معرفی کتاب تکنولوژی های جدید در صنعت چاپ

  0
  70
  تکنولوژی های جدید در صنعت چاپ

  کتاب «تکنولوژی های جدید در صنعت چاپ» با نگاهی به جدیدترین فناوری‌های صنعت چاپ به همت توسط انتشارات طراحان تین منتشر و روانه ویترین کتاب‌فروشی‌ها شد.

  به گزارش چاپ و نشر آنلاین به نقل از ایبنا؛ پوپک فرزانه‌پور، مدرس دانشگاه الزهرا (س) و مدیر انتشارات طراحان تین با اشاره به روند تهیه و جمع‌‌آوری کتاب «تکنولوژی های جدید در صنعت چاپ»،‌ توضیح داد: چندین سال است که در زمینه تدریس چاپ صنعتی به دانشجویان رشته گرافیک فعالیت دارم، همیشه نبود منابع به‌روز در این حوزه یکی از مشکلات جدی برای دانشجویان بود و نبود سرفصل مناسب برای این واحد درسی وجود نداشت.

   وی افزود: در بسیاری از سرفصل‌ های دروس طی سالیان قبل هنوز به دستگاه‌ های لترپرس و ملخی اشاره می‌شد، اما الان بسیاری از این دستگاه‌ها تغییر کرده و ضروری است که در سرفصل‌های دروس هم به آن اشاره شود.

   فرزانه‌پور با بیان اینکه معمولا در کلاس‌ های درس، استادان متکلم وحده هستند، گفت: من در یک ترم تحصیلی دانشجویان را تشویق کردم تحقیقی که قرار است برای پایان ترم ارائه دهند،‌ عملی‌ تر باشد، با تحقیق و پژوهش همراه باشد و در عین حال به‌روز و جدید باشد.

   

  سرفصل های تکنولوژی های جدید در صنعت چاپ

   وی تاکید کرد: 10 فصل برای کتاب تکنولوژی های جدید در صنعت چاپ تعیین شد و اولین سرفصل و موضوع آموزشی به دانشجویان این بود که آینده چاپ افست به کدام سو می‌رود،‌ سپس به بحث چاپ دیجیتال و بسته‌بندی و چاپ سبز پرداختیم و در ادامه به موضوعات آخرین پیشرفت‌ها در فناوری چاپ،‌ فناوری چاپ و مفاهیم طراحی برای سیستم‌های چاپ هیبریدی، چاپ روی پارچه، کاغذ در چاپ سبز، چاپگر سه‌بعدی، چاپ هولوگرام و احیای چاپ دیجیتال رسیدیم.

   فرزانه‌پور با بیان اینکه حدود 38 دانشجو بر روی مباحث و موضوعات این کتاب کار کردند، گفت: تلاش کردیم که در این پروژه مفهوم کار گروهی بیشتر لمس شود و از سوی دانشجویان جدی‌تر گرفته شود، زیرا این موضوع به رشد دانش و تجربیات دانشجویان کمک زیادی می‌کند.

   وی یادآور شد: معمولا دانشجویان در هر ترم تحصیلی تحقیق و پژوهش‌ های مختلفی انجام می‌ دهند و خیلی از این تحقیق‌ ها زیر اسم استاد قرار می‌ گیرد و در درجه دوم است، اما در این کتاب هر بخش با اسامی دانشجویانی که کار را انجام داده‌اند، آغاز می‌شود.

   فرزانه‌پور درباره مدت زمان جمع‌ آوری اطلاعات کتاب تکنولوژی های جدید در صنعت چاپ نیز توضیح داد: بیش از یک سال پروسه جمع‌آوری کتاب طول کشید، تا مطالب در قالب متون ترجمه شده و تالیفی جمع‌آوری شود، سپس ویراستاری اثر انجام شد تا جمع‌بندی درستی در کار اتفاق بیفتد.

   وی همچنین درباره تفاوت‌های این اثر نسبت به آثاری که پیش از این در حوزه چاپ نگاشته شده‌اند، عنوان کرد: صنعت چاپ یک صنعت به‌روز است و در مدت زمان کوتاهی به دلیل ورود ماشین‌ها و تکنولوژی ‌‌های جدید، اطلاعات آن تغییر می‌کند، ما تلاش کردیم در این کتاب به بخش‌هایی بپردازیم که با فناوری‌های روز همراه باشد.

   به گفته فرزانه‌پور، رویکرد ما این بوده است که دانشجویان رشته گرافیک و چاپ بتوانند اطلاعات خوبی با مطالعه این کتاب به دست بیاورند و به صورت ساده‌تر با دنیای چاپ امروز آشنا شوند.

  بیشتر بخوانید: معرفی کتاب «نسل سوم بازاریابی؛ از محصول به مشتری و به روح انسانی»

   وی در پایان صحبت‌های خود از آماده‌سازی کتابی با عنوان بسته‌ بندی در صنعت چاپ به همین شیوه توسط دانشجویان خبر داد.

   کتاب (تکنولوژی های جدید در صنعت چاپ) در 176 صفحه، شمارگان 200 نسخه و در قطع رقعی توسط انتشارات طراحان تین منتشر شده است.

  ارسال یک پاسخ

  لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
  لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

  6 − پنج =