ناوگان صنعت چاپ کشور فرسوده است

  گفت و گو با حسین کیان‌احمدی مدیر چاپخانه صنوبر

  0
  92
  ناوگان صنعت چاپ

  ناوگان صنعت چاپ کشور هر روز بیشتر فرسوده می‌شود و به دلیل افزایش قیمت ارز واردات ماشین‌آلات چاپی امکان‌پذیر نیست.

  حسین کیان‌احمدی مدیر چاپخانه صنوبر درباره ی وضعیت صنعت چاپ به خبرنگار چاپ و نشر آنلاین گفت: صنعت چاپ استان تهران در یکی دو سال اخیر وضعیت چندان خوبی نداشت. مهم‌ترین مشکلی که فعالان این صنعت با آن درگیر هستند مسئله قیمت کالاها و خدمات چاپی است. در چند سال اخیر تورم به شکل بی‌سابقه‌ای بالا رفته و به میزان آن قیمت‌های کالا و خدمات دیگر نیز افزوده شده است، در این بین اما دستمزد تولیدات و خدمات چاپی با افزایش تورم بالا نرفته است. وضعیت برای فعالان این حوزه طوری شده که هزینه‌های تولید کار به سختی تأمین می‌شود.

  وی در ادامه بیان داشت: همان‌طور که می‌دانید مواد اولیه برای تولید در صنعت چاپ یعنی مرکب، کاغذ، فیلم و… وارداتی هستند، در حال حاضر که قیمت ارز در حال افزایش است واردات این کالاها برای ما بسیار گران تمام می‌شود و این در صورتی است که ما کالاهای تولیدی خود را با ریال به فروش می‌رسانیم.

  ناوگان صنعت چاپ نیازمند تجهیز و به روزرسانی 

  مدیرعامل چاپ صنوبر افزود: هم‌اکنون سفارش کار وجود دارد اما با توجه به مواردی که عرض کردم این نوع کار کردن برای ما سودی به همراه ندارد؛ برای مثال ما باید 10 ریال کار کنیم و 11 ریال بفروشیم تا یک ریال سود کنیم و بتوانیم روی این میزان سود حساب کنیم. در شرایط کنونی بعضی از همکاران برای آنکه کار داشته باشند حاضرند با قیمت‌های غیرمعقول سفارش بگیرند تا حداقل بتوانند هزینه‌هایشان را تأمین کنند که این در وهله‌ی اول به ضرر خودشان و در نهایت به زیان صنف تمام می‌شود.

  کیان‌احمدی افزود: ناوگان صنعت چاپ کشور هر روز بیشتر فرسوده می‌شود و به دلیل افزایش قیمت ارز واردات ماشین‌آلات چاپی نیز امکان‌پذیر نیست. مجموعه ما پیش از این هرچند سال یک‌بار دستگاه‌های چاپ به‌روزی وارد کشور می‌کرد اما در چند سال اخیر و با گران شدن ارز دیگر نمی‌توانیم ماشین جدیدی به مجموعه اضافه کنیم، این در مورد مجموعه‌های دیگر نیز صدق می‌کند؛ با این قیمت دلار دیگر کسی نمی‌تواند در این بخش سرمایه‌گذاری کند. در حال حاضر چاپخانه‌ها مجبورند با دستگاه‌های قدیمی کار کنند و به این ترتیب از کیفیت کار کم می‌شود.

  بیشتر بخوانید:

  صنعت چاپ نیازمند یک اتحادیه قویتعرفه جدید خدمات چاپی اعلام شد

  زمان برگزاری بیست و هشتمین نمایشگاه چاپ تهران مشخص شد

  محمد کیان ‌احمدی؛ از چهر تا صنوبر

  مطلب قبلیبررسی عملکرد پلیت های دیجیتالی
  مطلب بعدینگاه استراتژیک به اهمیت کاغذ

  ارسال یک پاسخ

  لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
  لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

  8 − 4 =