سازمان همکاری اقتصادی اکو در تبادل با ایران

  0
  55
  سازمان همکاری اقتصادی اکو

   لطیفی گفت: در ۵ماه نخست امسال، ایران با ۹کشور عضو سازمان همکاری اقتصادی اکو، حدود ۸میلیون تن به ارزش ۵میلیارد دلار تبادل کالا داشته است.

  به گزارش  چاپ و نشر آنلاین به نقل از اقتصادآنلاین ، سید روح اله لطیفی، سخنگوی گمرک اظهار داشت : از ابتدای امسال تا پایان مرداد ماه، هفت میلیون و ۹۴۴هزار و ۳۲۲تن کالا به ارزش چهار میلیارد و ۹۶۷میلیون و ۳۱۹هزار و ۸۴۹ دلار بین ایران و سایر کشورهای عضو سازمان همکاری اقتصادی “اکو” تبادل کالا شد که سهم صادرات، ۶میلیون و ۱۰۷هزار و ۳۱۱تن به ارزش دو میلیارد و ۹۵۳میلیون و ۳۰۳هزار و ۵۳۲دلار بود و یک میلیون و ۸۳۷هزار و ۱۱تن کالا به ارزش دو میلیارد و ۱۴میلیون و ۱۶هزار و ۳۱۷ دلار نیز از این کشورها به جمهوری اسلامی ایران وارد شد.

  لطیفی افزود: تجارت ایران با اسازمان همکاری اقتصادی اکو ، در پنج ماهه نخست امسال نسبت به مدت مشابه در مجموع ۸درصد در وزن و ۳۸درصد در ارزش رشد داشته است.

  او گفت : صادرات به ۹ عضو سازمان” اکو” در مدت پنج ماه نخست امسال نسبت به همین مدت در سال قبل، ۲۲درصد در وزن و ۵۰درصد در ارزش رشد را تجربه کرده است و واردات از این کشورها نیز ۲۰ درصد در وزن کاهش داشته و ۲۲درصد در ارزش افزایش را نشان می دهد.

  بیشتر بخوانید:

  ارز ۴۲۰۰ تومانی خیانت به اقتصاد کشور بود

  هجدهمین نمایشگاه تخصصی صنایع غذایی اصفهان برگزار می شود

   

  سازمان همکاری اقتصادی اکو و آزادسازی قیمت برخی محصولات تا چندماه آینده 

  لطیفی افزود: در صادرات، ترکیه با یک میلیارد و ۱۰۶میلیون دلار، افغانستان با ۸۵۵میلیون دلار، پاکستان با ۴۲۱میلیون دلار،ازبکستان با ۱۷۴میلیون دلار، آذربایجان با ۱۶۱میلیون دلار، ترکمنستان با ۱۱۷میلیون دلار، قزاقستان با ۶۳میلیون دلار ،قرقیزستان با ۲۷میلیون دلار و تاجیکستان با ۹میلیون دلار به ترتیب در رتبه های اول تا نهم قرار دارند.

  وی در خصوص میزان واردات از کشورهای عضو “سازمان همکاری اقتصادی اکو توضیح داد: ترکیه با یک میلیارد و ۷۹۴میلیون دلار، پاکستان با ۹۰میلیون دلار،ازبکستان با ۶۳میلیون دلار، قزاقستان با ۲۸.۶میلیون دلار،ترکمنستان با ۱۵.۵میلیون دلار، آذربایجان با ۱۴میلیون دلار، افغانستان با ۳.۹میلیون دلار، تاجیکستان با سه میلیون دلار و نهایتا قرقیزستان با ۱.۲میلیون دلار به ترتیب کشورهای طرف معامله برای تامین کالاهای مورد نیاز کشورمان بودند.

  لطیفی در پایان گفت: در سال ۹۹ بیش از ۲۳میلیون و ۷۳۲هزار تن کالا به ارزش ۱۱میلیارد و ۷۱۰میلیون دلار بین ایران و کشورهای عضو سازمان همکاری اقتصادی “اکو” تبادل شد که سهم صادرات در این سال، ۱۸میلیون و۴۱۹هزار و ۸۳۱ تن کالا به ارزش ۶میلیارد و ۸۹۰میلیون و ۷۴۷هزار و ۹۷۳ دلار بود و سهم واردات از این کشورها نیز پنج میلیون و ۳۱۲هزار و ۵۷۰تن به ارزش چهار میلیارد و ۸۱۹میلیون و ۴۷۴هزار و ۸۵۷دلار بود.

  گفتنی است ۱۰کشور ایران، پاکستان، ترکیه، افغانستان، تاجیکستان، ترکمنستان، ازبکستان، قزاقستان، قرقیزستان و آذربایجان کشورهای عضو سازمان همکاری اقتصادی اکو هستند.

  ارسال یک پاسخ

  لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
  لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

  دو × 2 =