رقابت کتاب های چاپی با انواع کتب الکترونیک در دوران کرونا

  0
  134
  حذف واسطه ها در صنعت نشر

  شیوع ویروس کرونا و قرنطینه اجباری در اکثر کشورهای جهان موجب شده بسیاری از خرید و فروش‌ های مربوط به کتاب به صورت آنلاین صورت گیرد؛ ولی نسبت فروش کتاب الکترونیک به کتاب های چاپی در کشورهای مختلف تفاوت دارد.

  به گزارش چاپ و نشر به نقل از گودریدر، شیوع ویروس کرونا و قرنطینه اجباری در اکثر کشورهای جهان موجب شده بسیاری از خرید و فروش‌ های مربوط به کتاب به صورت آنلاین صورت گیرد و گزارش‌ های گذشته حاکی از رغبت مردم به سوی کتاب‌ های الکترونیک و صوتی داشته است ولی اخیراً یک موسسه تحقیقاتی در آمریکا می‌ گوید آمار فروش کتاب های چاپی نسبت به کتاب‌ های الکترونیک در این کشور تقریباً دو برابر بوده است.

   شرکت تحقیقاتی آماری مدیا ات لوک می‌گوید در سال 2020 میزبان فروش کتاب های چاپی نزدیک به دو برابر کتاب‌ های الکترونیک بوده است و این میزان فروش در حالی است که سال گذشته کشور آمریکا در اوج درگیری با ویروس کرونا قرار داشته است. این شرکت اعتقاد دارد با وجود ویروس کرونا هنوز خیلی‌ها کتاب های چاپی را به کتاب‌های الکترونیک ترجیح می‌ دهند.

   

  استقبال از کتاب های چاپی

   طبق آمارهای ارائه شده این شرکت تحقیقاتی در سال گذشته میلادی حدود 45درصد از مردم آمریکا کتاب چاپی خریداری کردند؛ درحالی‌که این رقم در مورد کتاب‌های الکترونیک تنها 23درصد بوده است. البته این شرکت گفته است که بازار کتاب‌های الکترونیک در سال‌های گذشته ثبات خود را داشته است؛ ولی ظاهراً مردم در قرنطینه ترجیح می‌دهند کتاب چاپ شده و سنتی مطالعه کنند.

   تحقیقات نشان می‌دهد در میان کشورهای جهان، چینی‌ ها بیشترین مصرف‌ کننده کتاب‌ های الکترونیک هستند به طوری که سال گذشته بیش از 24درصد از جمعیت این کشور کتاب الکترونیک تهیه کردند. آمریکا در مصرف کتاب‌ های الکترونیک رتبه دوم را دارد.

   هرچند آمار منتشرشده از سوی انجمن ناشران آمریکا از رشد ۱۵ درصدی بازار کتاب های الکترونیک در سال ۲۰۲۰ میلادی حکایت دارد. در سال گذشته میلادی با وجود خسارت‌ های اقتصادی که شیوع کرونا به بخش‌ها و صنایع مختلف زد، ارزش این بازار به یک میلیارد دلار افزایش یافت.

   در کشور انگلیس نیز وضعیت کتاب‌ های الکترونیک نسبت به کتاب های چاپی بهتر است. در شرایط همه‌گیری کرونا، میزان فروش کتاب‌های الکترونیک و کتاب های صوتی ناشران انگلیسی به بالاترین میزان خود رسیده است. حذف مالیات بر ارزش افزوده بر کتابهای الکترونیک در انگلیس، یکی از دیگر دلایل رونق بازار این دست از کتابهاست. به دنبال حذف این مالیات ۲۰ درصدی، آمازون نیز از اول می سال گذشته قیمت کتاب های الکترونیک خود را کاهش داد تا قیمت آنها را با بهای نسخه‌های چاپی معاف از مالیات هم‌تراز کند.

  منبع: ایبنا

  مطلب قبلیحضور مشارکت کنندگان خارجی در چهارمین نمایشگاه بین المللی کاغذ و مقوا
  مطلب بعدیحمایت بانک مرکزی از بنگاه های کوچک و متوسط

  ارسال یک پاسخ

  لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
  لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

  11 + 18 =