احیای دوباره صنعت چاپ شهر یزد

  علیرضا میرحسینی مدیر چاپ گلبرگ

  0
  54
  صنعت چاپ شهر یزد

  احیا شدن صنعت چاپ شهر یزد به میزان توجه مسئولان برمی‌گردد؛ اگر تسهیلات بانکی مناسب برای چاپخانه‌داران در نظر گرفته شود و در قبال توسعه تجهیزات به آنها پرداخت شود تا آن‌ها بتوانند ماشین‌آلات خود را درزمینه‌ی پیشرفت صنعت بسته‌بندی ارتقاء دهند  می‌توان امیدوار بود که این حوزه در استان یزد بتواند به حیات خود ادامه دهد.

  علیرضا میرحسینی درباره‌ وضعیت این روزهای صنعت چاپ شهر یزد به خبرنگار چاپ و نشر آنلاین گفت: صنعت چاپ شهر یزد را باید به دو بخش تقسیم کنیم. یک بخش مربوط به انتشار روزنامه و سایر نشریات و اوراق اداری می‌شود و بخش دیگر مربوط به حوزه بسته‌بندی است.

  در بخش نخست به دلیل تغییراتی که در فضای مجازی ایجاد شده میزان استفاده از نشریات و کتب به‌شدت پایین آمده است، از سوی دیگر اتوماسیون شدن بیشتر ادارات باعث شده تا بخش اعظمی از کارهای چاپی استان یزد در بخش نشر حذف شود. چاپ در بخش تبلیغات نیز جای خود را به‌سرعت به تبلیغات در فضای مجازی داده است؛ همان‌طور که می‌بینید روزبه‌روز نقش چاپ فیزیکی کم‌رنگ‌تر می‌شود.

  مدیر چاپ گلبرگ در ادامه بیان داشت: در بخش چاپ بسته‌بندی اما هنوز می‌توان به آینده این صنعت امیدوار بود. شاید بتوان گفت تنها راه نجات صنعت چاپ استان یزد ارتقای این بخش از چاپ باشد.

   

  مهمترین مشکل صنعت چاپ شهر یزد

  وی اظهار داشت: یکی از مهم‌ترین مشکلات صنعت چاپ شهر یزد علاوه بر تغییر و تحولاتی که در حوزه نشر رخ‌داده و میزان کارهای چاپی استان را پایین آورده است مسئله بیرون رفتن کارهای چاپ از استان یزد است. مراکز تبلیغاتی در استان به‌عنوان واسطه عمل می‌کنند و همان میزان باقی‌مانده کارهای چاپی استان یزد را به شهرهای دیگری مانند اصفهان، قم و تهران می‌فرستند.

   

   

  بیشتر بخوانید:

  تاکید بر نقش صنف چاپ در برپایی انتخاباتی پرشور

   

  از طرفی استهلاک ماشین آلات  و سیستم بازاریابی نه‌چندان قوی استان یزد بیش ‌از پیش به عقب ماندن صنعت چاپ در این استان دامن زده است. در حال حاضر می‌توانم بگویم تنها تعداد انگشت شمار چاپخانه به‌صورت قوی در استان مشغول به کار هستند.

  وی در پایان بیان داشت: احیا شدن صنعت چاپ در این استان به میزان توجه مسئولان برمی‌گردد؛ اگر تسهیلات بانکی مناسب برای چاپخانه‌داران در نظر گرفته شود و در قبال توسعه تجهیزات به آنها پرداخت شود تا آن‌ها بتوانند ماشین‌آلات خود را درزمینه‌ی پیشرفت صنعت بسته‌بندی ارتقاء دهند  می‌توان امیدوار بود که این حوزه در استان یزد بتواند به حیات خود ادامه دهد. ضمن آنکه این بخش نیاز به یک متولی قوی دارد تا از بیرون رفتن کارهای چاپی این استان جلوگیری کند.

  ارسال یک پاسخ

  لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
  لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

  5 × 5 =