رکود در صنعت چاپ استان یزد موقتی است

  گفت و گو با سعید شیشه بری رئیس گروه فرهنگی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان یزد

  0
  69
  صنعت چاپ کردستان

  صنعت چاپ ازجمله صنایعی است که روزبه‌روز در حال تغییر است. ما هر سال نسبت به سال گذشته شاهد نوآوری‌ها و ابتکارات جدیدی در این حوزه هستیم اما صنعت چاپ استان یزد به دلیل مشکلات اقتصادی در چند سال اخیر از به‌روزرسانی دانش خود در این رشته عقب‌ مانده است.

  به گزارش چاپ و نشر آنلاین، سعید شیشه‌بری رئیس گروه فرهنگی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان یزد درباره‌ وضعیت چاپ این استان بیان داشت: صنعت چاپ استان یزد در طی چند سال گذشته روند رو به صعود خوبی را پشت سر گذاشته و تعدادی از چاپخانه‌ها نیز اقدام به واردکردن دستگاه‌های جدیدی به استان کرده بودند؛ اما متأسفانه با اجرا شدن تحریم‌های جهانی علیه ایران و همچنین شیوع بیماری کرونا در سالی که گذشت صنعت چاپ در استان یزد در یک رکود اساسی فرو رفته است.

  نمی‌توان گفت که صنعت چاپ در این استان سیر نزولی پیدا کرده اما فعلاً در رکود به سر می‌برد. مردم استان یزد انسان‌های ذاتاً حسابگری هستند و بازار نیز در حال حاضر از بی‌ثباتی شدیدی رنج می‌برد به همین دلیل است که فعلاً دست نگه داشته‌اند تا بازار برای سرمایه‌گذاری بستر مناسب‌تری پیدا کند. با این‌ حال اما یکسری چاپخانه‌ها با اضافه کردن دستگاه‌های جدید اقدام به تکمیل مجموعه خود کردند.

  صنعت چاپ استان یزد نیازمند نوسازی

  وی در ادامه یکی از مهم‌ترین معضلات صنعت چاپ در استان یزد را نداشتن یک اتحادیه مستقل چاپ دانست و عنوان کرد: از زمان ورود دستگاه‌های چاپ سربی به استان ما چیزی در حدود 100 سال می‌گذرد با این ‌حال اما استان یزد هنوز یک اتحادیه مستقل ندارد تا بتواند از حق‌وحقوق این صنف دفاع کند و به بیان مشکلات و مطالبات این صنعت اشتغال‌زا و درآمدزا بپردازد.

  شیشه‌بری افزود: صنعت چاپ ازجمله صنایعی است که روزبه‌روز در حال تغییر است. ما هر سال نسبت به سال گذشته شاهد نوآوری‌ها و ابتکارات جدیدی در این حوزه هستیم اما صنعت چاپ استان یزد به دلیل مشکلات اقتصادی در چند سال اخیر از به‌روزرسانی دانش خود در این رشته عقب‌ مانده است.

  بیشتر بخوانید:

  شناسایی واحدهای متخلف چاپی توسط بازرسان اتحادیه

  باز کردن گره‌های کور صنعت چاپ به دست دولت

  تعرفه قیمت چاپ زیر ذره بین

   

  رئیس گروه فرهنگی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان یزد در ادامه بیان داشت: ناوگان چاپی استان یزد نیاز شدیدی به آموزش نیروهای کارآمد و به‌روزرسانی دستگاه‌های چاپی خود دارد؛ با این ‌حال اما بعضی از چاپخانه‌های استان یزد به‌خصوص در بخش فلکسو از توانایی‌های بسیار خوبی برخوردار هستند. برندهای مشهوری در زمینه مواد غذایی و محصولات آرایشی و بهداشتی با مجموعه‌های چاپی استان یزد همکاری می‌کنند؛ در این مورد حتی استان یزد با کشورهای همسایه نیز همکاری دارد. در رسته چاپ دیجیتال نیز خدمات خوبی به مشتریان خود ارائه می‌دهند اما در بخش چاپ افست دچار ضعف هستیم.

  وی در پایان اظهار داشت: به آینده صنعت چاپ استان یزد امیدوار هستم. انشا الله با از بین رفتن بیماری کرونا و برطرف شدن تحریم‌ها صنعت چاپ استان یزد نیز از رکود بیرون خواهد آمد. با رونق گرفتن صنعت چاپ استان یزد و افزایش توانایی‌های چاپخانه‌داران این منطقه از بیرون رفتن کارهای چاپ از این استان جلوگیری می‌شود و روزبه‌روز شاهد شکوفایی این حوزه خواهیم بود.

  مطلب قبلی«تجارت جنگ است»؛ تغییر دنیای کسب ‌و کار با تاکتیک های جنگی
  مطلب بعدیتغییر دوباره قیمت کاغذ تحریر

  ارسال یک پاسخ

  لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
  لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

  13 − چهار =