نرخ گذاری در صنعت چاپ تهران مهمترین اقدام است

  گفت و گو با علی نجفی؛ مدیرعامل چاپ پیشرو اورامان

  0
  101
  نرخ گذاری در صنعت چاپ تهران

  برای ارتقا  وضعیت صنف  بهترین اقدام ممکن، نرخ گذاری در صنعت چاپ تهران است؛ تا به این وسیله فضای رقابتی سالمی برای فعالیت چاپخانه‌داران ایجاد شود.

  علی نجفی از چاپخانه‌داران پیشرو و باسابقه در صنعت چاپ استان تهران است، وی درباره وضعیت این روزهای صنعت چاپ تهران به خبرنگار چاپ و نشر آنلاین گفت: به‌طور کل صنعت چاپ کشور دچار چالش‌ها و مشکلات بسیاری است؛ اخیراً با توجه به اوضاع اقتصادی این موضوع حادتر نیز شده است و تهران هم مستثنا از این مطلب نیست. عدم امکان صادرات و تا حد بسیار زیادی واردات، رقابت‌های ناسالم و موارد دیگر باعث شده که این مشکلات هرروز حادتر شوند.

   مدیرعامل چاپ پیشرو اورامان در ادامه به بیان نقاط ضعف صنعت چاپ در تهران پرداخت و افزود: از نقاط ضعف این صنف در تهران رقابت‌های ناسالم است. در استان تهران چاپخانه‌های فراوانی مشغول به فعالیت هستند که با قیمت‌گذاری‌های ناصحیح باعث ایجاد مشکلات فراوانی برای خود و سایر چاپخانه‌داران می‌شوند.

  نرخ گذاری در صنعت چاپ تهرانهمان‌طور که می‌دانید به دلیل مشکلات ارزی که این روزها برای کشورمان به وجود آمده است، قیمت مواد اولیه به‌شدت افزایش پیدا کرده و این در حالی است که اجرت چاپخانه‌داران هیچ‌گونه تغییری نداشته است، با این تفاسیر بعضی از همان مجموعه‌ها برای آنکه کار داشته باشند حتی اگر به ضررشان هم شود حاضرند به هر قیمتی کار را بگیرند و این ‌یک مشکل بزرگ برای صنعت چاپ تهران محسوب می‌شود. ازجمله مشکلات دیگری که می‌توان به آن اشاره داشت نبود آموزش‌های لازم برای این حوزه است، برای مثال اگر همان چاپخانه‌داری که خدمت شما عرض کردم می‌توانست حساب سود و زیان مجموعه خود را داشته باشد آیا به چنین اقدامی دست می‌زد؟

  نجفی نقاط قوت صنعت چاپ در استان تهران را اینگونه برشمرد: صنعت چاپ استان تهران به دلیل آنکه پایتخت کشور است دسترسی بهتری به مواد اولیه دارد، چاپخانه‌داران می‌توانند مواد اولیه را با قیمت ارزان‌تری نسبت به سایر شهرستان‌ها تهیه کنند؛ دسترسی بهتر به نیروی متخصص، تعمیرکار، تکنسین، نمایندگی‌ها و انبارها از دیگر نقاط قوت برای صنعت چاپ استان تهران به‌حساب می‌آید.

  بیشتر بخوانید:

  صنعت چاپ تهران و سوء مدیریت در سطوح کلان

  تعرفه جدید خدمات چاپی اعلام شد

  صنعت چاپ تهران حمایت نمی‌خواهد

  نرخ گذاری در صنعت چاپ تهرانوی درباره چگونگی میزان سفارش‌ها در استان تهران بیان داشت: پاسخ به این سؤال با توجه به نداشتن آمارهای دقیق اندکی مشکل است اما باید بگویم به طور تقریبی پنج هزار واحد صنفی چاپ در کشور دایر هستند که حدود ۵۰ درصد آن‌ها در تهران واقع است؛ این موضوع ناخودآگاه باعث می‌شود که عمده سفارش‌های چاپی کشور در تهران انجام شود؛ ولی به‌عنوان یک چاپخانه‌دار با چاپخانه‌ای بالغ بر ۵۰ سال سابقه باید این نکته را یادآور شوم که در قیاس با سال‌های گذشته نه‌چندان دور مقدار این سفارش‌ها به طرز چشمگیری کاهش‌ یافته است. دلیل این امر نیز تعداد زیاد رقبا و همین‌طور کاهش چشمگیر تولید کارخانه‌های کشور است.

  نرخ گذاری در صنعت چاپ تهران و رقابت سالم

  نجفی پیش‌بینی آینده‌ وضعیت چاپ استان تهران را غیرممکن دانست و افزود: در بازاری که برای خرید و یا اعلام قیمت؛ باید نرخ لحظه‌ای مواد اولیه کاغذ و مقوا و ارز را داشت، پیش‌بینی برای آینده حداقل در زمان فعلی و با این اوضاع اقتصادی غیرممکن است. در حال حاضر مهم‌ترین دغدغه سرمایه‌گذاران این صنعت حفظ ارزش سرمایه با حداقل سود ممکن است. اگر شرایط به همین شکل ادامه پیدا کند آینده‌ای باقی نخواهد ماند که بتوانیم درباره آن صحبت کنیم.

  نرخ گذاری در صنعت چاپ تهراناین چاپخانه‌دار باسابقه در پایان بیان داشت: بنده بارها در مصاحبه‌هایی که در گذشته داشته‌ام عنوان کرده‌ام که برای ارتقا  وضعیت صنف  بهترین اقدام ممکن، نرخ گذاری در صنعت چاپ تهران است؛ تا به این وسیله فضای رقابتی سالمی برای فعالیت چاپخانه‌داران ایجاد شود. از سوی دیگر ما در صنعت چاپ نیاز به آموزش نیروهای متخصص و بالا بردن سطح دانش در این حوزه داریم. همان‌طور که اشاره کردم یکی از بزرگ‌ترین مشکلات این حوزه در حال حاضر مسئله تأمین مواد اولیه با قیمت مناسب برای چاپخانه‌ها است که این مهم بدون دخالت مستقیم دولت امکان‌پذیر نیست.

  مطلب قبلینحوه محاسبه مالیات نقل‌ و انتقال خودرو اعلام شد
  مطلب بعدیتاثیرات تعیین قیمت برای چاپخانه ها و کتاب فروشی ها

  ارسال یک پاسخ

  لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
  لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

  2 × 5 =