ناوگان صنعت چاپ کشور نیازمند تسهیلات و حمایت

  0
  88
  ناوگان صنعت چاپ کشور

  فعالان صنعت چاپ معتقدند که خطر فرسودگی ناوگان صنعت چاپ کشور بسیار جدی است و برای بازسازی، نیازمند تسهیلات و حمایت‌های دولتی هستند اما این امر به علت نبود متولی مشخص تاکنون میسر نشده است.

  به گزارش چاپ و نشر آنلاین به نقل از تسنیم‌، یکی از مشکلات جدی صنعت چاپ در 10 سال گذشته فرسودگی ناوگان صنعت چاپ کشور بوده است‌، مشکلی که حالا تبدیل به معضل شده و هم در کمین تولید داخل و هم در کمین صادرات است.

  با چند برابر شدن نرخ ارز در چند سال گذشته دست صاحبان این صنعت از ماشین ‌آلات خارجی کوتاه شده است. مقرون به صرفه نبودن سرمایه‌ گذاری چند میلیون یورویی برای واردات یک دستگاه چاپ موجب شده تا بیش از گذشته شاهد فرسودگی دستگاه ‌های صنعت چاپ در کشور باشیم.

  فرسودگی ناوگان صنعت چاپ کشور در سال ‌های اخیر و نیافتن راهکاری برای برون رفت از آن موجب شده امروز بیش از 85 درصد دستگاه‌‌ های چاپ فرسوده شوند، یک چاپخانه‌ دار برای خرید یک دستگاه چاپ پنج رنگ معمولی باید حداقل 20 میلیارد تومان هزینه کند،‌ این پول با اجرت ‌های پایین چاپ  20 سال طول می ‌کشد تا به جیب چاپخانه ‌دار بازگردد،‌ چه کسی حاضر است چنین سرمایه‌ گذاری‌ انجام دهد؟ اما چاره کار چیست؟ رها کردن موضوع؟ یا سرمایه‌ گذاری در این بخش و توسعه ناوگان صنعت چاپ کشور با کمک تسهیلات بانکی؟.

  فعالان صنعت چاپ در این زمینه معتقدند که چون این صنعت متولی مشخصی ندارد و در سال‌های گذشته بین وزارت ارشاد و وزارت صمت پاس‌کاری شده است،‌ حمایت‌های دولتی از آن بسیار اندک و در حد صفر بوده است،‌ شاید اگر تسهیلاتی برای نوسازی در نظر گرفته می‌شد امروز این صنعت وضعیتی متفاوت داشت.

  عدم حمایت های لازم از سوی ارشاد

  ناوگان صنعت چاپ کشوراحمد ابوالحسنی، رئیس اتحادیه چاپخانه‌ داران تهران، در این زمینه گفت: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در حال حاضر هم متولی صنعت نشر کشور و هم متولی صنعت چاپ است‌، وزارت ارشاد در مقام متولی از صنعت نشر و ناشران حمایت ‌های لازم را دارد‌، اما در بخش چاپ این حمایت‌ ها وجود ندارد،‌ ما در اتحادیه چاپخانه ‌داران تهران به دنبال جلب حمایت ‌های وزارت ارشاد به عنوان متولی هستیم.

  وی با اشاره به دیدار فعالان صنعت چاپ با وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و طرح مسائل و مشکلات در همان روزهای ‌نخست فعالیت دولت‌، افزود:‌ قرار بود جلسه ‌ای میان وزارت ارشاد و وزارت صنعت برگزار شود و مشکلات صنعت چاپ احصا شود. اما تاکنون خبری از این موضوع نشده است‌، البته دولت درگیر و دار مسائل و چالش ‌های بسیاری است و طبیعتاً جامعه فعالان چاپ این موضوع را درک می‌ کند و همچنان منتظر است تا شرایط فراهم شود.

   وی در پاسخ به این پرسش که متولی اصلی صنعت چاپ ارشاد یا وزارت صنعت است، گفت: قانون به صراحت می‌ گوید، متولی صنعت چاپ، وزارت ارشاد است. دولت قبل به ‌دنبال این بود که چاپ زیر مجموعه وزارت صمت باشد،‌ تلاش‌ هایی نیز کرد و البته حمایتی از چاپ نیز انجام نمی ‌شد. اما دوستان در وزارت ارشاد اکنون نظرشان کاملاً بر عکس است،‌ ما هم مخالفتی نداریم اما صنف اکنون نیازمند حمایت است. حمایت مدنظر ما احقاق حق صنعت چاپ است که باید توسط متولی انجام شود.

  وی ادامه داد:‌ از جمله مطالبات ما توجه به بحث فرسودگی ناوگان صنعت چاپ کشور است،‌ ناوگان چاپ نیازمند بازسازی است،‌ برای این بازسازی نیازمند تسهیلات هستیم و چون چاپ عضو وزارت صمت و صنایع نیست،‌ نمی ‌تواند از تسهیلات و حمایت ‌های صنایع دیگر بهره‌مند شود. از سوی دیگر، قیمت حداقلی برای یک ماشین چاپ یک میلیون یورو است‌، بنابراین ناوگانی که قرار است به‌روز شود باید مورد حمایت قرار گیرد.

  رئیس اتحادیه چاپخانه ‌داران تهران تصریح کرد:‌ یکی از موضوعات دیگر مدنظر ما رفع مشکلات بیمه و تأمین اجتماعی است،‌ معافیت حق بیمه کارفرما تا پنج نفر مدت‌هاست متوقف شده و در مواردی اعلام شده که اصل به ماسبق نیز قرار است انجام شود که این موضوع را بسیار پیچیده می‌کند. قضیه مالیات است بیمه تأمین احتماعی است که می ‌گوید هر مجموعه ‌ای تا پنج نفر معاف از حق بیمه کارفرماست؛ الآن قانون می ‌گوید نه معافیت وحود ندارد. دولت مصوب و اعلام کرده است که رسماً می خواهد اصل به ماسبق هم بکند.

  ابوالحسنی اضافه کرد: از دیگر مطالبات ما کاغذ است‌، در دولت قبل نیز این را مطرح کردیم و گفتیم که روش صحیح این است که کاغذ دولتی در اختیار چاپخانه ‌دار قرار گیرد و ناشر بنا به سهیمه اعلامی بتواند از کاغذ موجود در چاپخانه استفاده کند. در این روش سوء استفاده نیز به حداقل می‌رسد و کاغذ سر از بازار آزاد در نمی‌آورد. مشابه آنچه که در واردات زینک دولتی توسط اتحادیه ‌های صنفی در بخش چاپ انجام شد.

  وی در پایان ادامه داد: صنعت چاپ امروز بیش از هر زمان دیگری نیازمند حمایت است تا بتواند مسیری را که در شکوفایی طی سال‌های اخیر به زحمت و دشواری پیموده است، ادامه دهد. مسیر پر افت و خیز برای واردات ماشین ‌آلات صنعت چاپ و نوسازی در این زمینه، دغدغه اهالی دیگر چاپ نیز هست و بارها بر آن تأکید شده است.

  ناوگان صنعت چاپ کشور با 3 برابری تسهیلات بانکی

  ناوگان صنعت چاپ کشورعلی مغانی، رئیس اتحادیه چاپخانه‌ داران خراسان، نیز در زمینه فرسودگی ناوگان صنعت چاپ کشور معتقد است:‌ در چند سال گذشته هیچ اقدامی برای نوسازی ماشین ‌آلات صنعت چاپ انجام نشده است،‌ حتی یک قطعه برای ماشین ‌آلات چاپ وارد نشده است،‌ اگر قرار باشد که ما قطعه ‌ای وارد کنیم باید گشایش اعتبار انجام شود،‌ این گشایش اعتبار هم باید از کانال بانک مرکزی انجام شود که ماه‌ ها طول می‌ کشد‌، اگر بدون گشایش اعتبار هم اقدامی کنیم‌، در گمرک آلمان دچار مشکل خواهیم شد. پس چگونه باید این قطعه را وارد کرد؟ناوگان صنعت چاپ کشور

  بیشتر بخوانید: نوسازی ناوگان صنعت چاپ و عدم حمایت ارشاد

  وی افزود: برای واردات ماشین ‌آلات چاپ ما نیازمند ارز دولتی نیستیم‌، ما می ‌گوییم زیرساخت‌ ها را فراهم کنید‌، تا ما بتوانیم ماشین آلات را وارد کنیم. البته باید توجه داشت ماشین ‌آلاتی که قبلاً با ارز 10 هزار تومانی وارد می ‌شد، اکنون با ارز 30 هزار تومانی باید وارد شود؛ بنابراین ما نیازمند به سه برابر شدن تسهیلات بانکی در این خصوص  هستیم؛ تسهیلاتی که بازپرداخت آن‌ باید بلند مدت باشد.

  ارسال یک پاسخ

  لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
  لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

  پانزده + سیزده =