چاپ کتب درسی با مقوای داخلی و خودکفایی در این حوزه

  0
  58
  چاپ کتب درسی کتاب‌ های درسی

  انعقاد تفاهم نامه برای تامین کاغذ و مقوای چاپ کتب درسی

  رئیس سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی با اشاره به اینکه برای چاپ کتب درسی سالانه ۴۵ تا ۴۷ هزار تن کاغذ و ۴۲۰۰ تا ۴۵۰۰ تن مقوا نیاز داریم که این حجم از مقوا از خارج وارد می‌شد گفت: امسال تفاهم نامه برای تولید صد درصدی مقوای جلد کتب درسی منعقد شد.

   

  چاپ کتب درسیبه گزارش چاپ و نشر آنلاین به نقل از راه دانا؛  حجت‌الاسلام والمسلمین علی لطیفی رئیس سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی با اشاره به اینکه برای چاپ کتب درسی سالانه ۴۵ تا ۴۷ هزار تن کاغذ و ۴۲۰۰ تا ۴۵۰۰ تن مقوا نیاز داریم که این حجم از مقوا از خارج وارد می‌شد گفت: از ۴۵ هزار تن کاغذ مورد نیاز نیز حداکثر ۷۰۰۰ تن تولید داخل بود که امسال تفاهم نامه تولید ۳۰ هزار تن کاغذ داخلی منعقد شده است که اتفاق بزرگی در زمینه حرکت به سمت خودکفایی بود.

  لطیفی درباره چاپ کتب درسی و توزیع آن در سال تحصیلی پیش رو اظهار کرد: برای امسال و تا کنون ۱۴۹ میلیون و ۵۰۰ هزار جلد کتاب درسی سفارش چاپ داده بودیم که چاپ شده و آماده است و توزیع از مناطق به مدارس از ۱۰ شهریور آغاز شده است. همیشه درصدی را بیش از برآورد جمعیت تولید می‌کنیم تا مطمئن شویم کتاب به دست همه دانش آموزان می‌رسد.

  وی افزود: تا کنون ۹۲ درصد دانش آموزان ثبت سفارش انجام داده‌اند. از خانواده‌ها درخواست می‌کنم سریعتر اقدام کنند تا کتاب راحت‌تر به دست فرزندانشان برسد.

   

   اعمال۲۰۰ تغییر برای چاپ کتب درسی در ۱۴۰۱

  رئیس سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی با بیان اینکه نزدیک به ۹۷۰ عنوان کتاب درسی داریم که برای سال ۱۴۰۱ بالغ بر ۲۰۰ عنوان تغییراتی داشته‌اند؛ از اصلاح جزئی گرفته تا کتب نونگاشت گفت: تعداد خیلی کمی کتب نونگاشت یا با تغییرکلی بوده اند. تعدادی کتب نونگاشت در حوزه کاردانش و حدود ۱۳ تغییر کلی کتب درسی داشته ایم و مابقی اصلاحات جزئی بوده است.

  لطیفی افزود: برای سال ۱۴۰۲ هنوز عدد و رقمی از اصلاحات و تغییرات اعلام نشده و پروژه به سازی کتب درسی را آغاز کرده ایم که بر سه زمینه متمرکز است. محور نخست اصلاح فعالیت های یادگیری و به عبارتی تمارین و تکالیف کتب درسی است. محور دوم غنی سازی برخی کتب در برخی حوزه‌های محتواییِ مورد تاکید مانند سواد رسانه‌ای است. محور سوم نیز ارتقای ابعاد زیبایی شناختی برخی کتب درسی است که به صورت آزمایشی است.

  وی درباره الزامات تغییر برای چاپ کتب درسی گفت: از تالیف و نگارش برخی کتب درسی ما حدود ۱۰ سال و برخی بیش از ۱۰ سال گذشته است. از سوی دیگر عدم تناسب میان حجم محتوا و زمان آموزش احساس می‌شود. مسئله اساسی که در فرمایشات رهبری نیز بدان اشاره شده بود این است که  شایستگی‌ها، مهارتها و توانمندی‌هایی که دانش آموز به آن نیاز دارند را مورد توجه قرار دهیم که ناظر بر به روز آوری و بهسازی چاپ کتب درسی است.

  لطیفی ادامه داد: در گام اول نیازسنجی را آغاز کردیم. بالغ بر ۱۰۰ مطالعه و پژوهش جمع آوری شده و در حال بازبینی و فراتحلیل این مطالعات هستیم. دوم مطالعات آینده نگرانه است که به آنها نیز توجه داریم تا بتوانیم نیازهای آتی دانش آموزان را نیز پوشش دهیم. نیازها به طور مستمر رصد می‌شوند.

  چاپ کتب درسی بیشتر بخوانید: معضلات قانون قیمت گذاری ثابت کتاب

  رئیس سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی با بیان اینکه بخشی از  پروژه‌ های ما در قالب برنامه به سازی کتب درسی به صورت برون سپاری و با مشارکت نهادها و افراد بیرونی انجام می‌شود و از کمک دیگر بخش‌ها استقبال می‌کنیم، درباره راهنمای آموزش ترکیبی دوران پساکرونا گفت: یک رویکرد و اقدام ما تهیه راهنمای آموزش ترکیبی است که تا ابتدای مهر منتشر خواهد شد که یک متن راهنما و بسته آموزشی برای معلم است که می‌گوید معلم چگونه از ابزارهای موجود در راستای ارتقای عملکردش بهره مند شود.

  لطیفی ادامه داد: آموزش حضوری است اما در دوره جدید معلم از ابزارها و امکانات جدید فناورانه برخوردار است که می‌تواند از آنها استفاده کند. محور دوم اقدامات ما تقویت حوزه هایی چون سواد رسانه‌ای و سواد دیجیتال است که دانش آموزان باید در آن توانمند شوند.

  مطلب قبلیمدیر چاپ کامل: همدلی و وفاق نیاز بازار بسته‌بندی
  مطلب بعدیقیمت کاغذ کاهش یافت

  ارسال یک پاسخ

  لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
  لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

  پنج × 5 =

  این سایت توسط reCAPTCHA و گوگل محافظت می‌شود حریم خصوصی و شرایط استفاده از خدمات اعمال.