مخالفت با بازرسی های فیزیکی واحدهای چاپی

  گفت و گو با غلامرضا شجاع، نماینده تشکل‌های صنعت چاپ و مصرف‌کنندگان کاغذ استان‌های کشور

  0
  51
  معافیت مالیات بر ارزش افزوده خدمات چاپ

  مدیرعامل تعاونی لیتوگرافان تهران از مخالفت خود با بازرسی های فیزیکی واحدهای چاپی خبر داد و گفت: اتحادیه و تعاونی لیتوگرافان نظارت کافی بر واحدهای چاپ دیجیتال دارد.

  به گزارش چاپ و نشر آنلاین به نقل از تسنیم؛ غلامرضا شجاع، نماینده تشکل‌های صنعت چاپ و مصرف‌کنندگان کاغذ استان‌های کشور، با اشاره به اخبار منتشر شده مبنی بر مخالفت معاونت فرهنگی با بازرسی های فیزیکی واحدهای چاپی گفت: بنده با بازرسی به صورت فیزیکی و حضوری بازرسان در محل واحدهای چاپی مخالف هستم و همین مخالفت خود را در جلسه‌ای که یک ماه پیش با معاون فرهنگی داشتیم، مطرح کردم.

  وی ادامه داد: در آن جلسه موضوع بازرسی به درخواست اتحادیه چاپخانه‌داران تهران مطرح شد،‌ معاون فرهنگی در جواب و به صورت ضمنی گفت که با این روش که تأثیر لازم را ندارد، موافق نیست. باید سیستم‌ های پیشرفته‌ ای مثل تکنولوژی‌ های الکترونیکی یا سامانه‌ای ـ نظارتی را که عملکرد پیشینی و پیشگیری‌ کننده باشد استفاده کرد. بازرسی های فیزیکی واحدهای چاپی

  بیشتر بخوانید: کشف جعبه داروهای تقلبی سرطان از یک چاپخانه

  نماینده تشکل‌های صنعت چاپ افزود: در گذشته در جریان بازرسی‌ ها هتک حرمت پیشکسوتان چاپ انجام می‌شد که بنده در زمان حضورم در کمیسیون تخلفات نیز با آن‌ها برخورد می‌کردم. از اوایل دهه 90 سیستم بازرسی از اداره کل چاپ وزرات ارشاد به اداره کل استان تهران واگذار شد و در تمام کشور هم به عهده استان‌ها است. از سوی دیگر اتاق صنعت، معدن و اتاق اصناف تهران چاپ دیجیتال را با بررسی علمی و نزدیک بودن دیجیتال به پیش از چاپ زیرمجموعه اتحادیه لیتوگرافان تهران قرار داده است و در هیئت مدیره ما جناب قاسمی یکی از نخبگان چاپ دیجیتال کشور عضو هستند و با رئیس انجمن دیجیتال مرتب در ارتباط بوده و مشورت می‌شود.

  مدیرعامل تعاونی لیتوگرافان تهران: بنده با بازرسی های فیزیکی واحدهای چاپی مخالف هستم

  شجاع تصریح کرد: پیش از اقدام اخیر بازرسی‌ های تهران که آبروی واحدهای چاپی خدشه‌دار شده بود و از دوسال قبل در جریان مبارزه کارگروه صیانت با کتاب‌ های قاچاق و غیرمجاز توسط اتحادیه ناشران، ما کتباً آمادگی خود به عنوان لیتوگرافان را برای برخورد با متخلفان اعلام کردیم و پس از واسپاری چاپ دیجیتال به ما نیز این اقدام را انجام دادیم. بازرسی های فیزیکی واحدهای چاپی

  بازرسی های فیزیکی واحدهای چاپیوی ادامه داد: در نتیجه نکات مطرح در خصوص اینکه 90 درصد چاپ کتاب در حوزه چاپ دیجیتال است کاملا نادرست است، اکنون عمده کتاب‌ ها در چاپ افست انجام می‌شود و اتفاقا چون متخلفان نسخه‌های بالا از یک کتاب چاپ می‌کنند،‌ در واحدهای چاپی افست کشف شده‌اند. موضوع دیگری که مطرح شده،‌ این بود که اتحادیه لیتوگرافان تخصص لازم را برای بازرسی ندارد؛ در حالیکه چنین نیست. اعضای هیئت مدیره اتحادیه از چهره‌های علمی بنام حوزه چاپ دیجیتال هستند. علاوه بر این صنعت لیتوگرافی و پیش از چاپ در حوزه چاپ دیجیتال بسیار پیشروست.

  وی ادامه داد: در مجموع ما با این مسئله که بازرسی به صورت فیزیکی باشد کاملا مخالفیم ولی به صورت الکترونیک را استقبال می‌کنیم. معاون فرهنگی نیز در آن جلسه گفت که روش برخورد و نظارت کارایی ندارد و باید توسط سیستم‌های تکنولوژیک جدید از بروز تخلف پیشگیری شود. حتی شنیده‌های من حاکی از این است که بنا به گفته مدیرکل دفتر چاپ‌، بیش از 50 درصد کل بودجه این اداره باید برای بازرسی‌ها تخصیص پیدا کند.

  بیشتر بخوانید: حل مشکل نظارت بر چاپ دیجیتال و پیگیری حقوق ناشران

  عضو هیئت مدیره اتحادیه لیتوگراف گفت: ما نظارت را رها نکرده‌ایم، ارتباط داریم، نظارت می‌کنیم،‌ ولی باید توجه داشت که با احترام هیچ اتحادیه‌ای یا مدیر کلی حتی شخص وزیر نمی‌تواند یک چاپخانه را پلمب کند، مگر اینکه کمیسیون تخلفات که در وزارت ارشاد فعال است به آن تخلف رسیدگی کرده باشد. کمیسوین هم به نسبت جرمی که اتفاق افتاده باید نظر کارشناسی بدهد و آن را برای صدور حکم به دادگاه بفرستند.

  وی در پایان گفت: به نظرم در رابطه با صحبت‌های معاونت فرهنگی سوء تعبیر شده و با همکاری ارشاد و تشکل‌ها می‌توان از بروز تخلفات جلوگیری کرد. در عین حال باید این نکته را بگویم که کتب ضاله که برخی انتشار آن را به چاپ دیجیتال نسبت می‌دهند‌، در ایران چاپ نمی‌شود‌، بررسی‌ها نشان داده است که کتاب‌های ضاله از مرز پاکستان یا افغانستان مثل کردستان عراق وارد ایران می‌شوند. بازرسی های فیزیکی واحدهای چاپی

  ارسال یک پاسخ

  لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
  لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

  پانزده − یازده =