شرایط بقا برای صنعت چاپ استان کرمان/ برخورد قانونی با قیمت‌شکنان

  0
  61
  تأثیر نوسانات ارزی

  کار برای صنعت چاپ استان کرمان وجود دارد اما زمانی که کارشان توسط مراکز دیگری انجام می‌شود و نمی‌توانند هزینه‌هایشان را تأمین کنند، امکان بقای خود را از دست می‌دهند.

  به گزارش چاپ و نشر آنلاین، چاپخانه‌ی ابراهیم یکی از مراکز چاپی باسابقه‌ی صنعت چاپ استان کرمان است. این چاپخانه جزو معدود مکان‌هایی است که از 130 سال پیش تابه‌حال همچنان در این حوزه فعال بوده و به دست چاپخانه‌داران مختلفی اداره شده است.

  در این چاپخانه‌ی قدیمی دستگاه‌های چاپی از گذشته‌های دور به یادگار مانده است که هنوز به همان خوبی سالیان گذشته کار می‌کنند و نشان می‌دهد که این استان قریب به 100 سال است که در این حوزه فعال است؛ جا دارد تا چنین دستگاه‌هایی از سمت دولت خریداری شده و به موزه سپرده شود تا نشانگر تاریخی باشند که صنعت چاپ در کشور ما پشت سر گذاشته است.

  صنعت چاپ استان کرمان

  حسین بشکوهی مدیر چاپ ابراهیم درباره وضعیت صنعت چاپ استان کرمان به خبرنگار چاپ و نشر گفت: وضعیت صنعت چاپ استان کرمان چندان مطلوب نیست. در یکی دو سال اخیر نیز به دلیل مسائل مربوط به تحریم و مشکل بیماری کرونا روز به روز شاهد بدتر شدن وضعیت چاپخانه‌های استان هستیم؛ اما یکی از مهم‌ترین مشکلات استان ما به وجود آمدن عکاسی‌ها و کانون تبلیغاتی‌هایی است که با داشتن یکی دو دستگاه دیجیتال کارهای مربوط به چاپخانه را انجام می‌دهند.

  صنعت چاپ استان کرمانهمان‌طور که می‌دانید یک چاپخانه به‌خصوص در این دوران سخت اقتصادی هزینه‌های زیادی متحمل می‌شود، حقوق و بیمه کارمندان از یک‌سو و مشکلات مربوط به دریافت مجوز و درگیری با اداره مالیات و پرداخت مالیات بر ارزش‌افزوده از سوی دیگر؛ متأسفانه مراکزی همچون عکاسی‌ها و یا چاپ و تکثیری‌ها بدون داشتن مجوز اقدام به گرفتن کارهای چاپخانه‌ها می‌کنند و این موضوع باعث بیکاری و تعطیلی مجموعه‌های چاپی می‌شود، تعطیلی چاپخانه‌ها نیز سبب بیکاری کارگران متأهلی می‌شود که خرج یک خانواده را بر عهده‌دارند.

  بیشتر بخوانید:

  افزایش قیمت زینک و داروی ظهور

  برگزاری نخستین کارگاه آموزشی چاپ در گیلان

  استقبال از نهمین نمایشگاه چاپ دیجیتال و نشر رومیزی

   انتقاد فعالان صنعت چاپ و بسته‌بندی از دولت

   

  وی در ادامه بیان داشت: کار برای صنعت چاپ استان کرمان وجود دارد اما زمانی که کارشان توسط مراکز دیگری انجام می‌شود و نمی‌توانند هزینه‌هایشان را تأمین کنند، امکان بقای خود را از دست می‌دهند.

  صنعت چاپ استان کرمانبشکوهی افزود: اداراتی که مسئولیت صدور مجوز برای چاپخانه‌ها و مراکز تبلیغاتی را بر عهده‌دارند باید این موضوع را در نظر داشته باشند که آیا آن منطقه کشش آن میزان از چاپخانه و یا مرکز تبلیغاتی را دارند یا خیر؛ نباید این‌طور باشد که هرکسی از راه رسید و با هر قیمتی که خواست بتواند در این بخش مشغول به کار شود، باید نظارت درستی در این مورد از سوی مسئولان مربوط انجام شود.

  وی در پایان گفت: یکی دیگر از مشکلات صنعت چاپ استان کرمان نبود قیمت مشخص برای انجام کار است. به‌این‌ترتیب که یکسری از کسانی که تازه از راه رسیده‌اند کارها را با قیمت پایین‌تر از حد معمول انجام می‌دهند و درنتیجه هم به خودشان و هم به مجموعه‌های دیگر ضرر وارد می‌کنند. کاری که مسئولان می‌توانند انجام دهند، برخورد قانونی با این مراکز و افراد است.

  ارسال یک پاسخ

  لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
  لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

  هجده + هفده =