تقدیر از مدیران فعال عرصه چاپ و نشر کتاب

  0
  97
  عرصه چاپ و نشر کتاب

  آیین پاسداشت مدیران فعال عرصه چاپ و نشر کتاب به مناسبت بیست و نهمین دوره هفته کتاب، به همت اتحادیه چاپخانه داران تهران و با اسپانسری شرکت کاریناپارس عصر شنبه 29 آبان ماه در سالن اجلاس اتاق اصناف تهران برگزار شد.

  به گزارش چاپ و نشر آنلاین؛ در این مراسم علی اسماعیلی (مدیرکل حوزه معاونت امور مجلس رئیس جمهور)،‌ حجت‌الاسلام محمود دعایی (مدیرمسئول روزنامه اطلاعات)، علی فاضلی (رئیس اتاق اصناف) و جمعی از پیشکسوتان فعال در عرصه چاپ و نشر کتاب حضور داشتند.

   

  تشکیل اتاق فکر در اتحادیه

  عرصه چاپ و نشر کتاباحمد ابوالحسنی، رئیس اتحادیه چاپخانه ‌داران تهران با اشاره به هفته کتاب در سخنانی عنوان کرد: افرادی که بیشترین نقش را در رابطه با کتاب دارند، چاپخانه‌داران هستند، اما با وجود گذشت 28 دوره از برگزاری هفته کتاب هیچ حرکتی در رابطه با شما از طرف اتحادیه صنعت چاپ انجام نشده بود که مایه تاسف است.

  وی ادامه داد: اکنون افتخار می‌ کنم شما هیئت مدیره‌ای انتخاب کردید که در همه زمینه‌ها دغدغه دارد چه در رابطه با جایگاه صنعت چاپ و چه مناسبت‌هایی که به هر شکل چاپ می‌تواند نقشی در آن داشته باشد.

  ابوالحسنی با بیان این مطلب که چاپخانه‌داران نقطه شروع نشر و فرهنگ هستند، گفت: در مراحل بررسی انتخاب فعالان عرصه چاپ کتاب شاهد بودیم که برخی چندین نسل است که فقط در عرصه چاپ کتاب فعالیت کردند و مراسم امروز فقط به مناسبت تقدیر از فعالانی که تنها در عرصه چاپ کتاب فعالیت کردند، برگزار شده است.

   وی در بخش دیگر صحبت‌های خود به فعالیت ما‌ه‌های اخیر هیئت مدیره اتحادیه چاپخانه‌داران اشاره کرد و افزود:‌ در بدو شروع فعالیت هیئت مدیره جدید شاهد بودیم که در برخی موارد صنعت چاپ را به رسمیت نمی‌شناختند و برای شروع تلاش کردیم، جایگاه واقعی صنعت چاپ را به مسئولان بشناسانیم.

   ابوالحسنی تاکید کرد: از ابتدای فعالیت اتحادیه کارگروه‌های مختلفی تشکیل شده است و به دنبال تاکید وزیر فرهنگ  ارشاد اسلامی در مراسم روز صنعت چاپ مبنی بر حمایت از تولید داخلی کارگروه تامین مواد اولیه در اتحادیه تشکیل شد.

  عرصه چاپ و نشر کتاب به گفته وی، در این زمینه تاکنون جلساتی با تولیدکنندگان مواد اولیه صنعت چاپ در کشور تشکیل شده است که به زودی گزارش فعالیت در این زمینه را به معاون فرهنگی وزارت ارشاد و وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ارائه خواهیم کرد.

   ابوالحسنی در بخش پایانی صحبت‌های خود از تشکیل اتاق فکر در اتحادیه خبر داد و گفت: این اتاق فکر با شناسایی نقاط ضعف و قوت عرصه چاپ به سمت آماده سازی نقشه راه برای این صنعت است و امیدواریم با کمک پیشکسوتان  در این اتاق کارهای خوبی انجام دهیم و در این زمینه تعاملات و ارتباطات خوبی نیز با دو کمیسیون اقتصادی و فرهنگی مجلس برای پیگیری امور داریم.

   

  چاپ پیوند کتاب با فرهنگ

  عرصه چاپ و نشر کتابدر ادامه دکتر رضا منصوری، استاد دانشگاه و متخصص صنعت چاپ با تبریک گرامیداشت بیست و نهمین هفته کتاب گفت: کتاب یکی از مهمترین جلوه‌ های فرهنگ ساز بشر است که  در میان همه تمدن‌ها، ادیان و اندیشه‌ها از اجر و منزلت ویژه‌ای برخوردار است و اثربخشی آن بر  کسی پوشیده نیست. کتاب تجلی‌گاه اندیشه‌ها، احساسات، آرزوها، تصورات و خیالات و همچنین پژوهش‌ها و کند و کاوهای بسیاری از متخصصان است و آثار به جا مانده باعث تحول و پویایی جامعه می‌شود.

  وی ادامه داد: به همین دلیل بسیاری از ادیبان و اندیشمندان این رشته غم ها، شادی ها، احساسات، تصورات و آثار خودشان را در قالب کتاب متبلور می کنند و به پویایی فرهنگشان کمک می کنند.

   منصوری در ادامه اشاره کرد: مدیران و متولیان صنعت چاپ‌ اندیشه ‌‌ها و آثار را از پدیدآوردندگان به مخاطبان منتقل می‌ کنند. در حقیقت اثربخشی این کار را چه به روش ‌های سنتی و کاغذی و چه به روش ‌های مدرن و امروزی ماندگار و عملیاتی می‌ کنند.

  وی تصریح کرد: درست است که درحال حاضر شبکه ‌های اجتماعی و کتاب های الکترونیک در رقابت با کتاب های مکتوب قرار گرفته اند اما هم‌چنان شاهد هستیم که کتاب با اقتدار و جذابیت خاص و همچنین با تنوع فوق‌العاده ای که امروزه پیدا کرده است همچنان به حیات خود ادامه می‌دهد و پیوند فرهنگ با کتاب را صنعت چاپ و مدیران با فرهنگ این صنعت رقم می زنند و ارتقا می دهند. تقدیر و تشکر از فعالان عرصه چاپ و نشر کتاب در اصل تقدیر از فرهنگ و ارزش ‌های فرهنگی و به نوعی تقدیر از تکامل و توسعه فرهنگ است.

   

  ازخودگذشتگی مردان سربی

  عرصه چاپ و نشر کتابحجت‌الاسلام سید محمود دعایی، مدیرمسئول روزنامه اطلاعات به عنوان سخنران بعدی این مراسم از بزرگان و فعالان صنعت چاپ که در گذشته بازوی توانمند شرکت ایران چاپ محسوب می شدند و از هیچ تلاشی برای سرپا نگه داشتن این چاپخانه که در سال 59 بدهی بسیار داشت دریغ نورزیدن نام برد.

  وی به بیان خاطراتی از تلاش های بی وقفه و از خودگذشتگی های این فعالان در 40 سال گذشته پرداخت و گفت: فعالان روزنامه اطلاعات در سال‌های ابتدایی انقلاب از خودگذشتگی بسیار نشان دادند و با اینکه ایران چاپ و موسسه اطلاعات دارای ماشین ‌آلات فرسوده بود و بدهی ۲۵۰ میلیون تومانی به بانک ها، بیمه و غیره داشت، توانستند در پرتو هماهنگی های لازم موسسه اطلاعات را به موسسه‌ای موجه با کارایی مطلوب تبدیل کنند که ما رهین این ازخودگذشتگی ها هستیم. عرصه چاپ و نشر کتاب

   وی افزود: برای با تاسیس ایران چاپ و نوسازی ماشین ‌آلات و کوشش ‌های بی دریغ همکاران در بخش ‌های مختلف امروز موسسه اطلاعات جایگاه متفاوت از روزهای نخستین خود دارد.

   دعایی همچنین به تیراژ بالای کتاب‌های چاپ شده و توالی قابل اعتنا در تجدید چاپ کتاب اشاره کرد و با آرزوی موفقیت برای اهالی چاپ بر نقش موثر آنها در ارتقای سطح فرهنگی کشور تاکید کرد.

   

  عبور از بحران اقتصادی با توجه به پیشکسوتان چاپ و نشر کتاب

  تقدیر از مدیران فعال عرصه چاپ و نشر کتابدر ادامه علی فاضلی، رئیس اتاق اصناف با بیان گله ای گفت: امروز در حضور دکتر اسماعیلی می‌خواستم گله داشته باشم که با توجه به این همه قوتی که در نیروی انسانی ایران عزیز ما وجود دارد، ما چرا به این نقطه رسیده ایم؟ چرا دولت‌ها علی‌رغم قول‌هایی که می‌دهند در ادوار مختلف کار را به انجام نمی‌رسانند.

  وی در این زمینه توضیح داد:‌ اکنون در حدود سه میلیون بنگاه با شش و نیم میلیون فرصت شغلی و بیش از هزاران میلیارد سرمایه گذاری بدون منت در حوزه اقتصاد، کار توسط بخش خصوصی انجام شده است.

  رئیس اتاق اصناف بیان کرد: با این همه داشته‌ها کار فرهنگی کردن بدون توجه به معیشت مردم یقیناً پاسخ نخواهد داد، چرا وضع معیشت مردم به این جا رسیده است که در مسائل فرهنگی علی‌رغم همه هزینه‌هایی که در حوزه های مختلف می‌شود پاسخگو نیست و چرا ما عقب هستیم؟ یقینا باید در این سرفصل ها بیشتر صحبت کنم، اما یک جمله عرض می‌کنم دولت محترم آیت‌الله رئیسی قول دادند که بر اساس فرمان رهبری از مردم استفاده کنند. عرصه چاپ و نشر کتاب

  وی تصریح کرد: قدر و منزلت چاپ و بسته‌بندی ما یقیناً در کشورهای منطقه این چیزی که شاهدیم نیست.

  فاضلی در انتها خاطرنشان کرد: فعالان صنعت چاپ حدود شش و نیم میلیون شغل ایجاد کرده اند و در کنار نیروهای امنیتی به تامین امنیت کشور می‌ پردازند اما متاسفانه خوب دیده نمی‌شوند، اگر قرار باشد ما از این بحران اقتصادی عبور کنیم، یقینا با توجه به همین پیشکسوتان و بزرگان صورت می گیرد.

   

  کتاب مادر و عصاره تمدن هاست

  عرصه چاپ و نشر کتابعلی اسماعیلی، مدیرکل حوزه معاونت امور مجلس رئیس جمهور بیان کرد: کتاب مجموعه‌ای از محصولات فکر، اندیشه، هنر و ذوق است، کتاب یک پدیده و موجود با ارزش و با اهمیت در همه اعصار و قرون تاریخ بوده است،‌ جایگاه کتاب و کتابخوانی از زمان خلقت بشر تا به امروز جایگاه رفیع و بزرگی است، کتاب خوب هم یکی از ابزارهای کمال بشر است، کتاب مانند چراغ هدایت‌گر، راهنما و تعیین‌کننده مسیر است و مسیر را برای ما هموار و روشن می‌کند. کتاب مادر و عصاره تمدن‌هاست.

   وی جایگاه کتاب و کتابخوانی را در تمدن اسلامی ایرانی جایگاه بسیار ارزشمند و بزرگ دانست و ادامه داد: با توجه به هرم مازلو یکی از نیازهای اساسی بشر بعد از نیازهای فیزیکی نیاز به سلامت و امنیت است که سلامت در سه حوزه سلامت جسمی، معنوی و فکری تقسیم بندی می شود. سلامت جسمی در جامعه از طریق تغذیه مناسب و ورزش اتفاق میوفتد، سلامت معنوی از طریق توجه به خدا و دعا و توسل رخ می دهد و اما سلامت فکری از طریق کتاب و کتابخوانی صورت می گیرد. عرصه چاپ و نشر کتاب

  اسماعیلی با اشاره به بیانات مقام معظم رهبری که می فرمایند «باید با کتاب انس گرفت» تاکید کرد: اگر ما با کتاب انس گرفتیم طبیعی است که مسیرمان مسیری متعالی خواهد بود.

  مدیرکل حوزه معاونت امور مجلس رئیس جمهور با اشاره به آمار چاپ کتاب در طول 40 سال گذشته بیان کرد: ما افتخار می کنیم که با زحمات شما فعالان عرصه چاپ و نشر کتاب یک میلیون و 320 هزار عنوان کتاب چاپ شده است. در دهه اول انقلاب 22 هزار و 484 عنوان کتاب، در دهه دوم 45 هزار و 687 عنوان کتاب، در دهه سوم 195 هزار و 647 عنوان کتاب و در دهه چهارم 403 هزار و 426 عنوان کتاب چاپ شده است.

  عرصه چاپ و نشر کتابوی با بیان اینکه بیش از سه میلیون بنگاه صنفی در کشور وجود دارد بیان کرد: متاسفانه در این میان سهم نشر 19 درصد از کل صنعت چاپ است و 80 درصد صنعت چاپ نیازهای دیگر کشور را برطرف می‌کند.

   اسماعیلی با تاکید بر اهمیت صنعت چاپ بیان کرد:‌ وقتی بحث از چرخه کتاب می شود، هر سه مورد تولید، چاپ و توزیع مطرح می شود و این چرخه زمانی کامل می شود که هم تولید، تولید خوبی باشد، هم چرخه چاپ کار خود را به خوبی انجام دهد و از همه مهمتر توزیع مناسب است، اگر همه کتاب‌ها نوشته و تالیف شود ولی چاپ نشود،  عملا انتقال فرهنگ و تمدن در جامعه قطعا اتفاق نخواهد افتاد.

  وی با اشاره به اهمیت کار فعالان عرصه چاپ و نشر کتاب گفت:‌ نظام باید به شما ببالد، شما دارای یک جایگاه راهبردی هستید و کار شما در یک صنعت تعریف شده است با توجه به اینکه گردش مالی صنعت چاپ در جهان عدد قابل توجهی است و این صنعت ظرفیت های بسیار خوبی دارد و نظام باید از این ظرفیت ها و فرصت ها استفاده کند.عرصه چاپ و نشر کتاب

  به گفته اسماعیلی نقش فعالان عرصه چاپ و نشر کتاب نقشی محوری است. صنعت چاپ یکی از ارکان اقتصاد غیر نفتی جمهوری اسلامی است و باید به این صنعت توجه شود. چاپ تحول شگرفی را در زندگی بشر به وجود آورده است و تمام نیازهای ما به صنعت چاپ وابسته است. 

  بیشتر بخوانید: بی توجهی مسئولان به تعطیلی 400 چاپخانه

  تقدیر از فعالان عرصه چاپ و نشر کتاب

  در پایان این مراسم به مناسبت بیست و نهمین دوره هفته کتاب از فعالان عرصه چاپ و نشر کتاب محمود قاسمی از چاپ آبان، عباس جهانگیری از چاپ فرین، شهلا ایلخانی از چاپ ندا، سعید اقبال کتابچی از چاپ اقبال، مسعود آگنج از چاپ دیبا، فریدون کهنموئی ‌زاده از چاپ کهنموئی‌ زاده، سیدحسین احمدی از چاپ احمدی، محمد فتاحی از چاپ اعتماد، حسین فروزیده از چاپ ۱۲۸ و مهرداد محمودخانی از چاپ رامین که بیش از نیم قرن از عمر خود را در این حوزه سپری کردند، تجلیل به عمل آمد. همچنین از ساره گودرزی خبرنگار خبرگزاری کتاب ایران برای 12 سال‌ فعالیت رسانه‌ای در حوزه چاپ، نشر و کتاب تقدیر شد.

  عرصه چاپ و نشر کتابعرصه چاپ و نشر کتابعرصه چاپ و نشر کتابعرصه چاپ و نشر کتابعرصه چاپ و نشر کتابعرصه چاپ و نشر کتابعرصه چاپ و نشر کتابعرصه چاپ و نشر کتاب

  ارسال یک پاسخ

  لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
  لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

  دوازده − 4 =