کسب بازار چاپ منطقه در گرو رفع قوانین دست و پاگیر

  گفت و گو با احمد ابوالحسنی، رئیس اتحادیه چاپخانه‌ داران تهران

  0
  59
  بازار چاپ منطقه

  احمد ابوالحسنی گفت: می‌ توانیم بازار چاپ منطقه را به آسانی در دست بگیریم اما قوانین دست و پا گیر، مانع شده است. چاپخانه‌ های ترکیه به راحتی سفارش کار می‌ گیرند.

  به گزارش چاپ و نشر آنلاین به نقل از گسترش‌ نیوز؛ صنعت چاپ و بسته‌ بندی از جمله صنایعی است که آن ها را به دماسنج و آینه صنایع دیگر تشبیه می‌ کنند؛ یعنی رونق این صنعت، نشانگر سلامت بخش‌ های دیگر اقتصاد یک کشور است. برای بررسی بیشتر این موضوع و چالش‌ های پیش روی فعالان صنعت چاپ و بسته‌ بندی با رئیس اتحادیه چاپخانه‌ داران تهران به گفت و گو نشستیم. 

   

  سهم اندک در بازار چاپ منطقه

  احمد ابوالحسنی، رئیس اتحادیه چاپخانه‌داران تهران اظهار داشت: شرایط اقتصادی کشور خوب نیست. در چنین شرایطی، وضعیت چاپ هم مناسب نیست چون همه تولیدکنندگان به طور مستقیم با چاپ سر و کار دارند. در هر کشوری با مراجعه به چاپخانه‌ ها می‌ توان از وضعیت اقتصادی آن باخبر شد.

  وی افزود: ما فعالان صنعت چاپ هم به خاطر بد بودن وضعیت اقتصاد، کرونا، تحریم‌ ها و دیگر مسائل از این وضعیت نامناسب کنونی، مستثنی نیستیم. در حال حاضر بیشتر در بخش صادرات فعالیت داریم. البته در این حوزه، قوانین دست و پا گیر بسیاری داریم. در شرایط موجود خیلی آسان می‌ توانیم بازار چاپ منطقه را در دست بگیریم چون نیروی کار، بسیار ارزان است و تمامی امکانات چاپ را داریم اما به خاطر وجود قوانین دست و پا گیر نمی‌ توانیم بازار چاپ منطقه را تصاحب کنیم.

  ابوالحسنی ادامه داد: برعکس، ترکیه چند سالی است که شروع به فعالیت حرفه‌ ای در این حوزه کرده است. یک چاپخانه آنها معادل ۱۰ چاپخانه ما است. ترکیه در کل منطقه به راحتی سفارش کار می‌ گیرد. آنها برای فعالیت بهتر گرفتن سفارش بیشتر، قیمت تمام‌ شده را اعلام می‌ کنند؛ بدون آنکه حتی یک ریال سود دریافت کنند.

  وی در تشریح بیشتر این سیاست عجیب ترکیه برای تشویق صادرات‌ گفت: به طور مثال اگر قیمت تمام‌شده کالایی، با احتساب تمامی هزینه‌ ها، از جمله هزینه خدمات، کارگر و غیره ۱۰۰۰ تومان باشد؛ این کالا با همان قیمت به کشورهای دیگر صادر می‌ شود ولی آن هزار تومان، ۱۳ تا ۱۷ درصد برای صادرکننده سود دارد؛ چون وقتی صادرات انجام می‌دهد تمام هزینه‌ های مالیاتی، ارزش‌افزوده، هزینه‌های گمرکی مربوط به واردات مواد اولیه و … ، عودت داده می‌شود. پس اگر تولیدکننده با همان قیمت هم صادرات کند؛ جدا از اینکه به خاطر صادرات، تشویق دریافت می‌کند به سود هم می‌رسد».

  بازار چاپ منطقهشرط معافیت ۱۰ ساله چاپخانه‌ داران ایتالیایی

  ابوالحسنی گفت: اگر صنعت چاپ ما به روز نشود در آینده نه چندان دور باید شاهد ورود ترکیه به بازار چاپ ایران هم باشیم. در صنعت چاپ، هر کشوری نمی‌‌ تواند به راحتی تولیدکننده ماشین‌ آلات باشد. در کل دنیا دو یا سه کشور، توانایی انجام این کار را دارند. حتی آمریکا با آن عظمت، هیچ دستگاه چاپی تولید نمی‌ کند.

  رئیس اتحادیه چاپخانه داران تهران توضیح داد: دستگاه‌ های چاپ در کشورهای آلمان، ایتالیا و ژاپن تولید می‌ شوند. در بخش بسته‌ بندی نیز ایتالیا قوی‌تر عمل کرده  است. ایتالیا اخیرا شاهد از دست دادن بازار خود در منطقه اروپا است. برای جلوگیری از این اتفاق، قانون جدیدی وضع کرده که طبق آن، اگر چاپخانه‌ داری، ماشین به روز بخرد (از خود ایتالیا یا کشورهای دیگر) مشمول ۱۰ سال معافیت مالیاتی می‌ شود. اگر از خود ایتالیا خرید کند ۱۰۰ درصد آن به صورت وام، محاسبه و پرداخت می‌شود.

   

  صنعت چاپ را به نشر تقلیل ندهیم

  وی در ادامه خاطرنشان کرد: صنعت چاپ، صنعت بسیار مهمی است بنابراین تمامی کشورها برای آن برنامه‌ های خاص دارند؛ ولی متاسفانه در ایران به چاپ، نگاه نشر و مطبوعاتی می‌ شود. در صورتی که چنین چیزی درست نیست. در حاضر سهم بخش نشر بیشتر از ۶ یا ۷ درصد نیست. تازه بخش زیادی از این درصد هم وارد فضای دیجیتال شده است. دیگر برای مصرف‌کننده به‌صرفه نیست که کاغذِ هر بند ۷۰۰ هزا تومن را سیاه کند، در انبار بچیند و بعدا بفروشد.

  ابوالحسنی افزود: در حال حاضر هر ناشری در بدترین حالت ممکن در عرض ۲۴ ساعت سفارش خود را با چاپ دیجیتال تحویل می‌ دهد. دیگر خبری از انبار نیست. این اتفاق در کل دنیا در حال وقوع است. در حال حاضر به غیر از کتاب‌ های کمک درسی و کتاب‌ های نفیس، بالغ بر ۹۰ درصد اقلام دیگر به صورت دیجیتال انجام می‌ شوند.

  وی تصریح کرد: البته چاپ دیجیتال هم با مشکلاتی همراه است اما مشکلات به درستی مدیریت و کنترل نمی‌ شود. اتفاق بدی در وزارتخانه رخ داد و تصمیم اشتباهی گرفته شد. ساماندهی حوزه چاپ به اتحادیه‌ای سپرده شد که هیچ ربطی به این بخش ندارد. آن اتحادیه هم نتوانست کاری انجام دهد. به این ترتیب تداخل صنفی به وجود آمد. بیشتر چاپخانه‌ هایی که در کار نشر فعال بودند به چاپ دیجیتال رو آوردند تا بتواند امور چاپ خود را انجام دهند.

  ابوالحسنی گفت: انگار در وزارت صنعت و معدن اراده‌ای برای اصلاح وضعیت اقتصادی وجود ندارد. امیدواریم با روی کار آمدن آقای فاطمی امین اتفاقات خوبی در وزارت صنعت و معدن برای بخش اصناف بیفتد. اصناف از جایگاه واقعی خود فاصله گرفته‌اند.

  بیشتر بخوانید: نوآوری در نمایشگاه چاپ و بسته بندی

  بازار چاپ منطقهاستقبال گرم از نمایشگاه

  وی در ارتباط با برگزاری نمایشگاه صنعت چاپ و بسته‌ بندی گفت: علی‌رغم همه مشکلات پیش‌ آمده، گفتم که نمایشگاه چاپ حتما باید برگزار شود. نمایشگاه محل عرضه مدل‌ های جدید است. شور و شوقی به وجود می‌ آورد. در حال حاضر که بخش خدمات ما فعالیت بیشتری دارد نمایشگاه نمود پررنگ‌ تری پیدا می‌ کند. در نمایشگاه، کسانی که سفارشات خود را به خارجی‌ های می‌ سپارند متوجه می‌ شوند که این خدمات در داخل کشور انجام می‌ شود.

  رئیس اتحادیه چاپخانه داران تهران خاطرنشان کرد: بسیاری فکر می‌ کردند که نمایشگاه به صورت ضعیف برگزار شود ولی فضای نمایشگاه ما بالغ‌بر ۲۸ هزار متر است. قرار بود بیش از ۲۰ شرکت از کشور هند حضور داشته باشند اما به خاطر شرایط کرونا نیامدند. بازار ایران به شدت برای آنها مهم است. اگر شرایط مقداری بهتر شود و در زمینه قوانین صادرات و واردات، مساعدت شود فرصت بسیار خوبی شکل می‌گیرد. بالغ بر ۸۰ درصد از مواد مصرفی ما وارداتی است.

  ارسال یک پاسخ

  لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
  لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

  3 × سه =