صنعت چاپ استان کرمان در رکود نسبی

  0
  72
  اتحادیه چاپ سمنان

  مسئولان استان صنعت چاپ استان کرمان باید یک الزام منطقی به وجود بیاورند که ادارات و بخش‌های دولتی کارهای چاپی خود را به چاپخانه‌های داخلی استان بسپارند.

  به گزارش چاپ و نشر آنلاین، داود دعاگو از چاپخانه‌داران بزرگ صنعت چاپ استان کرمان است. مجموعه وی که از سال 1386 فعالیت خود را آغاز کرده است مجهز به جدیدترین دستگاه‌های چاپی حوزه بسته‌بندی است و جزو بزرگ‌ترین مجموعه‌های چاپ و بسته‌بندی کرمان محسوب می‌شود.

  وی درباره‌ی وضعیت صنعت چاپ استان کرمان به خبرنگار چاپ و نشر گفت: صنعت چاپ امروز از شکل گذشته‌اش که تنها به چاپ کتاب و روزنامه اختصاص داشت فاصله گرفته است و روزبه‌روز قرابت بیشتری با صنعت بسته‌بندی پیدا می‌کند. همان‌طور که می‌دانید هر ماده‌ای که تولید می‌شود برای آن‌که بتواند در اختیار مصرف‌کننده قرار بگیرد باید در یک بسته‌بندی مناسب عرضه شود تا مقبولیت یابد، در حال حاضر 5 درصد از کار چاپ به نشر اختصاص‌یافته و باقی در ید قدرت صنایع بسته‌بندی است.

   

  صنعت چاپ استان کرمان

  در استان کرمان صنعت ضعیف است، به‌جز صنایع بزرگی همچون معادن و خودروسازی ما صنایع خرد اندکی داریم. صنعت چاپ نیز وابسته به همین صنایع خرد است و درنتیجه این حوزه در استان کرمان از قوت چندان بالایی برخوردار نیست.

  بیشتر بخوانید:

  صدور مجوز برای فعالان حوزه چاپ و نشر تسهیل شد

  تامین مواد اولیه صنعت چاپ، دغدغه هیئت مدیره جدید

  تابلوهای شهری موجب اعتماد به اماکن عمومی می شود

  بروز آسیب جدی به صنعت چاپ با شیوع کرونا

   

  وی در ادامه بیان داشت: یکی از مشکلات اساسی در صنعت چاپ استان کرمان ما این است که دولت هیچ‌گاه حمایت‌های لازم از تولیدکنندگان را به عمل نمی‌آورد؛ به قولی تولیدکنندگان در روغن خودشان سرخ می‌شوند تا از بین بروند. در بخش نشر و کتاب و کاغذ متأسفانه چاپخانه‌های ما به دلیل عدم‌حمایت نتوانسته‌اند از دستگاه‌های جدید و مدرن آن‌چنان‌که باید برخوردار باشند و از طرف دیگر فرهنگی در استان ما مسبوق به سابقه است که کار خودی را خیلی نمی‌پسندند! کارها از استان خارج‌شده و در استان‌های دیگر به انجام می‌رسد.

  عمدتاً کارهای چاپی استان کرمان در استان‌های دیگری همچون اصفهان و قم انجام می‌پذیرد؛ البته وقتی خود استان نتواند کارها را به‌خوبی انجام دهد مسلماً سفارش‌های از آن خارج می‌شوند. گله اینجا از مسئولان استان است که اگر کارها را به داخل هدایت می‌کردند تا توان و بنیه مالی چاپخانه‌ها بالاتر برود و بتوانند دستگاه‌های به‌روز تهیه کنند این مشکل قابل‌حل بود؛ بنابراین صنعت چاپ در استان کرمان نه در حال رشد است و نه رو به افول، می‌توان گفت که ما در یک رکود نسبی به سر می‌بریم.

  دعاگو یکی از مشکلات صنعت چاپ استان کرمان را قوی نبودن صنایع  دانست و افزود: بیشتر کارهایی که در حوزه بسته‌بندی انجام می‌شوند مربوط به بخش کشاورزی هستند و اگر این بخش تعطیل شود کار ما هم می‌خوابد.

  مدیر چاپخانه حروف باران در خصوص بهتر کردن وضعیت چاپ استان کرمان بیان داشت: مسئولان استان باید یک الزام منطقی به وجود بیاورند که ادارات و بخش‌های دولتی کارهای چاپی خود را به چاپخانه‌های داخلی استان بسپارند. در بخش خصوصی مسلماً نمی‌توان الزامی ایجاد کرد اما می‌توان در بخش دولتی یکسری اقدامات مؤثری در این زمینه انجام داد. باید ادارات را مستقیماً به گرفتن قیمت از چاپخانه‌ها مجبور کنند. به‌این‌ترتیب بخش چاپ و نشر تقویت خواهد شد. از طرف دیگر اگر دولت در بخش چاپ و بسته‌بندی نیز از ما حمایت کند ما می‌توانیم توانایی‌هایمان را ارتقا دهیم. حمایت‌های مسئولین استان کرمان کم است.

  وی در پایان افزود: اگر حمایت‌های دولتی از این صنعت صورت بگیرد و کارها از استان خارج نشوند می‌توان به آینده صنعت چاپ استان کرمان امیدوار بود.

  ارسال یک پاسخ

  لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
  لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

  13 − سیزده =