متوسط قیمت کتاب با وجود کاغذ یارانه ای کاهش نیافت

  0
  64
  افزایش قیمت کاغذ

  متوسط قیمت کتاب در دو ماهه گذشته چه قدر است

  قیمت کتاب در بهمن‌ همانند دی ماه با افزایش روبرو بوده است؛ در حالیکه انتظار می‌رفت با توجه به توزیع کاغذ یارانه‌ای در میان ناشران شاهد کاهش در قیمت‌ها باشیم اما آمار متوسط قیمت کتاب در ماه های اخیر حکایت دیگری دارد.

  به گزارش چاپ و نشر آنلاین به نقل از تسنیم، آمارهای نشر در دی ماه 1400 نشان می‌دهد که 11 هزار و 732 عنوان کتاب منتشر شده است، از این تعداد هشت هزار و 362 عنوان تالیفی و 3 هزار و 370  عنوان ترجمه بوده است.

  شمار کتاب‌های چاپ اول هفت هزار و 306 عنوان و شمار تجدید چاپی‌ها چهار هزار و 426 عنوان است. گروه ادبیات با 304 عنوان با فاصله از دیگر رده‌های دیویی در رأس پرانتشارترین‌ها قرار دارد و پس از آن کودک و نوجوان با هزار و 770 عنوان،کمک آموزشی با هزار و 500 عنوان و علوم عملی با 1499 عنوان قرار دارد. کمترین آمار انتشار عناوین نیز به کلیات با 151 عنوان اختصاص دارد.

  در حوزه کودک و نوجوان از میان هزار و 770 عنوان کتاب‌، 984 عنوان کتاب تألیفی و 786 عنوان ترجمه است. ناشران تهران هزار و 348 عنوان کتاب  و ناشران شهرستانی 422 عنوان منتشر کرده‌اند. شمار چاپ اولی‌ها در حوزه کودک و نوجوان 854 عنوان و شمار تجدید چاپی‌ها 916 عنوان بوده است. در بخش کودک و نوجوان متوسط میانگین قیمت کتاب  39 هزار و 200 تومان بوده است.

  بیشتر بخوانید: قیمت ها با توزیع کاغذ یارانه ای شکسته شد

  در حوزه ادبیات از دو هزار و 304 عنوان کتاب منتشر شده، تعداد هزار و 679 عنوان کتاب تألیفی و 625 عنوان ترجمه هستند‌، شمار کتاب‌های چاپ اول حوزه ادبیات 1679 عنوان و تجدید چاپی ‌ها 625 عنوان است. متوسط قیمت کتاب در حوزه ادبیات که حوزه محبوبی نیز در میان علاقه‌مندان به کتاب و کتاب‌خوانی به شمار می‌رود، به 62 هزار تومان یعنی هزار تومان کمتر از ماه پیشین رسیده است.

   متوسط قیمت کتاب در ماه دی نیز 61 هزار و 300 تومان است.  که با وجود توزیع کاغذ یارانه‌ای و الزام  وزارت ارشاد به درج عبارت «این کتاب با کاغذ یارانه‌ای منتشر شده است» و لحاظ کردن این موضوع در قیمت‌گذاری انتظار می‌رفت با کاهش نسبی کتاب‌ در این ماه‌ها مواجه باشیم. اما آمارها از افزایش متوسط قیمت کتاب از آبان به بعد حکایت دارند.

  مطلب قبلیپاسخ سازمان هواپیمایی درخصوص افزایش نرخ بلیت پروازهای داخلی
  مطلب بعدیتداخل شغلی در صنعت چاپ خوزستان

  ارسال یک پاسخ

  لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
  لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

  سه × 2 =

  این سایت توسط reCAPTCHA و گوگل محافظت می‌شود حریم خصوصی و شرایط استفاده از خدمات اعمال.