌ها کار کرده‌ایم بعد از گذشت قریب به چندین سال هنوز اجرت کارهایشان را پرداخت نکرده‌اند، در خود شهر زنجان بیمارستانی هست که کارهای چاپی‌اش را مجموعه ما انجام می‌داد، در حال حاضر قریب به 400 میلیون به ما مقروض است اما همچنان بدهی‌اش را پرداخت نکرده است.

   مهم‌ترین مشکل صنعت چاپ

  سهیل قلعه‌ای در خصوص میزان سفارش‌های چاپی در استان زنجان بیان داشت: در استان زنجان سفارش وجود دارد و ما از شهرهای مجاوری همچون تبریز و قزوین نیز سفارش کار داریم. دولت نیز سایتی به نام سایت ستاد راه‌اندازی کرده است و کسانی که به کارهای چاپی نیاز دارند می‌توانند با مراجعه به آن و سبک ‌سنگین کردن قیمت‌ها سفارش‌های چاپی خود را به چاپخانه موردنظر بدهند، به‌این‌ترتیب ما از سایر استان‌ها نیز سفارش‌های چاپی داشته‌ایم اما همان‌طور که عرض کردم مهم‌ترین مشکل صنعت چاپ بی‌ثباتی قیمت‌های مواد اولیه است که باعث فلج شدن صنعت چاپ‌شده است و این نه تنها در زنجان بلکه در سایر استان‌ها نیز مشهود است.

  مطلب قبلیمجتمع چاپ هودیس پارس؛ تخصص و ابتکار؛ انگیزه و پشتکار
  مطلب بعدیکسب مهارت های نوین در دوره پسا کرونا

  ارسال یک پاسخ

  لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
  لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

  پانزده − سه =

  این سایت توسط reCAPTCHA و گوگل محافظت می‌شود حریم خصوصی و شرایط استفاده از خدمات اعمال.