از کاغذ پایه برای تولید جلد کتاب‌ های درسی رونمایی شد

  0
  86
  جلد کتاب‌ های درسی

  مراسم رونمایی از کاغذ پایه برای جلد کتاب‌ های درسی شرکت چوب و کاغذ مازندران برگزار شد، پیش از این سالانه حدود پنج هزار تن از این کاغذ به کشور وارد می‌ شد.

  به گزارش چاپ و نشر آنلاین به نقل از ایبنا؛ از کاغذ پایه برای جلد کتاب‌ های درسی در شرکت چوب و کاغذ مازندران رونمایی شد، این مراسم (یکشنبه 2 مرداد) در حاشیه پنجمين نمايشگاه بین‌المللی كاغذ و مقوا برگزار شد.

   در این مراسم که با حضور مهدی برادران، معاون صنایع عمومی وزارت صنعت، معدن و تجارت و جمعی از مدیران و فعالان حوزه سلولزی بخش‌ های مختلف همراه بود، این کاغذ سفید 200 گرمی یکی از نیازهای اصلی تولید کتاب ‌های درسی بود که طی سالیان مختلف از خارج کشور تامین می ‌شد.

  جلد کتاب‌ های درسی امید نیک‌نژاد، مدیرعامل چوب و کاغذ مازندران با توضیح درباره این محصول، گفت: طی تحقیقاتی که در ماه ‌های اخیر داشتیم متوجه شدیم که کشور سالانه به واردات 5 هزار تن کاغذ برای جلد کتاب‌ های درسی نیاز دارد، زیرا کاغذ خاصی بود که در کشور تولید نمی‌ شد.

   وی ادامه داد: این کاغذ سفید 200 گرمی نیاز به کوتینگ (ایجاد پوششی از مواد بر روی کاغذ) دارد، باید صیقل داده شود و فرآیندی را طی کند تا بتواند چاپ‌پذیری داشته باشد.

   نیک‌نژاد با اشاره به فرآیند تولید کاغذ 200 گرمی در شرکت چوب و کاغذ مازندران، توضیح داد: این کار با تلاش همکاران ما انجام شد، آزمایش ‌های اولیه بر روی این کاغذ خوب بود و توانستیم جواب‌ های مورد نیاز خود را بگیریم.

   

  تامین 5 هزار تنی جلد کتاب‌ های درسی

   وی تاکید کرد: در این زمینه نیز صحبتی با شرکت چاپ و نشر کتاب‌ های درسی داشتیم که اگر این اتفاق بیفتد می ‌توانیم جلد کتاب‌ های درسی را که پیش از این سالانه حدود 5 هزار تن از آن وارد کشور می ‌شد را تامین کنیم.

  جلد کتاب‌ های درسینیک‌نژاد با بیان اینکه کاغذ «کوت شده» گران قیمت است، گفت: امسال چون از 6 ماهه دوم این کار شروع می ‌شود، شاید نتوانیم خیلی تولید داشته باشیم اما برای سال آینده می ‌توانیم تمام نیازهای این مجموعه را تامین و از خروج ارز از کشور جلوگیری کنیم.

   وی در ادامه با اشاره به برنامه ‌های کارخانه، توضیح داد: در راستای تعهداتی که داشتیم و برنامه ‌ریزی ‌های خود از سال گذشته، تعهد کرده بودیم، حدود 30 هزار تن کاغذ مورد نیاز کتاب ‌های درسی دانش ‌آموزان کشور را در این مجموعه تولید و عرضه کنیم.

   وی افزود: اکنون این تولید از ابتدای مرداد‌ماه شروع شده است و به تدریج در حال ارسال برای مجموعه سازمان پژوهش و برنامه ‌ریزی آموزشی هستیم.

  جلد کتاب‌ های درسی تولیدات چوب و کاغذ مازندران نیک‌نژاد با بیان اینکه در کنار این موضوع برای تولید کاغذ چاپ و تحریر نیز تعهد داشتیم، عنوان کرد: همچنین امسال 25 هزار تن انواع فلوتینگ به کشور عراق صادر کردیم که نخستین‌ بار بود، این حجم صادرات از کارخانه اتفاق افتاد.

  بیشتر بخوانید: آیین آغاز تولید کاغذ چاپ و تحریر ویژه کتب درسی برگزار شد

   وی با اشاره به برنامه ‌ریزی ‌های آتی این کارخانه برای بسط و توسعه فعالیت ‌ها، توضیح داد: هدف بعدی، صادرات کاغذ به کشورهای حاشیه خلیج فارس طی سال آینده است؛ تلاش داریم با توجه به ذائقه بازار و نیاز کشور محصولات خود را تولید کنیم.

  گفتنی است که  با توجه به افزایش قیمت جهانی کاغذ، همچنین حمایت دولت از تولید کاغذ در کشور، تولید کاغذهای جدید و پرکاربرد ازجمله ضروریاتی است که علاوه بر جلوگیری از خروج ارز، زمینه اشتغال ‌زایی و تولیدات بهینه در کشور را فراهم خواهد کرد. جلد کتاب‌ های درسی

  مطلب قبلیکاهش واردات کاغذ چاپ و تحریر با افزایش توان تولید داخلی
  مطلب بعدیآغاز ثبت نام در بیست و نهمین نمایشگاه بین المللی چاپ، بسته بندی و ماشین آلات وابسته

  ارسال یک پاسخ

  لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
  لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

  10 + نوزده =

  این سایت توسط reCAPTCHA و گوگل محافظت می‌شود حریم خصوصی و شرایط استفاده از خدمات اعمال.