کاربرد چاپ سه بعدی محصولات زیست الکترونیکی در حوزه دانش پزشکی

  0
  41
  چاپ سه بعدی محصولات زیست الکترونیکی

  چاپ سه بعدی محصولات زیست الکترونیکی توسط محقق ایرانی 

  محمدرضا عابدیان، دانشیار مهندسی پزشکی در کالج مهندسی دانشگاه هیوستون کالن، چاپ سه بعدی محصولات زیست الکترونیکی با کاربردهای گسترده پزشکی را ممکن کرده است. 

  چاپ سه بعدی محصولات زیست الکترونیکی به گزارش چاپ و نشر آنلاین به نقل از خبرگزاری علم و فرهنگ، در جدیدترین مقاله گروه تحقیقاتی وی امکان استفاده از  فناوری چاپ سه بعدی محصولات زیست الکترونیکی با کاربردهای گسترده پزشکی بررسی شده است. این مقاله با عنوان لیتوگرافی چند فوتونی دستگاه‌های نیمه هادی آلی برای چاپ سه بعدی مدارهای الکترونیکی انعطاف پذیر، حسگرهای زیستی و بیوالکترونیک به صورت آنلاین در نشریه Advanced Materials منتشر شد.

  طی چند سال گذشته، چاپ سه بعدی محصولات زیست الکترونیکی به دلیل کاربردهای بالقوه آن در حوزه‌های نوظهور مانند نانوالکترونیک و نانوفوتونیک، به یک فناوری امیدوارکننده تبدیل شده است. در میان فناوری‌های میکروساخت سه بعدی، لیتوگرافی چند فوتونی (MPL) با قابلیت ساخت سه بعدی واقعی، سطح عالی کنترل مکانی و زمانی و نیز تطبیق پذیری مواد حساس به نور که عمدتاً از پایه آکریلات تشکیل شده‌اند، پیشرفته‌ترین روش در بین روش‌های میکروساخت محسوب می‌شود.

  به گفته دکتر عابدیان در این مقاله یک رزین حساس به نور با یک ماده نیمه هادی آلی برای ساخت ریزساختارهای سه بعدی بسیار رسانا با ویژگی‌های ساختاری با کیفیت بالا معرفی شده است.

  آنها نشان دادند که فرآیند ساخت را می‌توان بر روی شیشه و بستر انعطاف پذیر ماده دی متیل سیلوزان انجام داد و استفاده از رزین بدین شیوه، به طور قابل ملاحظه‌ای رسانایی الکتریکی پلیمر کامپوزیت نیمه هادی آلی چاپی را افزایش می‌دهد.

  بیشتر بخوانید: ورود به بازارهای چاپی جدید با چاپ فرمت عریض

  چاپ زیستی سه بعدی میکرودستگاه های نیمه هادی آلی مبتنی بر MPL دارای کاربردهای زیست پزشکی از جمله برای مهندسی بافت و ساخت محصولات بیوالکترونیکی و حسگرهای زیستی است.

  گروه دکتر عابدیان با موفقیت مولکول‌های فعال زیستی مانند لامینین و گلوکز اکسیداز را در ریزساختارهای مرکب وارد کردند و می‌گویند سلول‌ها و حسگرهای زیستی چاپ شده بدین شیوه تا ۹۴ درصد شانس زنده ماندن و بقای پایدار دارند.

  مطلب قبلیرشد سود شرکت چوب و کاغذ مازندران
  مطلب بعدیویژگی هایی که ایلان ماسک را ثروتمندترین کرد

  ارسال یک پاسخ

  لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
  لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

  13 + 5 =

  این سایت توسط reCAPTCHA و گوگل محافظت می‌شود حریم خصوصی و شرایط استفاده از خدمات اعمال.